— To tak jakby Stal Rzeszów zagrała w Lidze Mistrzów – powiedział „Rzeczpospolitej” o wzroście ruchu po wybuchu wojny w Ukrainie prezes rzeszowskiego portu, Adam Hamryszczak.
Do tej pory najlepszy wynik lotnisko w Jasionce osiągnęło w 2019 roku. Odprawiło wówczas 772 tys. osób.
Wiadomo również nieoficjalnie, że rosnący ruch i strategiczne znaczenie tego lotniska w sytuacji przedłużającej się wojny oznacza, że Jasionka nie zostanie zamknięta latem 2025 roku, a remont pasa startowego został odłożony. Projekt dotyczy przebudowy drogi startowej na odcinku ok. 1800 m., szerokości 45 m. z dwoma poboczami o szerokości 17,5 m. wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Z programu Connecting Europe Facility na infrastrukturę cywilno-wojskową Rzeszów otrzymał na ten cel 16,5 mln euro dotacji. Te pieniądze muszą jednak zostać wydane do 2027 roku.
Czytaj więcej
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podwyższa stawki opłaty paliwowej na 2024 r. dla wszystkich rodzajów paliw o 13,2 proc. — podano w obwieszczeniu ministra opublikowanym w Monitorze Polskim.
Trzy Jumbo obok siebie
Lotnisko w Rzeszowie od lutego 2022 roku to jedno z najważniejszych strategicznie lotnisk w Europie. Odgrywa kluczową rolę przy przerzucie amerykańskich żołnierzy na Podkarpacie, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO. Na płytę lotniska cały czas docierają samoloty transportowe ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy. Widok stojących obok siebie trzech „Jumbo” — B747 w wersji cargo nie jest niczym nadzwyczajnym. Stał się także głównym portem lotniczym dla obywateli Ukrainy.