Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w sobotę od godzin porannych
Ukraińskie lotnictwo i siły rakietowe uderzyły w 15 miejsc koncentracji wroga
Od początku bieżącego dnia lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy i jednostki sił rakietowych uderzyły w 15 obszarów koncentracji Rosjan, trzy systemy obrony powietrznej, trzy systemy artyleryjskie i dwa składy amunicji – czytamy w informacji operacyjnej o rosyjskiej inwazji zamieszczonej przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ambasadorzy UE zgodzili się na ramy negocjacyjne dotyczące przystąpienia Ukrainy do UE
Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej co do zasady zgodzili się na ramy negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE. Prezydencja belgijska ogłosiła to w piątek w serwisie społecznościowym X. „Ambasadorowie zasadniczo zgodzili się na ramy negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy i Mołdawii. 25 czerwca prezydencja belgijska zwoła pierwsze konferencje międzyrządowe” – czytamy w komunikacie. Jak powiedział agencji Interfax-Ukraine europejski dyplomata, odpowiednia decyzja została podjęta w piątek w ramach specjalnego posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich UE (COREPER).
W Odessie otwarto Forum Bezpieczeństwa Morza Czarnego poświęcone bezpieczeństwu w regionie
W piątek w Odessie rozpoczęło się międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa Morza Czarnego poświęcone omówieniu kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i potrwa do 16 czerwca – podaje służba prasowa Odeskiego Obwodowego Zarządu Wojskowego. Jak podaje Ukraiński Serwis Informacyjny, w forum wezmą udział w szczególności były prezydent Francji Francois Hollande, były premier Australii Tony Abbott, ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, specjalny przedstawiciel USA w negocjacjach w sprawie Ukrainy ( 2017-2019) Kurt Walker, oficer armii brytyjskiej pułkownik Richard Justin Kemp, Oleg Kiper, szef odeskiej administracji wojskowej, mer Odessy Gennadiy Truhanow. W sumie w forum weźmie udział ponad trzystu uczestników z całego świata, którzy omówią sytuację na Morzu Czarnym i sposoby rozwiązania palących problemów, m.in. rozminowanie akwenu, swobodna nawigacja, dodatkowe systemy obrony powietrznej.
Kraje G7 wezwały Chińską Republikę Ludową do wywarcia presji na Federację Rosyjską, aby zaprzestała agresji na Ukrainę
Kraje „Wielkiej Siódemki” (G7) wyrażają głębokie zaniepokojenie wsparciem Federacji Rosyjskiej przez Chińską Republikę Ludową – wynika z tekstu deklaracji końcowej przywódców krajów G7.„Wzywamy Chiny do wywarcia presji na Rosję, aby zaprzestała swojej agresji militarnej oraz natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania swoich wojsk z Ukrainy. Wzywamy Chiny do wspierania wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju opartego na integralności terytorialnej oraz zasadach i celach w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych, przy pomocy bezpośredniego dialogu z Ukrainą” – czytamy w dokumencie.
Wojska Federacji Rosyjskiej uderzyły w Kutuziwkę
Armia rosyjska przeprowadziła naloty na Kutuziwkę w obwodzie charkowskim, uszkodzone zostało przedsiębiorstwo rolne i domy – poinformowała Charkowska Prokuratura Obwodowa. „14 czerwca około godziny 16:20 nieprzyjaciel przeprowadził naloty na wieś Kutuziwka w obwodzie charkowskim. Uszkodzeniu uległy budynki i urządzenia przedsiębiorstwa rolniczego oraz budynki mieszkalne. Nie odnotowano żadnych ofiar” – czytamy w komunikacie.
Państwa G7 przekażą Ukrainie dodatkowe 50 mld dolarów
Jak wynika z tekstu porozumienia, państwa „wielkiej siódemki” (G7) do końca 2024 roku przekażą Ukrainie 50 miliardów dolarów dodatkowego finansowania na obronność, budżet i odbudowę kosztem dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich, bez uszczerbku dla innych wpłat. „Pozostajemy zdeterminowani rozwiewać wszelkie fałszywe przekonania, że czas działa na korzyść Rosji, że zniszczenie ukraińskiej infrastruktury i źródeł utrzymania nie ma dla Rosji żadnych konsekwencji lub że Rosja może zwyciężyć, jeśli doprowadzi Ukrainę do załamania gospodarczego. Aby wesprzeć obecną sytuację Ukrainy, i przyszłych potrzeb obronnych przed Rosją, G7 uruchomi dla Ukrainy pożyczki w ramach nadzwyczajnego przyspieszenia dochodów (ERA), aby zapewnić Ukrainie dodatkowe finansowanie w wysokości około 50 miliardów dolarów do końca roku” – czytamy w końcowej deklaracji.
Federacja Rosyjska ma zapłacić ponad 486 miliardów dolarów za szkody wyrządzone Ukrainie
Federacja Rosyjska musi zapłacić za szkody, jakie wyrządziła Ukrainie w wyniku nielegalnej wojny agresywnej, której kwota według Banku Światowego przekracza 486 miliardów dolarów – taki zapis znalazł się w deklaracji końcowej przywódców „Wielkiej Siódemki” (G7). „Rosja nie ma prawa decydować, czy i kiedy zapłaci za wynikające z prawa międzynarodowego zobowiązania Rosji do zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie są jasne, dlatego w dalszym ciągu rozważamy wszelkie możliwe sposoby prawne, za pomocą których Rosja zostanie zmuszona do wypełnienia tych zobowiązań” – czytamy w dokumencie.
Po co Rosji ofensywa pod Charkowem? Putin tłumaczy
— Jesteśmy obecnie po prostu zmuszeni do przesunięcia linii frontu w kierunku Charkowa, aby faktycznie ograniczyć ataki terrorystyczne na Biełgorod i inne obszary zaludnione — mówił rosyjski przywódca na spotkaniu z uczestnikami programu „Czas bohaterów”.
Czytaj więcej
Rosyjski przywódca Władimir Putin spotkał się z uczestnikami programu „Czas bohaterów”, przeznaczonego dla żołnierzy, którzy wrócili z wojny z Ukrainą. W czasie wydarzenia tłumaczył m.in., dlaczego Rosja prowadzi ofensywę o obwodzie charkowskim.
Armia rosyjska przeprowadziła nalot na wieś Bogusławka
Rosjanie przeprowadzili nalot na wieś Bogusławka – poinformowała Charkowska Prokuratura Obwodowa. „Z ustaleń śledztwa wynika, że 14 czerwca około godziny 15:00 Siły Zbrojne Rosji dokonały nalotu na wieś Bogusławka w obwodzie izyjskim. W budynku mieszkalnym odnotowano bezpośrednie trafienie amunicją powietrzną: mężczyzna i jego żona znaleźli się pod gruzami” – czytamy w komunikacie.
Generał Clark: USA powinny poluzować ograniczenia zasięgu ataków na terytorium Rosji
Główny dowódca NATO w Europie w latach 1997-2000 Wesley Clark powiedział, że Ukraina powinna móc uderzać w cele w głębi terytorium Rosji. „Ukraina powinna być w stanie dotrzeć tak głęboko w głąb Rosji, jak trzeba, aby zmusić Putina do zaprzestania dalszej agresji” – stwierdził generał.
Zełenski przybył do Szwajcarii, aby wziąć udział w Światowym Szczycie Pokojowym
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Szczycie Pokojowym. „Przed nami dwa dni aktywnej pracy z krajami ze wszystkich zakątków świata, z różnymi narodami, które jednak łączy wspólny cel – przybliżenie Ukrainie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał na Telegramie. Dodał, że Szczyt Pokojowy umożliwi większości krajów świata podjęcie konkretnych kroków w obszarach ważnych dla każdego na świecie: bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego, powrotu jeńców wojennych i wszystkich deportowanych osób, w tym deportowanych ukraińskich dzieci.
Rosjanie ostrzelali Szostków, zginęła jedna osoba
Rosjanie zaatakowali Szostków w obwodzie sumskim – podały służby prasowe sumskiej obwodowej administracji wojskowej. „Wstępnie jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne o różnym stopniu ciężkości” – czytamy w komunikacie. Ofiarom udzielono niezbędnej pomocy medycznej. Wszystkie niezbędne służby są już na miejscu.
Austin o systemach Patriot dla Ukrainy: Poczyniono postępy w negocjacjach z krajami-darczyńcami
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że poczyniono postępy w negocjacjach z innymi krajami w sprawie wyposażenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej Patriot, a prace będą kontynuowane. „Spędziłem dużo czasu z innymi przywódcami, z naszą wyższą kadrą kierowniczą, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby Ukraina uzyskała jak najwięcej zdolności w zakresie obrony powietrznej” – zapewnił Austin w odpowiedzi na pytanie o wyposażenie Ukrainy w dodatkowe systemy Patriot.
Hakerzy rządu Ukrainy przeprowadzili cyberatak na strony internetowe gmin w Federacji Rosyjskiej
„W wyniku specjalnego działania cyberspecjalistów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Łączności wraz z grupą cybernetyczną BO Team zaatakowane zostały zasoby sieciowe wroga na terytorium państwa agresora” – poinformowała grupa cybernetyczna. Według źródła w służbach specjalnych cyberatak został poprzedzony kampanią phishingową skierowaną także przeciwko innym władzom lokalnym, organom sądowniczym i lokalnej ludności. W wyniku operacji specjalnej na stronie internetowej administracji Uljanowsk pojawił się rzekomy rozkaz burmistrza Boldakina wzywający do zorganizowania wiecu „w poparciu dla „specjalnej operacji wojskowej”. Później lokalne media opublikowały fałszywy raport w imieniu Boldakina. W Uljanowsku zniszczono też m.in. 10 maszyn wirtualnych i usunięto 20 TB danych.
Porozumienie o bezpieczeństwie z USA zawiera mechanizm reagowania kryzysowego
Zawarte na szczycie G7 porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi o bezpieczeństwie zawiera mechanizm reagowania kryzysowego, który przewiduje, że po zwycięstwie, w przypadku ponownej rosyjskiej agresji, w ciągu 24 godzin Stany Zjednoczone zareagują w zupełnie inny sposób niż zrobiły to w 2022 roku – poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew. „Mechanizm reagowania kryzysowego przewiduje, że po zwycięstwie w przypadku ponownej rosyjskiej agresji w ciągu 24 godzin Stany Zjednoczone Ameryki zareagują zupełnie inaczej niż w 2022 roku, kiedy nie dysponowaliśmy takim dokumentem. W ciągu 24 godzin przedstawiciele obu państw powinni spotkać się na najwyższym możliwym szczeblu i ustalić, jakiego rodzaju dodatkowej pomocy Stany Zjednoczone mogą udzielić Ukrainie. Podkreślam, chodzi o pomoc dodatkową. Bo dzisiaj jest już jasno ustalone, że pomoc wojskowa dla Ukrainy będzie kontynuowana przez cały okres obowiązywania tej umowy, czyli – przypomnę – dziesięć lat” – podkreślił Żółkiew.
Państwa NATO zgodziły się na plan pomocy Ukrainie
Ministrowie obrony państw NATO, którzy zakończyli dwudniowe spotkanie w siedzibie Sojuszu, zgodzili się na długoterminowy plan pomocy Ukrainie i szkolenia ukraińskiego wojska, ale jednocześnie nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie regularnych wkładów finansowych – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej. Według niego Ukraina natychmiast potrzebuje pilnej dostawy sprzętu wojskowego. To zawiera właśnie plan pomocy wojskowej i szkolenia ukraińskiej armii, który został dziś zatwierdzony.
Stoltenberg o "propozycjach pokojowych" Putina: To nie Ukraina powinna wycofać swoje wojska, ale Federacja Rosyjska
- To nie Ukraina powinna wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy. To Federacja Rosyjska powinna wycofać swoje wojska z okupowanego terytorium Ukrainy — powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, odpowiadając na pytanie korespondenta agencji Interfax-Ukraina na konferencji prasowej.
Obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce potwierdzona
Szczyt G7. Wołodymyr Zełenski spotkał się z Narendrą Modim
Ponad połowa Polaków za dalszym wspieraniem Ukrainy
60 proc. badanych opowiedziało się za dalszym wsparciem Ukrainy. Natomiast 22 proc. osób stwierdziło, że powinno się dążyć do zawarcia pokoju z Rosją - wynika z badania przeprowadzonego dla OKO.press i TOK FM.
Czytaj więcej
Według sondażu przeprowadzonego dla OKO.press i TOK FM większość Polaków, opowiada się za dalszym wsparciem Ukrainy, bez względu na to, jaką opcję polityczną popierają. Jednak w porównaniu do poprzedniego badania, rośnie odsetek osób popierających porozumienie pokojowe, kosztem terytorium Ukrainy.
Niemcy ogłaszają dużą dostawę broni na Ukrainę
W ciągu ostatniego tygodnia Ukraina otrzymała z Niemiec kolejną dużą dostawę broni, w tym systemów obrony powietrznej, czołgów i bojowych wozów piechoty.
Najnowsza partia pomocy dla Ukrainy obejmowała m.in. trzy wielokrotne wyrzutnie rakiet HIMARS, 10 czołgów podstawowych LEOPARD 1 A5 wraz z częściami zamiennymi, system przeciwlotniczy IRIS-T SLM jako dodatek do trzech wcześniej dostarczonych oraz IRIS-T SLS jako dodatek do wcześniej dostarczonego, 20 bojowych wozów piechoty MARDER wraz z częściami zamiennymi; jeden opancerzony wóz ratowniczy Bergepanzer 2 z częściami zamiennymi; cztery wozy do usuwania min WISENT 1 wraz z częściami zamiennymi.
Putin twierdzi, że nie planował szturmu na Kijów w 2022 roku
Putin stara się wszystkich przekonać, że podczas zbrojnej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku nie planował „szturmu” na Kijów.
„Rosyjskie wojska były pod Kijowem w marcu 2022 roku, ale Putin powiedział, że nie ma mowy o szturmie na stolicę Ukrainy”. Cytat z Putina: „Nie podjęto żadnej politycznej decyzji o szturmie na trzymilionowe miasto; była to operacja przymusu mająca na celu zaprowadzenie pokoju”.
Władimir Putin chce, by Ukraina wycofała się z terenów, które kontroluje
Prezydent Rosji twierdzi, że chce trwałego zakończenia wojny z Ukrainą. Przedstawia też warunki, po spełnieniu których Rosja przerwie działania wojenne i usiądzie do negocjacji.
Czytaj więcej
Władimir Putin zadeklarował, że Rosja jest gotowa wstrzymać walki na Ukrainie i rozpocząć negocjacje pokojowe, jeśli spełnione zostaną jej warunki.
Ukraina i Holandia utworzą mechanizm finansowania dla ukraińskich producentów broni
Ukraina i Holandia podpisały oświadczenie o zamiarze stworzenia mechanizmu wsparcia finansowego dla ukraińskich producentów broni.
Podpisanie oświadczenia ma na celu wzmocnienie potencjału produkcyjnego ukraińskiego przemysłu obronnego i zapewnienie dostaw najskuteczniejszej broni dla ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony przy wsparciu Holandii.
Partnerzy Ukrainy podjęli już decyzję o przeznaczeniu dla Ukrainy 60 mln euro na zakup dronów, z czego 17,5 mln euro na zakup ukraińskich dronów morskich.
MAEA twierdzi, że w elektrowni jądrowej Zaporoże eksplodowała mina
Tak wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej MAEA
"11 czerwca doszło do eksplozji w jednej z min zlokalizowanych w pobliżu stawu chłodniczego ZNPP. W wyniku eksplozji nie było żadnych uszkodzeń fizycznych ani ofiar, a przyczyna eksplozji nie została ujawniona zespołowi MAEA” –napisano w oświadczeniu.
Władimir Putin grozi Zachodowi karą za zajęcie aktywów Rosji
Putin, przemawiając w MSZ stwierdził, że rosyjskie aktywa zostały "ukradzione" i że teraz nikt nie może być pewien bezpieczeństwa swoich aktywów na Zachodzie.
Czytaj więcej
Władimir Putin mówił w rosyjskim MSZ, że przez "samolubny i arogancki" Zachód doszliśmy do "groźnego stanu wydarzeń".
Finlandia podejrzewa, że cztery rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły jej przestrzeń powietrzną
Finlandia podejrzewa obecnie, że 10 czerwca cztery rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły jej przestrzeń powietrzną - o trzy samoloty więcej niż wcześniej sądzono, podała fińska Straż Graniczna w piątkowym oświadczeniu.
W poniedziałek fińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że podejrzewa, że jeden rosyjski samolot wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną nad Zatoką Fińską na około dwie minuty. „W miarę postępu śledztwa stało się jasne, że oprócz jednego zgłoszonego wcześniej rosyjskiego samolotu istnieją również podstawy, aby podejrzewać trzy inne samoloty o naruszenie terytorialne” – oznajmiła straż graniczna.
Uważa się, że cztery samoloty to dwa bombowce i dwa myśliwce, które osiągnęły wysokość około 2,5 km w fińską przestrzeń powietrzną w pobliżu miasta Loviisa.
Coca-Cola ponownie rejestruje swoje znaki towarowe w Rosji
W kwietniu firma złożyła wnioski o rejestrację znaków towarowych Coca-Cola, Sprite i Fanta w Federalnej Służbie Własności Intelektualnej (Rospatent) – podają rosyjskie media.
W 2022 roku firma ogłosiła zawieszenie pracy w Rosji, po czym zaprzestała produkcji i sprzedaży na rynku rosyjskim napojów gazowanych pod markami Coca-Cola, Sprite i Fanta.
Ukraina odzyskała ciała kolejnych żołnierzy
Ukraina odzyskała ciała 254 żołnierzy, którzy zginęli w walce z Rosją, podało 14 czerwca Komenda Koordynacyjna ds. Traktowania Jeńców Wojennych.
Konwencje genewskie stanowią, że osoby, które straciły życie podczas wojny, mają prawo do godnego pochówku. W ciągu ostatnich dwóch lat na Ukrainę repatriowano ponad 2400 poległych żołnierzy.
Akcję odzyskania poległych żołnierzy prowadzono we współpracy z kilkoma agencjami rządowymi i wojskowymi, w tym Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Państwową Służbą Nadzwyczajną i Siłami Zbrojnymi.
Władimir Putin ma wygłosić przemówienie w rosyjskim MSZ
Informacje takie przekazuje rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Czekamy na przemówienie - powiedział Pieskow dziennikarzom, którzy zebrali się wokół siedziby MSZ. Wcześniej do siedziby MSZ przyjechał asystent rosyjskiego prezydenta, Jurij Uszakow.
Moskwa uznaje Gruziński Legion Narodowy za „organizację terrorystyczną”
Rosja dodała Gruziński Legion Narodowy – oddział ochotników walczący po stronie Ukrainy – do swojej listy organizacji terrorystycznych – podały w piątek państwowe media, powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).
FSB stwierdziła, że członkowie gruzińskiej jednostki ochotniczej „zaangażowani są także w organizowanie aktów sabotażu i terroryzmu na terytorium Rosji, torturowanie personelu wojskowego Sił Zbrojnych Rosji oraz morderstwa ludności cywilnej”.
Gruziński Legion Narodowy został założony w 2014 roku przez Mamukę Mamulaszwilego, dowódcę wojskowego, który walczył w wojnie 1992–1993 w Abchazji, pierwszej wojnie czeczeńskiej i wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. W lutym moskiewski sąd aresztował Mamulaszwilego zaocznie pod zarzutem werbowania najemnych bojowników i podżegania do nienawiści etnicznej. Obecnie jest poszukiwany przez władze rosyjskie.
Dwie szkoły, nieobecni rodzice i poczucie winy. Ukraińskie dzieci w Polsce
W telefonach śledzą ataki bombowe i instalują aplikację, alarmującą o bombardowaniu. W nocy nie śpią, myśląc o Czernichowie, Lwowie czy Kijowie. Ukraińskie dzieci w Polsce są pod stałą opieką psychoterapeutów z Przystani Świętego Mikołaja.
