04:40
27.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 734
00:10
27.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:41
26.02.2024

Macron: Nie można wykluczyć wysłania wojsk w przyszłości

- Zrobimy wszystko, co konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać tej wojny. Wszystko jest możliwe, aby osiągnąć ten cel — mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Według francuskiego prezydenta, nie można „wykluczyć wysłania zachodnich wojsk w przyszłości”, ale „nie ma dziś konsensusu co do wysłania wojsk”.

23:36
26.02.2024

Zachodni przywódcy rozmawiali w Paryżu o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

- Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół w ogóle kwestii wysłania żołnierzy na Ukrainę i tutaj też nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne, ale generalnie absolutnie takich decyzji nie ma, to chcę podkreślić - powiedział po spotkaniu w Paryżu prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Andrzej Duda skomentował wysłanie żołnierzy na Ukrainę. "Najbardziej żarliwa dyskusja"
23:21
26.02.2024

Austria chce, by kraje BRICS wpłynęły na Putina w sprawie pokoju 

Kanclerz Austrii Karl Nehammer stwierdził, że konieczne jest zaangażowanie Brazylii, Indii i Chin, aby wpłynąć na prezydenta Rosji w celu pokojowego rozwiązania wojny z Ukrainą.

- Dla tak neutralnych krajów, jak Austria, była to okazja, aby wskazać, że potrzebne są teraz nowe sposoby reagowania na konflikt. Musimy wyjść poza Radę Europejską, że musimy zaangażować kraje BRICS — na przykład Brazylię, Indie, Chiny czy RPA — na naszej drodze do wywarcia większej presji na Putina i skłonienia go do myślenia o pokoju — mówił po spotkaniu w Paryżu.

22:38
26.02.2024

Ukraińcy strącili w obwodzie dniepropietrowskim drona i pociski manewrujące

Szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Łysak poinformował, że w poniedziałek wieczorem obrona powietrzna strąciła w pobliżu Krzywego Rogu rosyjskiego drona i dwa pociski manewrujące.

22:20
26.02.2024

Kułeba wzywa Ukraińców, którzy wyjechali podczas wojny, do powrotu i pomocy w obronie Ukrainy 

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał Ukraińców, którzy opuścili Ukrainę podczas inwazji Rosji, do powrotu i pomocy w obronie ojczyzny.

- Szanujemy indywidualny wybór każdej osoby, ale wzywamy również wszystkich Ukraińców, którzy uciekli z kraju od początku inwazji na pełną skalę, aby rozważyli powrót do domu — powiedział minister.

- Rozumiemy, że niektórzy ludzie mogą nie mieć takiego wyboru ze względu na stan zdrowia lub inne względy osobiste. Ale tych, którzy mają wybór, zapraszamy do powrotu i pomocy Ukrainie w walce i przetrwaniu poprzez ich bezpośredni osobisty wkład - dodał.

Szacuje się, że sześć milionów ludzi uciekło z Ukrainy od początku inwazji Rosji na pełną skalę, większość z nich do Unii Europejskiej.

21:37
26.02.2024

Jewłasz: Fortyfikacje w pobliżu Czasiw Jaru nie pozwolą wrogowi na "łatwy spacer"

Szef służby prasowej wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Ilja Jewłasz powiedział, że Rosjanie są w pobliżu miasta Czasiw Jar, jednak przygotowane fortyfikacje nie pozwolą im na łatwe pokonanie umocnień.

- Zaatakujemy wroga ze wszystkich kierunków, przy użyciu całej dostępnej broni i amunicji - zapowiedział.

21:08
26.02.2024

Zełenski: Trump nie rozumie, że Putin nigdy się nie zatrzyma

- Myślę, że Donald Trump nie zna Putina. Wiem, że się z nim spotkał... ale nigdy z nim nie walczył - powiedział CNN prezydent Zełenski.

Czytaj więcej

Ukraina opracowuje dwa plany wojenne. "Trump nie rozumie celów Putina"
20:33
26.02.2024

Nowy pakiet pomocy od Niemiec: pociski artyleryjskie, drony i pojazdy do rozminowywania 

Niemiecki rząd ogłosił wysłanie kolejnej partii pomocy wojskowej dla Ukrainy, która obejmuje między innymi pociski artyleryjskie, drony i pojazdy do rozminowywania.

Zgodnie z listą, Ukraina otrzymała ostatnio 14 tys. sztuk amunicji 155 mm z zapasów Bundeswehry i wyprodukowanej w niemieckich fabrykach, a także cztery pojazdy do rozminowywania WISENT 1.

