Sieć Obywatelska Watchdog zwróciła się do partii o udostępnienie skanu umowy koalicyjnej podpisanej 26 września 2020 roku przez liderów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia.
Dyrektor Biura Organizacyjnego PiS odpowiedział, że treść wewnętrznych ustaleń i rozmów liderów partii politycznych nie jest informacją o sprawach publicznych, a w konsekwencji nie stanowi informacji publicznej.
Watchdog wniósł skargę na odmowę do sądu. W marcu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II SAB/Wa 682/20) uznał, iż jest ona zasadna.
W środę Sieć Obywatelska udostępniła odpis uzasadnienia wyroku. Stwierdzono w nim, że umowa koalicyjna posiada walor informacji publicznej.
W uzasadnieniu powołano się na art. 8 ustawy o partiach politycznych. Przepis ten mówi, że partie kształtują swoje struktury oraz zasady działania zgodnie z zasadami demokracji, w szczególności przez zapewnienie jawności tych struktur, powoływania organów partii w drodze wyborów i podejmowania uchwał większością głosów.