Czytaj więcej
Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.
Korea Północna wysłała do Rosji kontenery, które mogą pomieścić około 5 milionów pocisków artyleryjskich?
Bloomberg cytuje wypowiedź ministra obrony Korei Południowej, który twierdzi także, że Putin prawdopodobnie otrzyma więcej pocisków, gdy w przyszłym tygodniu po raz pierwszy od 2000 roku odwiedzi Koreę Północną.
Ukraina przygotowuje 10 kolejnych dwustronnych umów o bezpieczeństwie
Ukraina pracuje nad dwustronnymi umowami o bezpieczeństwie z 10 kolejnymi krajami, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu 13 czerwca.
Do tej pory do Wspólnej Deklaracji Wsparcia dla Ukrainy przystąpiło ponad 30 krajów. 13 czerwca Stany Zjednoczone i Japonia dołączyły do 15 innych krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, które podpisały podobne dwustronne traktaty
Pentagon przedłuża umowę ze SpaceX na wykorzystanie Starlinków na Ukrainie
Kontrakt o wartości 14,1 mln dolarów będzie obowiązywał przez kolejne sześć miesięcy, do 30 listopada.
- Umowa zapewnia dostęp do konstelacji Starlink, sprzętu i obsługi klienta na wynegocjowanych warunkach — poinformowała Bonnie Poindexter, rzeczniczka Dowództwa Systemów Kosmicznych USA,
Jest to część z kontraktów o wartości 2,5 miliarda dolarów, które SpaceX uzyskała w ramach programu wystrzeliwania satelitów wojskowych. Ponadto SpaceX uczestniczy obecnie w nowej rundzie przetargu przeciwko United Launch Alliance, spółce joint venture pomiędzy Lockheed Martin Corp. i Boeing Co.
Dmitrij Miedwiediew ma teorię. "Zachód kolonizuje Ukrainę"
Polityk pisze, że "bezceremonialna ingerencja w sprawy niepodległych państw miała miejsce i niestety trwa nadal w różnych formach". I dodaje, że właśnie w wyniku takich działań, w konsekwencji ”zamachu stanu„ w lutym 2014 r. Ukraina ”całkowicie utraciła swoją podmiotowość polityczną”.
Czytaj więcej
Ukraina całkowicie utraciła niezależność polityczną, a "specjalna operacja" pomoże wyzwolić ją z neokolonialnych okowów Zachodu - oświadczył Dmitrij Miedwiediew, wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji w artykule na łamach "Rossijskoj Gaziety"
Nocna eksplozja w rosyjskim Szebiekinie
Tej nocy w Szebiekinie, mieście w obwodzie biełgorodzkim, doszło do potężnej eksplozji.
Lokalne media sugerują, że przyczyna mogła być rosyjska bomba lotnicza, która spadła na miasto.
Siły Powietrzne: Ukraina zestrzeliła w ciągu nocy 24 z 31 rosyjskich celów powietrznych
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie 17 dronów szturmowych typu Shahed i siedem z 14 rakiet wystrzelonych przez Rosję w nocy 14 czerwca, powiedział dowódca sił powietrznych Mykoła Oleszczuk.
Według doniesień Rosja wystrzeliła drony z Jejska w Kraju Krasnodarskim i okupowała Krym, natomiast 10 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555 wystrzelono z bombowców Tu-95 nad obwodem saratowskim w Rosji.
Wojska Moskwy wystrzeliły także trzy rakiety balistyczne Iskander-M z okupowanego Krymu i Kraju Krasnodarskiego oraz jedną rakietę balistyczną Kinzhal Kh-47M2 z obwodu tambowskiego.
Ukraina przechwyciła drony i rakiety manewrujące nad obwodami chmielnickim, charkowskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, zaporoskim, odeskim i kirowogradzkim.
Były pracownik elektrowni jądrowej w Zaporożu skazany na 10 lat więzienia za współpracę z Rosją
13 czerwca Zaporoska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że były pracownik Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) został uznany za winnego współpracy z okupantami rosyjskimi i skazany na 10 lat więzienia.
