Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 10 sierpnia nad ranem Rosjanie zestrzelili dwa drony zmierzające w stronę Moskwy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Pożar w Odincewie pod Moskwą
Palą się magazyny o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych.
Czytaj więcej
W mieście Odincowo pod Moskwą w magazynie wybuchł pożar - informuje TASS, powołując się na służby prasowe Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie moskiewskim.
Scholz: Powinniśmy zapobiec wojnie między NATO a Rosją
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zobowiązał się do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, ale zaznaczył, że jego rząd będzie działał „odpowiedzialnie”, aby uniknąć konfrontacji między NATO a Rosją.
- Zawsze zwracamy uwagę, aby podejmowane przez nas decyzje nie przerodziły się w wojnę między Rosją a NATO. Ukraina jest atakowana przez Rosję, Ukraina się broni i będzie przez nas wspierana – powiedział.
Polityk socjaldemokratów wygłosił uwagi podczas spotkania dialogu obywatelskiego we wschodnim mieście Erfurt, gdzie odpowiadał na pytania uczestników
Infrastruktura medyczna na Ukrainie atakowana od początku wojny średnio dwa razy w tygodniu
Z raportu opracowanego przez szereg organizacji ukraińskich i międzynarodowych wynika, że od początku wojny infrastruktura i personel służby zdrowia były atakowane przez Rosję średnio dwa razy w tygodniu.
Z badania wynika, że ukraińskie szpitale, pracownicy medyczni i infrastruktura opieki zdrowotnej zostały zaatakowane co najmniej 1014 razy od lutego 2022
Sugeruje to, że Rosja celowo atakuje system opieki zdrowotnej Ukrainy i ludzi w nim pracujących – co stanowiłoby naruszenie prawa międzynarodowego.
Raport został opracowany przez Ukraińskie Centrum Opieki Zdrowotnej, EyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, Media Initiative for Human Rights i Physicians for Human Rights.
Jedna osoba nie żyje, jedna została ranna po ostrzale Charkowa
Jedna osoba zginęła, a druga została ranna po tym, jak rosyjska artyleria uderzyła w budynek w Charkowie - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.
Biden wnioskuje do Kongresu o 40 miliardów dolarów
24 miliardy to kwota dodatkowej pomocy dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden prosi Kongres o ponad 24 miliardy dolarów pomocy dla Ukrainy i na inne potrzeby międzynarodowe. O dodatkowe finanse prosi w czasie spadku poparcia dla wspomagania Kijowa wśród Amerykanów.
Ukraina twierdzi, że rozmowy z Arabią Saudyjską były „przełomem”
Jak powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy, rozmowy prowadzone w miniony weekend przez Arabię Saudyjską były „przełomem” dla Kijowa, który pokazał, że możliwe jest zgromadzenie globalnego poparcia wokół 10-punktowego planu zaproponowanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby zakończyć wojnę z Rosją.
- Jeśli jakiś kraj chce być w czołówce światowej polityki, musi stać się częścią tych spotkań koordynacyjnych” – powiedział Dmytro Kułeba w rozmowie z Reutersem.
W rozmowach, postrzeganych przez Kijów jako próba zbudowania przez Kijów szerszej koalicji mocarstw wspierających jego wizję pokoju, brali udział przedstawiciele ponad 40 krajów – w tym Chin, Indii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, ale nie Rosji.
Liczba poszkodowanych w rosyjskim ostrzale Zaporoża wzrosła do 13
Wśród rannych jest dwoje dzieci, w tym jedno trzyletnie.
Prezydent RP dla "The Washington Post": Dostarczanie broni Ukrainie to nie dobroczynność
- Czy jesteśmy gotowi, w międzynarodowej wspólnocie demokratycznej, dopuścić do sytuacji, w której Rosja nie pozwoli narodowi ukraińskiemu wybrać własnego rządu, zdecydować, do jakich sojuszy będzie należeć i kim będą jego sojusznicy? - pytał prezydent.
Czytaj więcej
Ukraina prawdopodobnie nie otrzymała wystarczającej ilości broni od aliantów, aby odwrócić losy wojny na swoją korzyść - powiedział w wywiadzie dla "The Washington Post" prezydent RP Andrzej Duda.
Zełenski: Nie zapominamy o naszym głównym celu - wygrać wojnę i nie stracić kraju
Nadal przygotowujemy doktrynę ukraińską – gruntowny tekst, podstawę przekształceń naszego państwa. Nie zapominamy o naszym głównym celu - wygrać wojnę i nie stracić kraju - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. -Ukraina musi zrealizować swoją historyczną szansę rozwoju, którą zdobyła odwaga naszego narodu – całego naszego narodu.
Brytyjski wywiad: Władze Rosji blokują sieci VPN
Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rosyjskie władze zintensyfikowały wysiłki w celu zablokowania obywatelom dostępu do wirtualnych sieci prywatnych (VPN), które pozwalają ludziom ominąć ograniczenia w Internecie.
Zauważa, że „sieci VPN są niezwykle popularne w Rosji, mimo że od 2017 r. są nielegalne. Umożliwiają użytkownikom dostęp do obiektywnych międzynarodowych źródeł informacji, w tym o wojnie na Ukrainie”.
17 proc. wysiedlonych Ukraińców nie planuje powrotu do kraju
Według eksperta na Ukrainie pozostaje obecnie ok. 33 mln obywateli, a blisko 1,5 mln Ukraińców mieszka na terenach czasowo pozostających poza kontrolą rządu Ukrainy.
Czytaj więcej
Blisko 17 proc. obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju przed rosyjską agresją, zdecydowało się już nie wracać na Ukrainę po zakończeniu wojny.
Ukraińcy robią postępy w okrążaniu Rosjan w Bachmucie
Siły ukraińskie skutecznie otaczają rosyjskie wojska w Bachmucie - powiedziała wiceminister obrony Hanna Maliar wywiadzie dla "The Guardian".
Maliar powiedziała, że rosyjscy żołnierze nie mogą już poruszać się po Bachmucie, a po miesiącach ciężkich walk poczyniono postępy w oskrzydlaniu sił wroga.
Rosjanie tracą dostęp do oprogramowania Microsoft
Amerykanie przestaną odnawiać licencje na oprogramowanie wydane dla rosyjskich firm. Decyzja zacznie obowiązywać od 30 września.
Czytaj więcej
Microsoft przestanie odnawiać licencje na oprogramowanie wydane dla rosyjskich firm. Decyzja zacznie obowiązywać od 30 września.
W Zaporożu zginęła co najmniej jedna osoba
Dziewięć osób zostało rannych.
"Zaporoże. Miasto codziennie cierpi z powodu rosyjskiego ostrzału. W cywilnym budynku wybuchł pożar po tym, jak okupanci trafili w niego rakietą" - napisał prezydent Zełenski na Telegramie.
Rosja uderzyła w cywilną infrastrukturę w Zaporożu
Szef regionalnej administracji Zaporoża Jurij Małaszko poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został „obiekt infrastruktury cywilnej”.
Nie sprecyzował, o jaki obiekt chodzi, ale dodał, że o tej porze jest on "zatłoczony".
Rosja przygotowuje dzieci z terenów okupowanych do walki z Ukrainą
Rosyjskie siły okupacyjne aktywnie prowadzą „wojskową i patriotyczną” edukację dzieci na okupowanych terytoriach Ukrainy, aby następnie wcielić je do Sił Zbrojnych Rosji - informuje Narodowe Centrum Oporu.
Nastolatkowie z miast Mariupol, Gorłówka, Szachtarsk, Makiejewka, Donieck i innych czasowo okupowanych osiedli na Ukrainie zostali wywiezieni na terytorium Rosji do miasta Penza, aby wziąć udział w szkoleniu wojskowym
Szkolenie potrwa od 1 do 18 sierpnia.
„W ten sposób Rosjanie kontynuują politykę niszczenia całych pokoleń Ukraińców poprzez pranie mózgów dzieci i próby werbowania ich do udziału w wojnie z ich ojczyzną” - pisze Narodowe Centrum Oporu.
Grupa Wagnera na granicy z Polską? Centrum Narodowego Sprzeciwu pisze o prowokacji
Działania najemników w wiosce niedaleko miasta Brześć były częścią „operacji psychologicznej”, mającej na celu eskalację napięcia.
Czytaj więcej
Centrum Narodowego Sprzeciwu, portal prowadzony przez ukraińską armię, poinformował, że najemnicy z Grupy Wagnera przeprowadzili manewry na Białorusi wzdłuż granicy z Polską.