19:47
26.02.2024

Sikorski: Trzy kroki dzielą nas od bezpieczniejszego i bardziej stabilnego świata

"Po pierwsze, musimy dostarczyć Ukraińcom amunicji, której pilnie potrzebują. Po drugie, musimy zainwestować w nasze bezpieczeństwo, aby stworzyć siłę odstraszania tak potężną, że przyćmi Putina i jego popleczników. Po trzecie, musimy pogłębić i poszerzyć nasze sojusze tak, aby z pozycji siły zapewnić trwały pokój" - wskazał szef MSZ Radosław Sikorski.

19:32
26.02.2024

Macron: Potrzebny jest zdecydowany przełom

- Europa musi działać szybciej w obliczu rosnącego zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji i potrzebny jest zdecydowany przełom w zrozumieniu potrzeb Ukrainy — ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Ten moment wymaga zdecydowanych decyzji i nowego przełomu. Celem dzisiejszej dyskusji jest podzielenie się wszystkimi elementami, które pomogą nam ocenić sytuację i zobaczyć, co możemy zrobić więcej, zarówno na poziomie krajowym, jak i kolektywnym. Więcej w zakresie wsparcia budżetowego, pomocy wojskowej, istniejących zdolności, a także w kontekście realizacji dwustronnych umów, które niektórzy z nas niedawno podpisali z Ukrainą - dodał.

18:51
26.02.2024

Czechy nie są już uzależnione od gazu z Rosji

W 2023 r. zużycie gazu w Czechach osiągnęło najniższy poziom od 1992 roku. Mniej gazu potrzebowali wszyscy – obywatele, firmy i urzędy. Kraj ostatecznie pożegnał Gazprom.

Czytaj więcej

Czesi zużyli najmniej gazu od 31 lat. Pożegnali Gazprom
18:46
26.02.2024

W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do 79 starć

W ciągu ostatniej doby na linii frontu we wschodniej i południowej Ukrainie doszło do 79 starć bojowych — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:34
26.02.2024

Syrski przygotowuje dwa plany , w zależności od pomocy USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sposób, w jaki ukraińska armia zachowa się na polu bitwy, będzie zależał od pomocy wojskowej USA.

- Jeśli Kijów otrzyma pomoc od USA, będzie mógł zacząć odpychać Rosję. Jeśli nie, będzie musiał skupić się tylko na obronie - powiedział.

17:45
26.02.2024

Zełenski: Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasi ludzie powrócili na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie powrotu do domu wszystkich nielegalnie deportowanych lub przymusowo zatrzymanych osób.

- Dziś nikt nie może powiedzieć na pewno, ilu naszych obywateli, dzieci i dorosłych, a także żołnierzy, jest przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli, w obozach, ilu naszych ludzi znajduje się w więzieniach terrorystycznego państwa. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sprowadzić wszystkich tych ludzi do domu na Ukrainie — mówił prezydent Ukrain

17:43
26.02.2024

Bułgaria wydala małżonków rosyjskich szpiegów, którzy chcieli udawać Bułgarów 

Bułgarska agencja kontrwywiadowcza DANS poinformowała o wydaleniu Rosjan, którzy chcieli pod fałszywymi nazwiskami prowadzić w kraju działalność szpiegowską.

16:51
26.02.2024

Parlament Węgier wyraził zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO

Węgry były ostatnim państwem, które wydały zgodę w tej sprawie.

Czytaj więcej

Szwecja dołączy do NATO. Węgry ostatnim krajem, który zatwierdził akcesję
16:45
26.02.2024

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń

Chersoń znajduje się pod ostrzałem wroga, w centrum miasta słychać było kilka eksplozji — poinformowały władze miasta.

16:23
26.02.2024

Fiodorow: Ponad 95 proc. dronów z miliona planowanych na ten rok zostanie wyprodukowanych przez ukraińskie firmy

- Dzięki przeprowadzonej deregulacji, na Ukrainie powstał rynek dronów, na który weszły setki prywatnych firm. I to właśnie prywatne firmy wyprodukują ponad 95% z planowanego na ten rok miliona dronów — powiedział Mychajło Fiodorow, minister ds. transformacji cyfrowej.

15:47
26.02.2024

Kijów: Rosja rozpoczęła kampanię dezinformacyjną, której celem jest zasianie podziału między Ukraińcami a społecznością węgierską

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji (CCD) podało, że etniczni Węgrzy otrzymują SMS-y z poleceniem „wyjechania z Ukrainy”.

Chociaż SMS-y rzekomo pochodzą od ukraińskich nacjonalistów, CCD twierdzi, że zostały wysłane z kont w Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kirgistanie.

„Zdając sobie sprawę, że ukraińską siłą jest jedność narodu, Rosja stara się podzielić ukraińskie społeczeństwo” – twierdzi CCD. „Nie pozwól, aby wróg cię oszukał i przejął kontrolę nad twoim umysłem”.

Na Ukrainie żyje około 150 000 etnicznych Węgrów, z czego połowa mieszka na Zakarpaciu, graniczącym z Węgrami.

15:26
26.02.2024

Ukraina pracuje nad wznowieniem działalności jednego ze swoich lotnisk

Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, ogłosił, że Ukraina pracuje nad przywróceniem funkcjonowania jednego ze swoich lotnisk.

- Pracujemy nad ponownym otwarciem jednego z lotnisk. Nastąpi to dopiero po rozwiązaniu wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem. Rozumiemy, jak ważne będzie to miało dla rozwoju gospodarczego – powiedział Jermak.

W grudniu 2023 r. Andrii Jermak wyraził pewność, że lotnisko Boryspol wkrótce będzie mogło ponownie wysyłać i odbierać samoloty, ponieważ Ukraina zyskała możliwość   zapewnienia bezpieczeństwa tego obiektu”.

15:07
26.02.2024

Kanclerz Niemiec jednoznacznie sprzeciwił się przekazaniu rakiet Taurus Ukrainie

Kanclerz Niemiec jednoznacznie sprzeciwił się przeniesieniu rakiet manewrujących Taurus na Ukrainę, powołując się na ryzyko zaangażowania Niemiec w wojnę.

 - W żadnym wypadku nie powinniśmy być kojarzeni z celami, jakie osiąga ten system – powiedział Olaf Scholz na konferencji prasowej agencji prasowej dpa, dodając, że jest zaskoczony, że pytanie o Taurusa jest wciąż zadawane.

- To broń dalekiego zasięgu. A tego, co Brytyjczycy i Francuzi robią w zakresie kontroli celów i eskorty, nie da się zrobić w Niemczech. Każdy, kto miał do czynienia z tym systemem, wie o tym – zauważył Scholz.

14:47
26.02.2024

Sukces Ukraińców: księgarnia z Kijowa najpiękniejsza na świecie

Niewielka księgarnia z Kijowa zdobyła główną nagrodę w prestiżowym konkursie Building of the Year. Lokal, zaprojektowany przez kijowskie studio architektoniczne Prototype, zdobył główną nagrodę w kategorii „projekt wnętrz”. Kluczem do sukcesu okazało się kreatywne podejście do problemu małej powierzchni księgarni.

Czytaj więcej

Księgarnia w Ukrainie najpiękniejsza na świecie. Triumf w prestiżowym konkursie
14:23
26.02.2024

Justin Trudeau dał do zrozumienia w Warszawie, że Kanada nie może już opierać swojego bezpieczeństwa na położeniu geograficznym

W czasie sobotniej wizyty w Kijowie Justin Trudeau obiecał dodatkowe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy o wartości 2,2 mld dolarów. Nie wskazał jednak, jak szybko miałoby zostać wypełnione. Tylko jedna czwarta Kanadyjczyków deklaruje, że Ottawa powinna zwiększyć wsparcie dla Ukrainy - pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Justin Trudeau pod ostrzałem w Warszawie. Za zwłokę w pomocy dla Ukrainy
14:05
26.02.2024

Fico: Państwa NATO i UE rozważają „wysłanie wojsk na Ukrainę”

Premier Słowacji powiedział, że kilka krajów NATO i UE rozważa wysłanie wojsk na Ukrainę. Robert Fico powiedział, że nie wie, co będą robić, ale informacje te uzyskał z notatek przygotowywanych na spotkanie europejskich przywódców w Paryżu.

13:47
26.02.2024

15 lutego rozmowy o uwolnieniu Aleksieja Nawalnego znajdowały się na końcowym etapie?

Takie informacje przekazuje współpracowniczka Nawalnego, Maria Piewczich. Z jej słów wynika, że Nawalny miał odzyskać wolność w ramach wymiany więźniów - w zamian za uwolnienie Nawalnego i dwóch obywateli USA, Niemcy mieli wypuścić zabójcę z FSB, Wadima Krasikowa.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Aleksiej Nawalny miał brać udział w wymianie więźniów?
13:23
26.02.2024

Prezydent Czech udzielił 20 obywatelom pozwolenia na wstąpienie do ukraińskich sił zbrojnych

Prezydent Czech Petr Pavel udzielił 20 obywatelom Czech zezwolenia na wstąpienie do Sił Zbrojnych Ukrainy. Pavel odrzucił 56 wniosków na podstawie rekomendacji Ministerstwa Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych. Pavel powiedział, że powodem odrzucenia wniosków o przyjęcie do Sił Zbrojnych Ukrainy jest niespełnienie przez kandydatów ustalonych kryteriów.

