Czy uznanie niepodległości Kosowa było słuszną decyzją?
prof. Florian Bieber:
Tak, ale nie dlatego, że była to najlepsza z możliwych opcji. Zabrakło po prostu innego pomysłu na rozwiązanie problemu tego kraju.
Aktualizacja: 15.02.2012 00:09 Publikacja: 15.02.2012 00:09
Czy uznanie niepodległości Kosowa było słuszną decyzją?
prof. Florian Bieber:
Tak, ale nie dlatego, że była to najlepsza z możliwych opcji. Zabrakło po prostu innego pomysłu na rozwiązanie problemu tego kraju.
Co oznacza w praktyce koniec tzw. nadzorowanej niepodległości Kosowa?
Nie stanie się ono nagle samodzielnym państwem. Władze wciąż będą zależne od Stanów Zjednoczonych i UE, a także bezbronne wobec ewentualnej interwencji Serbii. Zamknięte zostanie działające w Kosowie Międzynarodowe Biuro Cywilne, ale pozostaną tam żołnierze NATO i policja z krajów UE. Trwać będzie też mało efektywna i kosztowna unijna misja ds. praworządności Eulex. Będzie również dochodzić do interwencji, jakie znamy z przeszłości. Choćby wtedy, gdy podczas głosowania ambasador USA wysyłał esemesy kosowskim deputowanym wskazówki, jak zapewnić wygraną prezydentowi.
Czy niestabilna sytuacja na zamieszkanej przez Serbów północy republiki może opóźnić zakończenie tej misji?
Nie. Jeśli nawet w Kosowie nie będzie obserwatorów, to nad sytuacją wciąż czuwać będą siły międzynarodowe. To jednak punkt zapalny, który tak czy inaczej trudno będzie zneutralizować. Zwłaszcza że północ jest bardzo ważna dla Albańczyków. Brak władzy w tym regionie stawia bowiem pod znakiem zapytania ich samodzielność i możliwość kontrolowania całego Kosowa.
Tymczasem Serbowie z północy właśnie głosują nad tym, czy uznać władze w Prisztinie.
Idąc ich tokiem rozumowania, działają wbrew serbskiej konstytucji i tylko szkodzą Belgradowi. Wyniki głosowania i tak nie będą zresztą wiążące ani dla Belgradu, ani dla Prisztiny.
Od rozwoju konfliktu na północy zależy jednak, czy Serbia zyska status państwa kandydującego do UE. A to z kolei ma wpływ na zaplanowane na maj 2012 r. wybory parlamentarne w Serbii.
Przyznanie tego statusu – czemu dotychczas przeciwne były głównie Niemcy – ma wpływ na to, czy Serbią będą wkrótce rządzić politycy proeuropejscy. Jeśli władze w Belgradzie spotkają się z kolejną odmową, zniechęcą się do integracji europejskiej. A wtedy jeszcze trudniej będzie o kompromis w sprawie Kosowa. To część państw UE niechętna jej rozszerzeniu powinna zmienić politykę, a nie Serbia.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czy uznanie niepodległości Kosowa było słuszną decyzją?
prof. Florian Bieber:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji po tym, jak w piątek w Nowym Sadzie zawalił się dach dworca kolejowego w Nowym Sadzie. Zginęło wówczas 14 osób, trzy nadal walczą w szpitalu o życie.
"Nielegalna migracja niszczy Schengen, współpracę europejską i nasze kraje. Dobra wiadomość jest taka, że rebelia jest w toku! Musimy odrzucić nieudany Pakt Migracyjny i zrobić miejsce dla nowej polityki - Stop Migracji" - napisał w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orbán .
Ważą się losy jednej z ikon jugosłowiańskiego modernizmu. Hotel „Jugoslavija” w Belgradzie, wzniesiony w latach 60. ubiegłego wieku, może zostać wyburzony, a na jego miejscu ma stanąć kompleks wieżowców. Protestują architekci i aktywiści.
Nie ma i nie powinno być żadnych „standardów kulturowo-politycznych”, jakie spełnić mają kraje kandydujące do UE, poza tymi, które wynikają z zasad i metodologii polityki rozszerzenia zdefiniowanych przez Unię. A te dotyczą niezależności sądów, trójpodziału władz czy wolności wyborów.
Wyższa izba parlamentu odrzuciła wniosek o zakaz używania swastyki i innych symboli nazistowskich
Serbia kupiła za 2,7 mld euro 12 myśliwców wielozadaniowych Rafale, które zastąpią radzieckie MiG. Okazją była wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Belgradzie.
Rząd Serbii otrzymał oficjalną informację z Rosji o planowanych masowych zamieszkach w tym kraju – poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vučić.
Unia Europejska chciałaby w przyszłości importować duże ilości litu z Serbii. Mogłoby to zmniejszyć zależność od Chin w zakresie ważnego surowca. Jednak Serbowie są niezadowoleni nie chcą takiego porozumienia z Brukselą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas