Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały cel wojskowy w obwodzie smoleńskim.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Estonia przekaże Ukrainie w tym roku ponad 100 mln euro pomocy
Wspólne zobowiązania Ukrainy i Estonii w zakresie bezpieczeństwa, podpisane w czwartek w Brukseli przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premier Estonii Kaję Kallas, przewidują przeznaczenie przez Estonię ponad 100 mln euro pomocy obronnej dla Kijowa już w tym roku i wieloaspektowe wsparcie w trakcie 10-letniego okresu ważności dokumentu.
Ponadto rząd estoński w latach 2024–2027 będzie przeznaczał co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie na wsparcie wojskowe Ukrainy. Należy zauważyć, że Estonia jako pierwsza zaproponowała ustalenie procentu PKB na wsparcie Ukrainy w dwustronnych umowach o bezpieczeństwie.
Ponadto dokument potwierdza poparcie Estonii dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.
Ukraina otwiera Konsulat Honorowy w Liechtensteinie
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Perebyinis złożył roboczą wizytę w Księstwie Liechtensteinu, podczas której wziął udział w otwarciu Konsulatu Honorowego Ukrainy w Vaduz.
W oficjalnej ceremonii jako gość honorowy wziął udział Minister Spraw Zagranicznych, Edukacji i Sportu Księstwa Liechtensteinu, Dominique Hasler. Z radością przyjęła otwarcie Konsulatu Honorowego Ukrainy i życzyła Ukrainie szybkiego zwycięstwa.
- Ukrainę i Liechtenstein podzielają wspólne wartości i poglądy. Otwarcie Konsulatu Honorowego Ukrainy w Księstwie to wydarzenie o znaczeniu historycznym i symboliczny krok w kierunku zacieśnienia współpracy między naszymi krajami – powiedział Dominique Hasler.
Prezydent Bułgarii nie weźmie udziału w szczycie NATO ze względu na brak porozumienia w sprawie wsparcia dla Ukrainy
Rumen Radew, prorosyjski prezydent Bułgarii, odmówił przewodzenia bułgarskiej misji na spotkaniu NATO w Waszyngtonie ze względu na „stanowisko, którego musi bronić w sprawie pomocy dla Ukrainy”.
Według biura Radewa propozycja udziału prezydenta Bułgarii w szczycie NATO przewidywała, że musi on „przedłożyć ramowe stanowiska” uzgodnione przez rząd i zatwierdzić oparte na nich dokumenty. „Głowa państwa nie zgadza się z niektórymi postanowieniami ramowych stanowisk przyjętych przez Radę Ministrów w sprawie zobowiązań, jakie przyjmuje na siebie nasz kraj w związku z wojną na Ukrainie” – napisano w oświadczeniu.
Obecny prezydent Bułgarii od dawna popiera stanowisko Kremla: udzielenie Kijowowi pomocy wojskowej jedynie przedłuża konflikt, a zwolennicy pomocy są zwolennikami wojny. Radew skrytykował niedawno NATO za umożliwienie Ukrainie użycia zachodniej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, twierdząc, że prowadzi to do „eskalacji” i „nuklearnego armagedonu”.
MKOl zezwolił 8 rosyjskim tenisistom na udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) upoważnił ośmiu rosyjskich tenisistów do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Danił Miedwiediew, Andriej Rublew, Karen Chachanow, Roman Safiullin, Daria Kasatkina, Ludmiła Samsonowa, Ekaterina Aleksandrowa i Mirra Andriejewa zostali dopuszczeni do udziału w igrzyskach.
Ukraina zaatakowała system rejestracji i kontroli ruchu Mostu Kerczeńskiego
Ukraina przeprowadziła cyberatak, w wyniku którego wstrzymano ruch na moście krymskim. Od strony Kerczu zgłoszono korek na ponad 400 samochodów
Za atak na system rejestracji i kontroli ruchu na moście odpowiedzialni byli cyberspecjaliści wywiadu wojskowego.
Niemcy pomogą w modernizacji infrastruktury energetycznej w obwodzie mikołajowskim
Niemcy przyczynią się do modernizacji infrastruktury energetycznej obwodu mikołajowskiego, w szczególności poprzez dotowanie zakupów nowych źródeł wytwarzania energii i ciepła.
Witaly Kim, szef Administracji Wojskowej Obwodu Mikołajowskiego, spotkał się z Martinem Jägerem, Ambasadorem Niemiec na Ukrainie. Podczas spotkania strony omówiły współpracę w zakresie finansowania zakupu dodatkowych źródeł wytwarzania energii i ciepła, a także wstępne umowy zawarte z partnerami niemieckimi podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie.
Trwają negocjacje w sprawie izraelskich systemów Patriot dla Ukrainy
Zarys porozumienia został omówiony przez ministrów i wyższych urzędników USA, Izraela i Ukrainy.
Czytaj więcej
Decyzja Izraela o przekazaniu ośmiu baterii systemu Patriot Ukrainie oznaczałaby zmianę w stosunkach tego państwa z Rosją - pisze "Financial Times".
Ambasador USA: NATO buduje most do członkostwa Ukrainy w Sojuszu
Państwa NATO starają się zbudować pomost prowadzący do członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim, choć Ukraina nie otrzymała jeszcze zaproszenia na szczyt w Waszyngtonie — powiedział przedstawiciel USA przy NATO Julian Smith, odpowiadając na pytania „The Washington Post” podczas dyskusji na temat priorytetów NATO w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
Dmitrij Miedwiediew podaje casus belli
- Konfiskata majątku może stać się casus belli, bo w odpowiedzi państwo może mieć prawo do samoobrony indywidualnej i zbiorowej — mówił Miedwiediew.
Czytaj więcej
Konfiskata majątku może stać się casus belli, bo w odpowiedzi państwo może mieć prawo do samoobrony indywidualnej i zbiorowej — stwierdził wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.
Były ambasador Białorusi w Niemczech popełnił samobójstwo
Były ambasador Białorusi w Niemczech Denis Sidorenka popełnił samobójstwo, skacząc z wieżowca w Mińsku.
Źródła podają, że po powrocie z Niemiec Denis Sidorenka stał się celem białoruskiego KGB. Miał być wielokrotnie poddawany badaniom na wariografie i przesłuchaniom — twierdzi „Nasza Niwa".
Ukraina wypiera rosyjskie wojska z okolic Czasiw Jaru
Ukraińskie wojska odparły siły rosyjskie z okolic przyfrontowego miasta Chasi Jar, powiedział Nazar Wołoszyn, rzecznik grupy operacyjno-strategicznej Chortycja. Siły rosyjskie zostały wyparte z dzielnicy Kanał na wschodzie miasta, ale, jak mówił Wołoszyn, nie zwalniają tempa w dążeniu do przedostania się przez Chasiw Jar.
Były wiceszef Kancelarii Prezydenta przeszukiwany przez Biuro Antykorupcyjne
27 czerwca Kyryło Tymoszenko, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, został przeszukany w związku z przeciekami z Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). Według dziennikarza Ukraińskiej Prawdy Kyryło Tymoszenko jest w samochodzie otoczony przez detektywów NABU.
Zełenski wzywa przywódców UE, aby wywiązali się z obietnic dotyczących pomocy zbrojeniowej
- Wypełnienie każdej obietnicy jest ważne nie tylko ze względu na ochronę życia, ale także po to, aby zniszczyć rosyjskie złudzenie, że uda im się coś osiągnąć drogą wojny – powiedział dziś Zełenski na szczycie w Brukseli.
Prezydent Ukrainy podziękował krajom, które dotychczas obiecały pomoc sprzętową i zbrojeniową, zaznaczając, że są one „pilnie potrzebne na polu walki”. Zaapelował także o większą pomoc w „sprawach pilnych, a mianowicie obronie powietrznej”.
"Śmiercionośny maj" dla Rosjan na ukraińskich frontach
Według amerykańskich, brytyjskich i innych zachodnich agencji wywiadowczych maj był szczególnie morderczym miesiącem dla armii rosyjskiej na Ukrainie – każdego dnia średnio ponad 1000 jej żołnierzy zostawało rannych lub ginęło na froncie.
Czytaj więcej
Według urzędników NATO i wywiadów państw Zachodu w maju Rosja traciła na polu bitwy średnio ponad 1000 żołnierzy - pisze "The New York Times".
Czechy przeznaczają prawie 35 mln euro na dostawy amunicji dla Ukrainy
Premier Petr Fiala powiedział w czwartek, że Czechy przeznaczą prawie 866 mln koron (34,7 mln euro) w ramach inicjatywy zaopatrzenia Ukrainy w amunicję artyleryjską. Środki przyznane przez rząd zostaną przeznaczone na zakup amunicji od czeskiej spółki STV Group.
Premier Petr Fiala zaproponował na lutowym szczycie UE zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy w krajach trzecich ze środków unijnych. Na całym świecie Czechy znalazły około 800 tysięcy sztuk amunicji. W maju Fiala powiedział, że kraje uczestniczące przekazały już ponad 1,6 miliarda euro.
Ukraina buduje kolejne siłownie gazowe
Instalacje gazowe o łącznej mocy do 1 GW powstaną na Ukrainie jeszcze w tym roku. Kolejne zaplanowane są na 2025 r. Uzupełnią moce stracone w wyniku rosyjskich ataków.
Czytaj więcej
Instalacje gazowe o łącznej mocy do 1 GW powstaną na Ukrainie jeszcze w tym roku. Kolejne zaplanowane są na 2025 r. Uzupełnią moce stracone w wyniku rosyjskich ataków.
Ukraińscy partyzanci odkryli system obrony powietrznej chroniący daczę Putina w Soczi
Pancyr-S1 ulokowany jest 15 km od rezydencji Boczarow Ruczaj, gdzie Putin ma odpoczywać latem.
Dmitrij Rogozin: Musimy spalić wszystko, co ukraińskie, do korzeni
Rosyjski urzędnik odpowiedzialny obecnie za okupowany obwód zaporoski twierdzi, że czas „spalić wszystko, co ukraińskie, aż do korzeni”, aż „nie będzie już śladu”.
Dmitrij Rogozin, wcześniej szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, zamieścił wczoraj na swoim kanale Telegram, że „nie może być rozejmu” z Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to „pewną śmierć naszych dzieci i wnuków”.
"Tym razem musimy spalić wszystko, co ukraińskie, do korzeni” – napisał. „Wraz z ich badziewną literaturą, urojeniową historią, zamiłowaniem do faszystowskiej «estetyki» i służalczością wobec Zachodu. Spalcie to, żeby nie pozostał duch. Żadnych rozejmów. Jakikolwiek rozejm, a co dopiero pojednanie, to pewna śmierć naszych dzieci i wnuków”.
Kreml tworzy drugą flotę cieni. Tym razem to gazowce
Od dwóch trzecich do trzech czwartych rosyjskiej ropy transportuje się obecnie podejrzanymi jednostkami – głównie starymi tankowcami z nieprzejrzystymi rejestracjami i często niejasnymi ubezpieczycielami. Teraz, gdy kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na LNG eksportowany przez Rosję – reżim wziął się za sprawdzone już metody i tworzy gazową flotę cieni.
Czytaj więcej
Już trzy miesiące temu, spodziewając się sankcji na LNG z Rosji, rosyjski reżim zaczął tworzyć flotę gazowych cieni - starych jednostek do transportu gazu skroplonego, pływających pod wątpliwymi banderami i bez wymaganych ubezpieczeń. Zadanie okazało się jednak dużo trudniejsze, aniżeli skupienie w rynku starych tankowców.
Cztery osoby ranne w ostrzelanym Charkowie
27 czerwca po południu siły rosyjskie przeprowadziły atak na Charków, uderzając w domy i uszkadzając akademiki miejscowej uczelni. Fala uderzeniowa uszkodziła także okna w dwóch budynkach akademickich uczelni. Czyery osoby odniosły rany.
Unia Europejska zobowiązuje się do wspierania Ukrainy
Liderzy państw UE mają potwierdzić zobowiązanie do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.
Czytaj więcej
Liderzy Unii Europejskiej podpisali z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim umowę o bezpieczeństwie między UE a Ukrainą.
Ukraina podpisała umowy o bezpieczeństwie z Litwą i Estonią
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 27 czerwca umowy dwustronne z dwoma państwami członkowskimi UE i NATO, a także umowę o bezpieczeństwie z UE.
Ceremonia podpisania odbyła się przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europy (szczytu UE), na które zaproszony został także prezydent Ukrainy. Zełenski podpisał porozumienia z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i premier Estonii Kają Kallas.
Tym samym liczba umów o bezpieczeństwie podpisanych przez Ukrainę ze swoimi partnerami osiągnęła 20.
Charków pod ostrzałem
Wojska rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w Charkowie, a nie budynki uczelni, jak informowano wcześniej - podał mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach. Trafienie odnotowano w rejonie kijowskim Charkowa.
Prawie 90 starć na froncie
Od północy na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 87 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach torećkim (21) i pokrowskim (16).
Rosjanie mają sposób na ukraińskie drony
Rosyjscy żołnierze wiedzą, jak poradzić sobie z ukraińskimi dronami.
Czytaj więcej
Rosjanie znaleźli sposób na ochronę przed prawdziwą zmorą, jaką są dla ich oddziałów ukraińskie bezzałogowce i zaczęli wyposażać żołnierzy w specjalne systemy osobistej ochrony i małe pojazdy gąsienicowe.
Tusk zapowiada spotkanie z Zełenskim w Warszawie
"Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Przekazał, że umówił się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na rozmowę w Warszawie. Do spotkania ma dojść przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
Kolejne pieniądze z UE dla Ukrainy
"Dziś wypłacamy kolejne 1,9 mld euro (8,2 mld zł - red.) w ramach Instrumentu dla Ukrainy na utrzymanie państwa ukraińskiego, które walczy o wolność" - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.
Jest umowa UE-Ukraina
Unia Europejska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. W ceremonii w Brukseli wzięli udział szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podawała agencja Reutera, umowa określa zobowiązania UE do udzielania Ukrainie pomocy w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym w zakresie dostaw broni i szkoleń wojskowych.
Troje cywilów rannych w ostrzale obwodu donieckiego
O ostrzale poinformował gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Ranny został mężczyzna i dwie kobiety.
Wołodymyr Zełenski liczy na dalsze poparcie Francji po wyborach parlamentarnych w tym kraju
W czasie konferencji prasowej w Brukseli Zełenski był pytany, czy jego zdaniem wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji może mieć wpływ na poziom wsparcia dla Ukrainy. - Jestem przekonany, że wszystko zależy od poparcia społeczeństw, zwykłych ludzi. Wiecie: liderzy partyjni, liderzy polityczni, zawsze podejmują decyzje cieszące się poparciem społecznym — powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że „większość państw i społeczeństw pozostanie po stronie Ukrainy i po dobrej stronie historii”.
Pierwsze rosyjskie miliardy już trafiły na Ukrainę
Blisko 2 mld euro z Unii są już na Ukrainie. W lipcu do kasy państwa trafi 1,5 mld euro z zamrożonych we Wspólnocie aktywów Banku Rosji.
Czytaj więcej
Blisko 2 mld euro z Unii są już na Ukrainie. W lipcu do kasy państwa trafi 1,5 mld euro z zamrożonych we Wspólnocie aktywów Banku Rosji. Będzie to pierwsza taka transza po 2,5 roku rosyjskiej agresji. Kijów wyda je głównie na zakup broni.
W znajdującym się pod ostrzałem Rosjan Toreśku przebywa ok. 11 tys. cywilów
Informacje takie przekazał Departament Polityki Wewnętrznej i Informacyjnej wojskowo-cywilnej administracji Toreśka. Przed wybuchem wojny w Toreśku mieszkało 66 tys. osób. Ludność miasta stale się zmniejsza, ponieważ trwa ewakuacja. Wśród cywilów, przebywających w mieście znajdującym się w obwodzie donieckim, znajduje się ośmioro dzieci.
Aleksandr Łukaszenko dokonał zmian w rządzie
Łukaszenko miał powołać nowych szefów MSZ, resortu przemysłu i rolnictwa. Odwołany został też szef administracji prezydenta — podaje pół oficjalny kanał Puł Pierwogo, zbliżony do białoruskiego przywódcy. Nowym szefem MSZ miał zostać Maksym Ryżenkow. Z kolei nowym szefem administracji prezydenta został Dmitrij Krutoj. Krutoj był dotychczas ambasadorem Białorusi w Rosji.
Wołodymyr Zełenski w Brukseli
Prezydent Ukrainy ma podpisać w Brukseli trzy umowy dwustronne w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, w tym umowę z całą Unią Europejską.
Ministerstwo Obrony Rosji znów informuje o zniszczeniu trzech wyrzutni HIMARS
Dzień po poinformowaniu o zniszczeniu trzech wyrzutni HIMARS używanych przez Ukraińców, resort obrony Rosji znów poinformował o zniszczeniu trzech takich zestawów. Wyrzutnie miały zostać zniszczone na obszarze odpowiedzialności zgrupowania „Dniepr”, czyli prawdopodobnie w obwodzie zaporoskim.
Sąd w okupowanej przez Rosję części obwodu donieckiego skazał obywatela USA na 14 lat więzienia
Mark William Ellerbrook został - in absentia — skazany na 14 lat więzienia za udział w walkach w obwodzie donieckim po stronie ukraińskiej. Władze okupacyjne oskarżyły go na podstawie artykułu Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej mówiącego o udziale najemnika w konflikcie zbrojnym. Ellerbrook miał walczyć w obwodzie donieckim w szeregach ukraińskiej 92 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej od marca 2022 roku do czerwca 2023 roku.
Finlandia wzmocni ochronę granicy z Rosją
Za 163 mln euro (702 mln zł) Finlandia kupi dwa samoloty obserwacyjne Bombardier z wyposażeniem zamontowanym przez Sierra Nevada Corp - podała fińska straż graniczna. Maszyny mają być wykorzystywane do patrolowania granicy Finlandii z Rosją, która liczy 1340 km. W ubiegłym roku w związku z napływem migrantów z Somalii czy Syrii z kierunku rosyjskiego Finlandia zamknęła granicę z Rosją. Fińskie władze oceniły, że Kreml jest gotowy do przerzucenia większej liczby migrantów, Moskwa odrzucała te zarzuty.
Rzecznik Kremla odniósł się do wypowiedzi wiceszefa MSZ Rosji o obniżaniu rangi relacji dyplomatycznych z państwami Zachodu
- Kwestia obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych jest standardową praktyką dyplomatyczną przez kraje, które mierzą się z nieprzyjaznym lub wrogim wobec siebie — mówił Dmitrij Pieskow. Obniżenie relacji dyplomatycznych oznacza obniżenie rangi dyplomaty, który reprezentuje państwo wysyłające go w danym kraju: zamiast ambasadora może być nim np. chargé d'affaires.
Czytaj więcej
Po tym jak wiceszef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Riabkow, powiedział w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia", że Rosja nie wyklucza obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych z krajami Zachodu, ponieważ wyraziły one zgodę na atakowanie celów w Rosji za pomocą zachodniego uzbrojenia, sprawę skomentował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Mieszkańcy obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego pozbawieni dostępu do prądu
Ukraińskie Ministerstwo ds. Energii podaje, że w nocnym ostrzale nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej, ale w wyniku walk, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby doszło do przerw w dostawach prądu w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim, w pobliżu frontu. W obwodzie donieckim na terenie jednej z kopalń w wyniku ostrzału wybuchł pożar. W momencie ostrzału pod ziemią nie było żadnych górników.
Ukraiński wywiad: Drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym
Jewhen Jerin, przedstawiciel służby prasowej Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na antenie ukraińskiej telewizji powiedział, że drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym, mimo że siły rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są większe. Jerin zwrócił uwagę, że jest „niesamowite”, iż dzięki dronom Ukraina ma przewagę w basenie Morza Czarnego pomimo że siły Floty Czarnomorskiej znacząco przewyższają siły ukraińskie. Jerin podkreślił też, że ukraiński dron Magura to pierwszy dron morski, który zniszczył okręt wojenny w warunkach bojowych.
Ukraińska Straż Graniczna pokazuje w jaki sposób jej drony niszczą rosyjski sprzęt w rejonie Bachmutu
Nagranie z działań dronów, których operatorami są funkcjonariusze ugrupowania „Zemsta”, pojawiło się na profilu Straży Granicznej na Facebooku.
Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Ukrainy, którzy spoczywają na cmentarzu we Lwowie
Zełenski złożył kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, na grobach obrońców Ukrainy, którzy polegli w walkach z Rosjanami.
Ołeh Synehubow informuje o skutkach ostrzału miasta Dergacze
W wyniku ostrzału, do którego doszło w środę przed 16 uszkodzonych zostało 65 budynków mieszkalnych i centrum handlowe. Rannych zostało 12 osób, w tym troje dzieci.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 25 miejscowości w obwodzie chersońskim
W ostrzale jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych, w tym dwoje dzieci — podaje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Minister obrony Ukrainy wizytował dowództwo jednej z brygad zmechanizowanych na kierunku siewierskim
Rustemowi Umerowowi towarzyszył głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Ołeksandr Syrski.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie zaporoskim
Gubernator obwodu, Iwan Fedorow poinformował o uszkodzeniu w ostrzale sześciu budynków mieszkalnych.
W Rosji wykoleił się pociąg pasażerski
Rosyjskie służby podały, że na miejscu wypadku pociągu relacji Workuta - Noworosyjsk odnaleziono ciało mężczyzny. Pociągiem podróżowało 195 pasażerów i 20 członków personelu, dziewięć wagonów wykoleiło się w Republice Komi. Do szpitali trafiło dziesięć osób.
W środę wieczorem Rosjanie ostrzelali Nikopol
W ostrzale uszkodzone zostały budynki przedszkola, liceum i piętrowy budynek mieszkalny — informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła siedem dronów
Cztery drony zostały strącone nad obwodem twerskim, dwa — nad obwodem moskiewskim, a jeden nad obwodem biełgorodzkim.
W nocy nad Ukrainą strącono pięć rakiet i 23 drony-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu czterech pocisków Kalibr, jednego pocisku manewrującego Ch-59/69 oraz 23 dronów-kamikadze Shahed-136/131.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Okręt znajdujący się na Morzu Czarnym nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje ukraińska Marynarka Wojenna. Tymczasem na Morzu Azowskim jest siedem rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 539 320 żołnierzy, 8 042 czołgi, 15 459 pojazdów opancerzonych, 14 363 zestawy artyleryjskie, 1 108 wyrzutni rakiet, 868 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 459 bezzałogowych statków powietrznych, 2 324 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 19 468 pojazdów (w tym cystern) i 2 420 jednostek sprzętu specjalnego.
Własnego instytutu w Rosji dorobił się filozof Aleksander Dugin (uważany za ideologa Putina)
W kwietniu media rosyjskie poinformowały, że stanął na czele Wyższej Politycznej Szkoły im. Iwana Iljina działającej przy Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym (najważniejsza humanistyczna uczelnia w Rosji). Dugin tym samym wyniósł na sztandary XX-wiecznego filozofa rosyjskiego faszyzmu, do którego teorii już po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji odwoływał się Putin.
Czytaj więcej
Weterani batalionów szturmowych uczą „patriotyzmu” w rosyjskich szkołach. Na uczelniach wyższych wykładają czołowi propagandyści wojny. Kreml chce wykształcić nowe pokolenie, lojalnych żołnierzy wierzących w „wielkość Rosji”.
Wiceszef MSZ Rosji mówi, że po ataku na Sewastopol nie ma mowy do powrotu do dialogu na temat kontroli zbrojeń
- Okazało się, że prowadzą przeciwko nam wojnę zastępczą i w niektórych wypadkach są bezpośrednio zaangażowani w konflikt. Jak możemy zgodzić się na dalszą redukcję lub nawet ograniczenie w obszarze naszych strategicznych ofensywnych broni? Muszą zrozumieć, że jest to niemożliwe zgodnie z elementarną ludzką logiką - stwierdził Siergiej Riabkow mówiąc o konsekwencjach ataku Ukraińców na Sewastopol, do czego — według Rosji — zostały użyte pociski ATACMS. „Strategiczna ofensywa broń” o której mówi Riabkow to broń atomowa.
Czytaj więcej
Rosja rozważa możliwość obniżenia rangi relacji dyplomatycznych z krajami Zachodu w odpowiedzi na antyrosyjską politykę - oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 854 dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
Ukraina była w nocy obiektem zmasowanego ataku rosyjskich dronów
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy całą noc informowało o dronach atakujących różne obwody Ukrainy. Celem ataku były przede wszystkim obwody położone w zachodniej części kraju.
W nocy Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy dwa pociski Kalibr
Jeden z pocisków został wystrzelony w stronę obwodu kirowohradzkiego.
W nocy dwukrotnie w obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje
Na całej Ukrainie obowiązywał alarm powietrzny w związku z poderwaniem się z rosyjskiego lotniska ciężkiego myśliwca MiG-31K zdolnego przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
27 czerwca Putin będzie rozmawiał z prezydentem Konga
Denis Sassou-Nguesso będzie przebywał w Rosji z oficjalną wizytą państwową. Rozmowy prezydentów mają dotyczyć rozwoju relacji między Rosją a Kongiem w różnych obszarach.
Szef rosyjskiego MSW spotkał się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ
Władimir Kołokolcew i Jean-Pierre Lacroix, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych rozmawiali m.in. o próbach wykluczenia Federacji Rosyjskiej z Interpolu. Kołokolcew stwierdził, że część krajów Zachodu prowadzi działania, które mają doprowadzić do wykluczenia Rosji z prac tej organizacji. Ponadto szef MSW Rosji apelował, aby ONZ "właściwie oceniła" ataki rakietowe Ukrainy na Półwysep Krymski z 23 czerwca. "Minister wyraził przekonanie, że wszyscy odpowiedzialni za te i inne ataki terrorystyczne na terenie Federacji Rosyjskiej zostaną nieuchronnie ukarani" - napisała na swoim koncie w serwisie Telegram Irina Wołk, przedstawicielka rosyjskiego MSW.
W nocy nad obwodem twerskim strącone zostały dwa drony
O strąceniu dronów informują władze obwodu twerskiego. Drony zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej nad rejonem konakowskim. Z informacji władz obwodowych wynika, że nikt nie ucierpiał wskutek ataku.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 854 dniu wojny
Tak wygląda sytuacja na forncie w 854. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W środę doszło do rozmowy telefonicznej między sekretarzem obrony USA a ministrem obrony Rosji.