Były prezydent Czech Miloš Zeman wydał od 24 lutego 2022 r. 132 zezwolenia obywatelom tego kraju na wstąpienie do ukraińskich sił zbrojnych. Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę władze czeskie zdecydowały się nie ścigać obywateli, którzy zamierzali walczyć na Ukrainie przeciwko Federacji Rosyjskiej.

13:11
26.02.2024

Swietłana Cichanouska przemówiła do Białorusinów w rocznicę wybuchu wojny Rosji z Ukrainą

- Białorusini, wiem, że nie zapomnieliście. Powiedzieliśmy „nie” dyktaturze, powiedzieliśmy „nie” wojnie. Dzisiaj mówimy „nie” fałszywym wyborom. Umiemy walczyć, umiemy się jednoczyć, umiemy zwyciężać. Nie zatrzymamy się, dopóki wszyscy nie będą wolni. Przemiany na Białorusi – to zadanie każdego z nas – mówiła Cichanouska w krótkim filmiku, na którym pokazano przebywającego za kratami noblistę Alesia Bialackiego i innych znanych więźniów politycznych.

Czytaj więcej

Cichanouska przemówiła na Białorusi. Największa akcja opozycji od 2020 roku
12:46
26.02.2024

Litwa planuje ograniczyć import zboża z Rosji

Litewskie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że nie planuje całkowitego zakazu importu rosyjskiego zboża - podaje litewska telewizja państwowa.

12:22
26.02.2024

Prezydent Duda leci do Paryża. Macron zaprosił przywódców, by rozmawiać o pomocy dla Ukrainy

Prezydent Francji chce tym spotkaniem pokazać Rosji, że wbrew jej twierdzeniom Europa nie „zmęczyła się” wojną i wspieraniem Ukrainy.

Czytaj więcej

Duda w drodze na spotkanie przywódców w Paryżu. Macron chce pokazać, że Europa się "nie zmęczyła"
12:07
26.02.2024

Donald Tusk apeluje, by wykorzystać zamrożone na zachodzie rosyjskie aktywa, by pomóc Ukrainie

Tusk podkreślił, że chodzi o 300 mld euro zamrożonych w zachodnich bankach aktywów banku centralnego Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Tusk o proteście rolników: Polska gotowa współfinansować eksport żywności z Ukrainy
12:01
26.02.2024

Wojsko ukraińskie wycofało się z Łastoczkine

Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy wycofały się ze wsi Łastoczkine w obwodzie donieckim, niedaleko Awdijiwki - przekazał rzecznik zgrupowania wojskowego Tauryda Dmytro Łychowij.

Siły Obronne wycofały się z Łastoczkine, aby zorganizować obronę w pobliżu wsi Orłówka, Tonenke i Berdycze i zapobiec posuwaniu się Rosjan na zachód.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony w komunikacie poinformowało z kolei, że  armia Putina "poprawiła swoją sytuację" wzdłuż całej linii frontu. Rosjanie twierdzą, że rozbili zgrupowania żołnierzy ukraińskiej 144. Brygady Piechoty, 59. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej oraz 23. Brygady Zmechanizowanej na terenie obwodu donieckiego. 

11:52
26.02.2024

Kreml wydaje na propagandę setki milionów euro

Rosyjskie dokumenty, do których dotarli reporterzy estońskiego Delfi, wskazują, że Władimir Sołowjow – czołowy propagandysta Kremla – w 2023 roku otrzymał z rosyjskiego budżetu w przeliczeniu około 15 milionów euro. W 2024 roku ma on dostać dwa razy więcej. Analiza wskazuje także między innymi, że pod koniec ubiegłego roku funkcjonowało około piętnaście "autonomicznych organizacji non-profit”, których działalność – jak pisze portal Frontstory – jest w pełni kontrolowana przez Kreml. Ich łączny budżet? 600 milionów euro.

Czytaj więcej

Wyciekły rosyjskie dokumenty. Kreml wydaje na propagandę setki milionów euro
11:42
26.02.2024

Rosjanie uciekają przed wojskiem do Korei Południowej

Z raportu opublikowanego przez Koreańskie Służby Imigracyjne wynika, że w 2023 r. ogółem 5750 obywateli Rosji ubiegało się o azyl w Korei Południowej. To pięć razy więcej niż w 2022 roku.

Czytaj więcej

Rosjanie uciekają z ojczyzny. W Korei Południowej biją rekordy
11:27
26.02.2024

W Kijowie odbyło się forum, podczas którego ukraińskie władze podsumowały ostatnie dwa lata pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę (WIDEO)

W ramach wydarzenia zorganizowanego 25 lutego zwrócono uwagę m.in. na dostawy broni i sprzętu z Zachodu oraz zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał także liczbę ofiar śmiertelnych wśród ukraińskich żołnierzy od momentu eskalacji konfliktu.