Elektrownia w Zaporożu, największa elektrownia jądrowa w Europie, od marca 2022 roku znajduje się pod okupacją rosyjską.
Jak podała prokuratura, mężczyzna zgodził się na powołanie na stanowisko pierwszego zastępcy dyrektora generalnego ZNPP pod okupacją rosyjską. Jako wyższy rangą urzędnik pomagał reżimowi okupacyjnemu w nielegalnym zakwalifikowaniu ZNPP jako podmiotu Federacji Rosyjskiej oraz w wydawaniu nowych koncesji na wykorzystanie energii jądrowej elektrowni w rosyjskim systemie elektroenergetycznym. Pomagał także w organizowaniu spotkań personelu ZNPP, podczas których namawiał kolegów do wspierania działań Rosji w zakładzie.
Rosjanie redukują liczebność oddziałów w niektórych bazach na Krymie
Poinformowali o tym członkowie ruchu partyzanckiego ATESZ.
„Agenci ATESZ przeprowadzili w zeszłym tygodniu dokładną inwigilację obiektów wojskowych w rejonie Zatoki Kamyszowej w pobliżu portu morskiego. Potwierdzono znaczną redukcję personelu na terenie ośrodka szkolenia ratowników wojskowych i nurków, co jest efektem skutecznych uderzeń operacji Połączonych Sił w sprawie koncentracji wojsk” – czytamy w oświadczeniu.
Rosyjskie Siły Obrony Powietrznej otrzymały „zalecenie” rozpoczęcia ewakuacji rodzin z tymczasowo okupowanego Krymu.
W nocy nad obwodem rostowskim strącono 70 dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Ponadto dwa drony zostały strącone nad obwodem biełgorodzkim, dwa — nad obwodem wołgogradzkim, sześć nad obwodem woroneskim, sześć nad obwodem kurskim, a także jeden nad okupowanym Krymem.
Na Morzach Czarnym i Azowskim są rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na Morzu Czarnym znajduje się jeden okręt, na pokładzie którego znajdują się cztery pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim jest dziewięć rosyjskich okrętów, z których trzy uzbrojone są łącznie w 24 pociski Kalibr.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 524 060 żołnierz, 7 936 czołgów, 15 234 pojazdów opancerzonych, 13 818 zestawów artyleryjskich, 1 101 wyrzutni rakiet, 849 zestawów przeciwlotniczych, 359 samolotów, 326 śmigłowców, 11 097 bezzałogowych statków powietrznych, 2 286 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 854 pojazdów (w tym cystern), 2 310 jednostek sprzętu specjalnego.
Nikt nie wie, ile ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów wywieźli dotychczas Rosjanie
Chodzi o dziesiątki tysięcy nieletnich, z których wywiezienie około 20 tys. (przeważnie sierot z ukraińskich domów dziecka) na teren Rosji ukraińskiej stronie udało się potwierdzić na podstawie dokumentów.
Czytaj więcej
Młodszym zmieniają tożsamość i oddają do rodzin adopcyjnych, starszych uczą „kochać Rosję” i strzelać z kałasznikowa. Tysiące wywiezionych z kraju młodych Ukraińców mogą już nigdy nie powrócić do swojej ojczyzny.
Do nauki obsługiwania broni atomowej przystąpiły jednostki Leningradzkiego Okręgu Wojskowego sąsiadującego z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Litwą i Polską
Jeszcze w maju takie ćwiczenia kazał przeprowadzić Władimir Putin. Ale rozpoczęte 21 maja odbywały tylko w rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym graniczącym z Ukrainą oraz na Białorusi. Teraz ogłoszono ich „drugi etap” i rozszerzyły się aż za krąg polarny.
Czytaj więcej
Rosyjska armia niespodziewanie rozszerzyła swoje ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową na rejony graniczące z państwami NATO. Sojusz zastanawia się, co robić.
Nad ranem na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny
Alarm odwołano po niespełna godzinie.
Polska poderwała myśliwce w związku z nocnym atakiem Rosji na Ukrainę
„To kolejna bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce z uwagi na obserwowaną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonującej uderzenia z użyciem rakiet manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy” - czytamy na profilu Dowództwa Operacyjnego w serwisie X.
