W oświadczeniu przypomniano, że Polska jest jednym z nielicznych państw dotkniętych pandemią, w którym teatry, opery, filharmonie i kina mogą nadal funkcjonować, a wydarzenia artystyczne oraz projekcje filmów odbywają się przy 25-procentowym wypełnieniu widowni lub przy zachowaniu 1,5-metrowych odległości.
Instytucje kultury są zamknięte m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Włoszech – krajach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. W niektórych państwach instytucje kultury pozostają zamknięte od wiosny.
W Polsce dzienna liczba zakażeń waha się i przekracza 20 tysięcy. W tej sytuacji nie może być mowy o przywróceniu 50-procentowej widowni w instytucjach kultury.
Resort przypomina, że całkowita wartość dotychczasowej pomocy dla sektora kultury jest szacowana na ponad 6 mld zł i obejmuje działania skierowane również do osób pracujących w oparciu o umowy cywilno-prawne, a także narzędzia adresowane szczególnie do twórców i artystów.
Kilka dni temu zakończył się nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Kultury – bezprecedensowego programu pomocowego z budżetem w wysokości 400 mln zł. Środki pomocowe mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów wynagrodzeń – także dla osób niezatrudnionych na etacie. Pieniądze trafią do instytucji kultury, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w listopadzie.