11:22
26.02.2024

Władimir Putin nie spotka się z Recepem Tayyipem Erdoganem przed wyborami prezydenckimi w Rosji

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał jednak, że trwają przygotowania do spotkania prezydentów Turcji i Rosji. 

11:16
26.02.2024

Rosjanie znów zabili jeńców? Kolejne oskarżenia

Na nagraniu, które ukazało się na rosyjskich i ukraińskich kanałach Telegrama, Rosjanie z bliskiej odległości otworzyli ogień do ukraińskich żołnierzy. Na nagraniu z drona widać, że zanim do nich strzelano, żołnierze wyszli z rękami w górze i położyli się na ziemi.

Jak stwierdził Dmitrij Łubinec, Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka, wydarzyło się to 24 lutego 2024 r. w rejonie Bachmutua, zginęło co najmniej siedmiu żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych. Rzecznik Praw Obywatelskich nazywa ten incydent zbrodnią wojenną.

Według ukraińskiego DeepState ofiarami byli żołnierze 92. oddzielnej brygady szturmowej lub dołączonych do niej oddziałów, a zginęło dziewięciu, nie siedmiu żołnierzy

10:57
26.02.2024

MSZ i MON: Dzisiaj nie ma mowy o zaminowaniu granicy z Białorusią i Rosją

„Polska pozostaje stroną i w pełni przestrzega zapisów Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu sporządzonej w Oslo dnia 18 września 1997 r. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że w obecnej chwili nie jest planowana zamiana statusu naszego państwa w odniesieniu do tego porozumienia międzynarodowego” – informuje nas MSZ. A MON dodaje, że „nie rozważa zabezpieczenia wschodniej granicy RP tradycyjnymi minami przeciwpiechotnymi”.

Czytaj więcej

Czy granice z Rosją i Białorusią należy zaminować?
10:53
26.02.2024

Rosjanie informują o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Dron miał zostać strącony przez zestaw obrony przeciwlotniczej ok. 11 czasu moskiewskiego. Maszynę strącił zestaw przeciwlotniczy - podaje resort obrony Rosji.

10:43
26.02.2024

Dania kończy dochodzenie w sprawie Nord Stream

Dania ogłosiła, że umorzyła dochodzenie w sprawie eksplozji, jakie miały miejsce w 2022 r. na rurociągach Nord Stream transportujących rosyjski gaz do Niemiec – jest to już drugi kraj, po Szwecji, który zamyka osobne dochodzenie.

„Nie ma wystarczających podstaw do wszczęcia postępowania karnego w Danii, dlatego policja w Kopenhadze zdecydowała się zakończyć dochodzenie w sprawie eksplozji” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jedynie niemieccy śledczy kontynuują dochodzenie w sprawie eksplozji, które we wrześniu 2022 roku uszkodziły wielomiliardowe rurociągi Nord Stream 1 i 2 transportujące gaz pod Morzem Bałtyckim. 

10:34
26.02.2024

Co dziesiątą działalność gospodarczą w Polsce zakładają obywatele Ukrainy - podał Polski Instytut Ekonomiczny

W latach 2022-2023 obywatele Ukrainy założyli w Polsce 44,5 tys. aktywnych działalności gospodarczych.

Ukraińskie firmy w Polsce

Ukraińskie firmy w Polsce

Foto: PIE

10:28
26.02.2024

Antonio Guterres o prawie weta w RB ONZ. "Śmiertelnie podważa autorytet"

Zdaniem szefa ONZ Antonio Guterresa Rada Bezpieczeństwa ONZ mogła zostać „śmiertelnie” osłabiona brakiem jedności jej członków w sprawie konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

- Brak jedności Rady w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę oraz w sprawie izraelskich operacji wojskowych w Gazie po straszliwych atakach terrorystycznych Hamasu 7 października poważnie – być może śmiertelnie – podważył jej autorytet — stwierdził Guterres.

Prawo weta stało się ostatnio przedmiotem szczególnej dyskusji – a wielu komentatorów twierdzi, że pozwala ono na powstanie linii podziału między państwami członkowskimi.