Donald Trump krytykuje w Kongresie wsparcie dla Ukrainy
Trump miał powiedzieć, że 60 mld dolarów przeznaczonych na pomoc wojskową dla Ukrainy lepiej byłoby przekazać amerykańskim żołnierzom.
Czytaj więcej
Kongresmen Matt Gaetz, polityk Partii Republikańskiej z Florydy, relacjonując spotkanie Donalda Trumpa z republikańskimi parlamentarzystami napisał, że kandydat na prezydenta USA miał skrytykować decyzję o przekazaniu 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.
Przerwy w dostawie prądu w obwodzie rostowskim po ataku ukraińskich dronów
Gubernator obwodu, Wassilij Gołubiew podał, że w kilku miejscowościach rejonu morozowskiego doszło do przerwy w dostawach prądu po ataku ukraińskich dronów.
USA i Ukraina podpisały dwustronną umowę w zakresie bezpieczeństwa, która będzie obowiązywać przez 10 lat
Porozumienie, podpisane na marginesie szczytu G7 we Włoszech, ma zobowiązać kolejne administracje USA do wspierania Ukrainy, nawet w przypadku, gdy w listopadzie wybory prezydenckie wygra Donald Trump — podkreślają przedstawiciele amerykańskiej administracji.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali 10-letnią umowę dwustronną dotyczącą bezpieczeństwa, której celem jest wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy wobec rosyjskiej agresji i przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO.
W nocy na Ukrainie ogłaszano alarm powietrzny w związku z groźbą ataku rakietowego oraz ataku dronów-kamikadze
W czasie alarmów eksplozje rozległy się w obwodach chmielnickim i zaporoskim.
Pożar w Moskwie. Zawalił się dach budynku
W Moskwie doszło do pożaru na terenie dawnego biura badań i rozwoju koncernu Suchoj, produkującego samoloty bojowe. O pożarze informuje kanał ASTRA. Ogień pojawił się w budynku, który obecnie nie jest wykorzystywany. Objął obszar ok. 800 m2. W wyniku pożaru zawalił się dach budynku. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podaje, że z ogniem walczy 70 strażaków i 25 jednostek sprzętu.
Wartość holenderskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy przekroczyła 3 mld euro
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Holandii. Z jego komunikatu wynika, że od ostatniego raportu w tej sprawie (z grudnia) wartość holenderskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wzrosła o 470 mln euro. W ramach ostatnich pakietów pomocy wojskowej z Holandii na Ukrainę trafiły m.in. wozy bojowe, amunicja, systemy radarowe oraz ciężarówki. W czerwcu Holandia ogłosiła, że przeznaczy 400 mln euro na produkcję bojowych wozów piechoty CV90 dla Ukrainy. Ich produkcja będzie realizowana wraz z Danią i Szwecją.
Rosja zamierza walczyć z "neokolonializmem"
Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na łamach dziennika „Rossijskaja Gazieta” ogłosił, że w czerwcu we Władywostoku powołany zostanie Komitet Stały antyneokolonialnego Ruchu „Za Wolność Narodów”. „Będziemy omawiać sposoby na wdrażanie wspólnych inicjatyw, by przyszłość naszego świata była sprawiedliwa” - podkreślił Miedwiediew.
Zmasowany atak ukraińskich dronów na obwód rostowski
Gubernator obwodu rostowskiego, Wasilij Gołubiew, poinformował o odparciu przez obronę przeciwlotniczą zmasowanego ataku dronów na terenie tego obwodu. Drony miały być niszczone nad kilkoma miejscowościami w obwodzie.
Ukraińskie drony zaatakowały skład paliw w obwodzie woroneskim
W wyniku ataku na skład paliw kilka znajdujących się w nim cystern zostało uszkodzonych — poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Gusiew zapewnia, że cysterny nie zostały poważnie uszkodzone, a na terenie składu paliw nie wybuchł pożar.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 840 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 840 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Decyzją przywódców państw G7 Ukraina ma otrzymać 50 mld dolarów z zysków uzyskanych z zamrożonych na Zachodzie aktywów Rosji.