Materiał powstał we współpracy z Huawei
Technologia AI (sztuczna inteligencja) staje się ważnym motorem cyfrowej transformacji gospodarek – jest w stanie w znaczący sposób poprawiać wydajność procesów i tworzyć wartości dodane. To dlatego po takie innowacyjne rozwiązania coraz chętniej sięgają przedsiębiorcy. Szacuje się, że już 82 proc. firm stofautsuje AI w produkcji, a 40 proc. przedsiębiorców będzie starało się stosować tę technologię w procesach analitycznych związanych z podejmowaniem decyzji. Mimo to wiele z nich napotyka przeszkody w opracowywaniu nowych algorytmów AI. Sztuczna inteligencja – choć generuje wiele korzyści – jest postrzegana jako technologia trudna do adaptacji przez biznes, m.in. z przyczyn technicznych. Pomocną dłoń wyciąga Huawei.
Odpowiedź na wyzwania
Chiński koncern zdecydował, że AI stanie się jednym z filarów strategii spółki i stworzył kompletne rozwiązanie stanowiące bodziec dla rozwoju tej technologii, tak by mogła ona być stosowana w wielu sytuacjach. Tzw. strategia obliczeniowa Huawei opiera się na kilku kluczowych założeniach.
Pierwsze to uruchomienie specjalnej architektury o nazwie Da Vinci, którą zaprojektowano specjalnie w celu wspierania wdrażania AI. Drugie opiera się na pełnej gamie procesorów (procesory Kunpeng do tzw. obliczeń ogólnych, procesory Ascend dla technologii AI, procesory Kirin dla wspierania urządzeń smart i wreszcie procesory Honghu, przeznaczone specjalnie dla inteligentnych ekranów), które nie będą jednak sprzedawane bezpośrednio klientom. Zamiast tego Huawei zapewnia partnerom usługi i komponenty w chmurze oraz otwarty ekosystem. W przypadku tego ostatniego chodzi o program Huawei Developer Program 2.0, w który koncern zainwestuje 1,5 mld dol. w ciągu najbliższych pięciu lat. Ma on przyciągnąć w sumie 5 mln programistów i umożliwić globalnym partnerom tworzenie aplikacji i rozwiązań.