10:24
26.02.2024

Paweł Kowal o ostatecznym rozpadzie imperium rosyjskiego

Paweł Kowal o ostatecznym rozpadzie imperium rosyjskiego Putin nie zaatakuje, jeśli go odstraszymy. Trzeba produkować broni tyle, żeby być konkurencyjnym wobec Rosji – czyli niemniej niż Rosjanie. Nie mam wątpliwości, że to część procesu ostatecznego rozpadu imperium rosyjskiego. Najbliższe lata będą bardzo niebezpieczne, bo kiedy imperium rosyjskie się rozpada, to zawsze jest w konwulsjach, które są przez długi czas bardzo niebezpieczne — powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE dr hab. Paweł Kowal, KO, pełnomocnik ds. odbudowy Ukrainy, szef komisji spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Kowal: Warto płacić za obronę Ukrainy, by za jakiś czas nie płacić polską krwią
10:14
26.02.2024

W Kijowie trwają ćwiczenia z zakresu obrony stolicy

Ćwiczenia prowadzone są w rejonie darnyckim Kijowa. Ćwiczenia potrwają trzy dni i uczestniczyć będą w nich regularne jednostki ukraińskiej armii. Zakazane jest fotografowanie i nagrywanie uczestników ćwiczeń i sprzętu wojskowego oraz publikowanie takich materiałów.

10:11
26.02.2024

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Recepem Tayyipem Erdoganem

O rozmowie informuje Bloomberg. Putin miał złożyć Erdoganowi życzenia z okazji 70. urodzin.

09:58
26.02.2024

Wicepremier Ukrainy porównuje rozsypywanie ukraińskiego zboża w Polsce do rosyjskich działań z zakresu wojny hybrydowej

Ambasada wysłała notę żądając znalezienia i ukarania winnych. Policja na miejscu podjęła już czynności. Sprawą zajmuje się Komisariat Policji w Bydgoszczy. Mamy sytuację pod kontrolą" - zadeklarował ukraiński wicepremier, Ołeksandr Kubrakow.

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy wzywa do ukarania winnych rozsypania ukraińskiego zboża w Polsce. "Jak rosyjska wojna hybrydowa"
09:40
26.02.2024

Szef ukraińskiego MSZ apeluje do UE o wprowadzenie zakazu eksportu amunicji

W związku z dotkliwym niedoborem amunicji w armii ukraińskiej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Europę do zakazania swoim krajom członkowskim amunicji do krajów innych niż Ukraina.

- Należy zawiesić wszystkie kontrakty na eksport amunicji wyprodukowanej w Europie do krajów trzecich i całą taką amunicję dostarczyć na Ukrainę - powiedział Kułeba.

Kułeba podkreślał, że w rozmowach z partnerami porusza temat braku amunicji: - Na każdym spotkaniu z naszymi partnerami narzekam na brak amunicji. Oni wszyscy o tym wiedzą i przyznają się do swoich błędów.

09:27
26.02.2024

W poniedziałek zniknie ostatnia bariera na drodze Szwecji do NATO

Węgierski parlament ma w poniedziałek wyrazić zgodę na rozszerzenie Sojuszu o Szwecję. Węgry są jedynym krajem NATO, który jak dotąd nie wyraził takiej zgody. 

Etapy rozszerzania się NATO

Etapy rozszerzania się NATO

Foto: PAP

09:19
26.02.2024

Rosja pracuje nad pożyczkami z Chin

Minister finansów Rosji poinformował, że prowadzi rozmowy ze swoimi chińskimi odpowiednikami na temat możliwości zaciągnięcia pożyczek w Pekinie. Agencja informacyjna RIA cytuje wypowiedź Antona Siłuanowa, który stwierdził, że negocjacje trwają „od długiego czasu”.

Moskwa i Pekin pozostają blisko pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę dwa lata temu, a Władimir Putin i Xi Jinping określają się jako „niezawodni przyjaciele”.

Dane pokazały, że w 2023 r. wartość handlu między Chinami a Rosją osiągnęła rekordową wartość 240 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 26,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

09:00
26.02.2024

Premier Bułgarii Nikołaj Denkow z wizytą w Kijowie

Denkow stoi na czele bułgarskiej delegacji, w skład której wchodzą ministrowie sprawiedliwości, środowiska i energii, wiceministrowie obrony i spraw zagranicznych, a także szef ministerstwa obrony.

08:47
26.02.2024

Rosja wystrzeliła rakiety S-300 w kierunku Charkowa z terytorium Biełgorodu

Poinformował o tym na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Ołeh Siniehubow.

Na razie nie ma informacji o ofiarach.

08:32
26.02.2024

Rosja twierdzi, że armia przejęła kontrolę nad południową częścią wsi Robotyne

Armia rosyjska ma kontrolować południowe obrzeża wioski Robotyne w obwodzie zaporoskim, Ukraińcy okopali się na północy wsi. Trwają zacięte walki.

08:22
26.02.2024

Rosja przeznacza miliardy dolarów na odszkodowania dla zmobilizowanych funkcjonariuszy organów ścigania

"Określone kategorie zmobilizowanych obywateli i żołnierzy kontraktowych otrzymają miesięczne odszkodowanie w wysokości 100 proc. emerytury wysługowej. Podpisano zarządzenie o przeznaczeniu na ten cel 4 miliardów rubli" - czytamy w komunikacie rządu Rosji.