Dwóch cywilów zginęło w ukraińskim ostrzale wsi w obwodzie briańskim
Władze rosyjskie poinformowały, że dwóch cywilów zginęło w ukraińskim ostrzale wsi w obwodzie briańskim w Rosji.
Gubernator obwodu Aleksander Bogomaz powiedział, że kolejne dwie osoby zostały ranne.
Cywil zginął także podczas ukraińskiego nalotu na zajęte przez Rosję miasto Nowa Kachowka – poinformowały władze wyznaczone przez Rosję.
Kanadyjski minister obrony Bill Blair odbył pierwszą rozmowę z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.
Bill Blair, minister obrony Kanady od 26 lipca, odbył pierwszą "produktywną" rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.
"Kanada przeznaczyła już ponad 1,5 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy i wyszkoliła prawie 40 000 ukraińskich żołnierzy. Jak powiedziałem ministrowi Reznikowowi, nasze niezłomne wsparcie będzie kontynuowane" - napisał Blair w mediach społecznościowych.
Szef ukraińskiego MSZ: Władzę Putina osłabiają waśnie
System zbudowany przez Putina jest wystarczająco silny, aby ukryć napięcia przed opinią publiczną, ale można dostrzec narastające wewnętrzne starcia i antagonizmy - mówił Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Corriere della Sera".
Czytaj więcej
Ukraina nie jest już skłonna do bezpośrednich negocjacji z Putinem, ale mediacja jest opcją - powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".
Banki Narodowe Ukrainy i Polski wyemitują monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) i Narodowy Bank Polski (NBP) emitują monety kolekcjonerskie „Przyjaźń i braterstwo – największe bogactwo” ze srebra próby 999 z okazji Święta Niepodległości Ukrainy w łącznym nakładzie do 10 000 sztuk, zgodnie z czwartkowym komunikatem prasowym NBP.
W zestawie znajdują się dwie monety o nominałach 10 hrywien i 10 złotych.
Nad ich stworzeniem pracował ukraiński artysta Wołodymyr Taran.
Waga każdej monety wyniesie 31,1 g. Połowa zestawów będzie sprzedawana w Polsce, a połowa na Ukrainie.
Jak poinformował Narodowy Bank Polski, monety można kupić w Polsce w kasach oddziałów regionalnych banku narodowego oraz w sklepie internetowym „Kolekcjoner”. Na Ukrainie będą one dystrybuowane za pośrednictwem oficjalnych banków dystrybutorów oraz sklepu internetowego NBU.
Monety kolekcjonerskie zostaną wyemitowane 24 sierpnia.
Ukraina nie skonfiskowała jeszcze firm współpracujących z rosyjskim biznesem
Ukraina nie skonfiskowała jeszcze dziesiątek spółek handlowych, które bezpośrednio lub pośrednio należą do 25 rosyjskich oligarchów współpracujących z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.
Rosyjscy biznesmeni nadal posiadają na Ukrainie co najmniej 88 firm z branży energetycznej, logistycznej, przemysłowej, hotelarskiej i innych.
Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy, spotkał się z ambasadorem Austrii Aradem Benkö
Kostin podziękował Austrii zza wsparcie w walkach z rosyjskim najeźdźcą i podkreślił, że Ukraina wciąż liczy na pomoc na drodze do przywrócenia sprawiedliwości.
Azerbejdżan dołącza do grona krajów, które będą prowadzić szkolenia dla ukraińskich saperów
W czwartek 10 sierpnia wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Bohdan Drapyaty spotkał się z delegacją Azerbejdżanu na czele z ambasadorem Seymourem Mardalievem.
Głównym tematem negocjacji była kwestia rozminowania Ukrainy i pomocy Baku w tym zakresie
Ambasador dodał też , że Azerbejdżan jest gotowy udzielić Ukrainie pomocy w czterech zakresach. Chodzi o rehabilitację medyczną i psychologiczną ukraińskich dzieci, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji, rehabilitację personelu wojskowego, pomoc w sektorze energetycznym i powojenną odbudowę Ukrainy.
Fiński minister spraw zagranicznych: Ważne, aby nie wywierać żadnej presji na Ukrainę
Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen uważa, że Ukraina powinna sama określić warunki pokoju, bez nacisków z zewnątrz.
Zdaniem Valtonen, która od półtora miesiąca kieruje fińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Zachód robi wszystko, co możliwe, by zakończyć wojnę, wspierając Ukrainę „zdecydowanie, przekonująco, i wytrwale”.
