Co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczać swojej finansowej przyszłości. Tak wynika z badania opinii społecznej 18–30-latków „Świadomość emerytalna i postawy wobec systemu emerytalnego Polaków do 30. roku życia”, które przeprowadziła dr Katarzyna Sekścińska, psycholożka i ekonomistka z UW dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
– Większość ludzi młodych rzadko lub wcale nie myśli o swoim życiu na emeryturze, w tym o przyszłej sytuacji finansowej. Raz na kwartał zastanawia się nad tym co ósmy respondent, tyle samo robi to co miesiąc – tłumaczy Katarzyna Sekścińska.
Młodych ludzi zapytano, w jaki sposób postrzegają tematykę emerytalną. – Większość uważa ją za ważną, ale nie pilną, czyli mają czas, by się nią zająć. Dodatkowo są to dla nich zagadnienia nudne i trudne – dodaje dr Sekścińska. Tylko nieliczni (6 proc.) szukają informacji. Kolejnych 40 proc. nie szuka ich, ale jeśli czegoś się dowie i to ich zaciekawi, starają się pogłębić wiedzę. Pozostali wiedzą tyle, ile usłyszeli np. w mediach, ale sami nie szukają żadnych informacji.
Czytaj więcej
Na wsparcie dzieci na starość liczy więcej kobiet niż ma polisę oszczędnościową. Mężczyźni rzadziej myślą o pomocy dzieci, ale też rzadziej mają polisę.