Chodzi o żołnierzy, którzy przed mobilizacją lib zawarciem kontraktu z armią byli emerytowanymi funkcjonariuszami różnych organów ścigania.

08:12
26.02.2024

Marcin Mastalerek: Andrzej Duda bez zaproszenia na rocznicę wybuchu wojny do Kijowa zarówno rok temu, jak i w tym roku

Szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek był pytany dlaczego Andrzeja Dudy nie było na obchodach drugiej rocznicy wybuchu wojny Rosji z Ukrainą organizowanych w Kijowie i o to czy prawdą jest, że Ukraińcy w ostatniej chwili odwołali zaproszenie dla polskiego prezydenta.

Czytaj więcej

Ukraińcy odwołali zaproszenie dla Andrzeja Dudy? Marcin Mastalerek odpowiada
07:58
26.02.2024

W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało pięciu mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu.

07:35
26.02.2024

W nocy Rosjanie zaatakowali z powietrza obwód sumski

W wyniku ataku śmierć poniosło małżeństwo, które zginęło w swoim domu — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

07:32
26.02.2024

Ukraiński parlamentarzysta mówi, że protestujący blokujący granicę Polski z Ukrainą, służą Rosji

Pytany o zrozumienie dla polskich rolników, którzy czują się zagrożeni przez tanią ukraińską żywność, Mykoła Kniażycki odparł, że „gdy na granicy stoją drony dla jego syna”, a na froncie „giną chłopcy”, to „o kogo ma się martwić". - O tych ludzi, którzy walczą o wolność Europy czy o rolników? - pytał.

Czytaj więcej

Ukraiński poseł o wojnie z Rosją: Trzeba wyzwolić więcej niż terytorium Ukrainy
07:02
26.02.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt.

07:00
26.02.2024

W nocy Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy m.in. dwie rakiety Iskander-M

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu w nocy nad Ukrainą 9 dronów-kamikadze Shahed 136/131 i trzech rakiet manewrujących Ch-59. Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 14 dronów-kamikadze, a także dwóch rakiet Iskander-M (wystrzelonych z Krymu), dwóch pocisków S-300, trzech pocisków Ch-59 i pocisku antyradarowego Ch-31P.

06:57
26.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 410 700 żołnierzy, 6 555 czołgów, 12 478 pojazdów opancerzonych, 9 993 zestawy artyleryjskie, 1 000 wyrzutni rakiet, 686 zestawów przeciwlotniczych, 340 samolotów, 325 śmigłowców, 7 707 bezzałogowych statków powietrznych, 1 910 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 037 pojazdów (w tym cystern) i 1 580 jednostek sprzętu specjalnego.

06:53
26.02.2024

Sondaż: 46,5 proc. Polaków chce zamknięcia granicy dla żywności z Ukrainy

Tak wynika z najnowszego sondażu SW Research dla rp.pl.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy chcą zamknięcia granicy dla żywności z Ukrainy?
06:35
26.02.2024

95 starć na froncie w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili 11 ataków rakietowych, 98 ataków powietrznych oraz 129 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

06:27
26.02.2024

Minister ds. europejskich Francji: Mamy środki dla podtrzymania obrony Ukrainy w wojnie, którą wypowiedziała jej Rosja

W zeszłym tygodniu zarówno Francja, jak i Niemcy zawarły z Ukrainą porozumienia bilateralne o bezpieczeństwie, które przewidują bardzo solidne, długotrwałe dwustronne wsparcie militarne ze strony obu naszych krajów. Unia Europejska jest również w pełni zaangażowana w długoterminowe wspieranie Ukrainy, zarówno na szczeblu współpracy dwustronnej, jak i przy pomocy Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) czy też aktu o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP), oraz za pomocą 2 miliardów euro wyłącznie na amunicję, opierających się na solidnym europejskim przemyśle obronnym — mówi Jean-Noel Barrot w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Czytaj więcej

Czy Francja może wyjść z Unii Europejskiej? Minister Jean-Noel Barrot wskazał warunek
06:08
26.02.2024

Bogusław Chrabota: Mimo że polskie firmy w większości uwzględniają sankcje, ich ominięcie jest stosunkowo łatwe

Czego można sobie życzyć, to uszczelniania handlu zagranicznego, dokładniejszego sprawdzania, kto realnie stoi za partnerami handlowymi, i piętnowania tych, którzy łamią sankcje. Bez tych zabezpieczeń rosyjska gospodarka będzie rosła, zamiast słabnąć - pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” w swoim komentarzu.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Polskie firmy wciąż handlują z Rosją. Warto grać w drużynie z Putinem?
06:06
26.02.2024

Po 18 miesiącach obowiązywania sankcji, firma doradcza EY zapytała przedsiębiorstwa działające na polskim rynku, jak sankcje na nie wpłynęły

Z przygotowanego na tej bazie raportu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w ciągu 18 miesięcy od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie ponad dwie trzecie przebadanych przez EY firm dokonało zmian w umowach ze swoimi kontrahentami (69 proc.) lub wręcz zrezygnowało z importu lub eksportu towarów lub usług z i do rynków wschodnich (67 proc.). Ponad połowa (54 proc.) zakończyła współpracę z którymś ze swoich kontrahentów.

