- Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - powiedział we wtorek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Na wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim zaplanowano konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji. Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18. Koalicja KO-TD-NL miałaby 248 głosów w Sejmie.
Czytaj więcej
Trzy formacje opozycyjne oświadczyły, że mają wspólnego kandydata na premiera i że jest nim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - powiedział lider PO.
Oficjalnie: Donald Tusk kandydatem opozycji na premiera
Liderzy PO, Trzeciej Drogi i Lewicy wygłosili w Sejmie oświadczenie, w którym zapewnili, iż podczas konsultacji w Pałacu Prezydenckim przekażą prezydentowi, że mają większość i że wspólnym kandydatem tych formacji na premiera będzie Donald Tusk. Zapowiadali, że będą apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie zwlekał z powierzeniem misji tworzenia rządu ich kandydatowi.
Trzecia Droga chce mieć m.in. stanowisko marszałka Sejmu
Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia został przez dziennikarzy zapytany, kiedy opozycja porozumie się w sprawie obsady prezydium Sejmu, w tym tego, komu przypadnie stanowisko marszałka Sejmu. - Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższych, nie wiem, dwóch tygodni maksimum. Jesteśmy w rozmowach dość zaawansowanych, przyjęliśmy jakiś harmonogram. Zobaczymy. Na spokojnie do tego podchodzimy, bo to jest układanka bardzo wieloelementowa - odparł były kandydat na prezydenta.