Czytaj więcej

Sankcje przeciwko Rosji. Jak wpłynęły na firmy działające w Polsce? Raport
06:01
26.02.2024

Rosyjskie media nie poruszały tematu drugiej rocznicy wybuchu wojny Rosji z Ukrainą

O tym dlaczego tak się stało w swojej analizie pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank: Rosyjskie media zignorowały drugą rocznicę wybuchu wojny z Ukrainą
05:40
26.02.2024

We wtorek Biden będzie rozmawiał z przedstawicielami Kongresu m.in. o ustawie umożliwiającej udzielanie dalszej pomocy Ukrainie

Ustawa, przyjęta przez Senat USA, utknęła w Izbie Reprezentantów.

Czytaj więcej

USA: Widmo paraliżu administracji. Pentagonowi pieniądze skończą się za dwa tygodnie
05:18
26.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 732. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:41
26.02.2024

W Odessie, w drugą rocznicę inwazji, zaprezentowano znaczek pocztowy "Łowcy Shahedów"

Informacje taką podaje ukraińska Straż Graniczna. Znaczek jest poświęcony funkcjonariuszom południowych jednostek straży granicznej z mobilnych zespołów odpowiedzialnych za obronę przeciwlotniczą. Emisja znaczka jest wspólną inicjatywą straży granicznej z obwodu odeskiego, artysty Borysa Buchmana i ukraińskiej poczty.

Znaczek "Łowcy Shahedów"

Znaczek "Łowcy Shahedów"

Foto: Straż Graniczna Ukrainy

04:37
26.02.2024

Cztery osoby ranne w wieczornym ataku na Dniepr

O skutkach ostrzału miasta informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. W ataku ranni zostali mężczyźni w wieku 41 i 49 lat oraz kobiety w wieku 20 i 60 lat. Łysak informuje o uszkodzeniu 10 budynków mieszkalnych i „kilku samochodów”.

04:32
26.02.2024

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, z wizytą w Arabii Saudyjskiej

Wołodin przybył do Arabii Saudyjskiej na czele delegacji Dumy. Rosyjski parlament na swojej stronie internetowej informuje, że jest to pierwsza wizyta przewodniczącego Dumy w tym kraju.

04:31
26.02.2024

Rosyjska armia strąciła ukraiński dron na podejściu do Biełgorodu

Informacje takie przekazało Ministerstwo Obrony Rosji i gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Do strącenia drona miało dojść ok. 23 czasu moskiewskiego.

04:29
26.02.2024

Węgierski parlament ma przegłosować dziś ratyfikację rozszerzenia NATO o Szwecję

Lider parlamentarnej frakcji rządzącego Węgrami Fideszu, Máté Kocsis oświadczył, że głosowanie znalazło się w agendzie posiedzenia węgierskiego parlamentu zaplanowanego na 26 lutego. Kocsis dodał, że Fidesz poprze ratyfikację. Po wyrażeniu zgody przez Węgry Szwecja będzie mogła oficjalnie zostać 32. członkiem NATO.

04:25
26.02.2024

W 2024 roku Rosjanie mogą otworzyć konsulat w Republice Serbskiej

Wszystkie decyzje niezbędne do otwarcia konsulatu w Banja Luce, we wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republice Serbskiej, zostały podjęte przez obie strony — oświadczył prezydent Republiki, Milorad Dodik, w wywiadzie dla dziennika „Izwiestia”. Dodik dodał, że realne jest otwarcie takiego konsulatu jeszcze w 2024 roku. Dodik mówił też, że Republika Serbska zamierza zwiększyć ilość gazu kupowanego w Rosji.   

04:23
26.02.2024

Białorusini wybrali izbę niższą parlamentu

Frekwencja w niedzielnych wyborach do izby niższej parlamentu Białorusi i wyborach władz lokalnych, wyniosła 73,09 proc. - podała białoruska Centralna Komisja Wyborcza.

04:20
26.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 732. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 732. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 732. dniu wojny

Foto: PAP

04:19
26.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 732