Jej zdaniem o ostatecznym kształcie długo oczekiwanego pokoju powinna zadecydować sama Ukraina.
- Zwłaszcza teraz bardzo ważne jest, aby z żadnej strony nie wywierać presji na Ukrainę – powiedziała minister. - Zgodnie z tą samą logiką Ukraina będzie mogła określić, kiedy będzie gotowa do negocjacji pokojowych, a może do pokoju.
Kolejna pomoc wojskowa Estonii dla Ukrainy
Ministerstwo Obrony Estonii zapowiedziało wysłanie do Kijowa 150 sztuk broni i amunicji. - Sojusznicy Ukrainy powinni przyspieszyć udzielanie pomocy wojskowej, a także poprawić możliwości własnego przemysłu obronnego - powiedział minister Hanno Pevkur. Według jego resortu Estonia udzieliła już Ukrainie pomocy wojskowej o wartości prawie 400 mln euro, co stanowi ponad 1 proc. PKB kraju.
Ukraińska marynarka wojenna: Nowy, tymczasowy „korytarz humanitarny” na Morzu Czarnym
Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej poinformował, że korytarz będzie wykorzystywany przez statki handlowe zablokowane w ukraińskich portach Morza Czarnego oraz do przewozu zboża i produktów rolnych.
Czytaj więcej
Ukraina ogłosiła w czwartek utworzenie "korytarza humanitarnego", który pozwoli dziesiątkom statków towarowych uwięzionym w jej portach wypłynąć na Morze Czarne. To reakcja na wypowiedzenie przez Rosję porozumienia zbożowego.
Założyciel Yandeksu zmienił zdanie. Potępia wojnę Rosji
Arkadij Wołoż ze swojej rezydencji w Izraelu, gdzie mieszka od dziewięciu lat, potępił rosyjską agresję na Ukrainę. Wcześniej założyciel i szef koncernu internetowego Yandex ściśle współpracował z Kremlem pomagając m.in. wprowadzać cenzurę. Rok temu został objęty personalnymi sankcjami Unii.
Czytaj więcej
Arkadij Wołoż ze swojej rezydencji w Izraelu, gdzie mieszka od dziewięciu lat, potępił rosyjską agresję na Ukrainę. Wcześniej założyciel i szef koncernu internetowego Yandex ściśle współpracował z Kremlem pomagając m.in. wprowadzać cenzurę. Rok temu został objęty personalnymi sankcjami Unii.
Rosja przekaże do Afryki 50 tys. ton zboża
Rosja dostarczy bezpłatnie do 50 tys. ton zboża do sześciu krajów afrykańskich - zapowiedział minister rolnictwa Dmitrij Patruszew. Cytowany przez propagandowe rosyjskie agencje starszy syn sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa mówił też o planach wyeksportowania w tym roku na rynek światowy ok. 55 mln ton zboża. - Liczbę tę można skorygować w górę podczas żniw. Jeśli zauważymy, że nasze prognozy dotyczące zbiorów pod względem ilości ziarna rosną, skorygujemy również wielkość eksportu - powiedział.
Rada Bezpieczeństwa Turcji wezwała do zakończenia wojny i przywrócenia korytarza zbożowego
Eskalacja napięcia na Morzu Czarnym nie leży w interesie żadnej ze stron, a powrót do porozumienia zbożowego przyczyniłby się do stabilności żywnościowej - czytamy w oświadczeniu, wydanym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Turcji. „Wszystkie strony zostały wezwane do tego, by usiąść do stołu negocjacyjnego i bezzwłocznie zakończyć wojnę” - głosi komunikat, w którym podkreślono, że „powrót do porozumienia zbożowego może zapobiec negatywnym konsekwencjom w krajach potrzebujących i przyczynić się do stabilności żywności”.
Ukraina ma potencjał, by być hubem gazowym Unii
Największe w Europie ukraińskie magazyny gazu zarabiają na przechowywaniu surowca od unijnych firm. Ukraińcy oferują ponad 10 mld m sześc. pojemności magazynowej po konkurencyjnych cenach.
Czytaj więcej
Największe w Europie ukraińskie magazyny gazu zarabiają na przechowywaniu surowca od unijnych firm. Ukraińcy oferują ponad 10 mld m sześc. pojemności magazynowej po konkurencyjnych cenach.
Władimir Putin spotka się z przywódcami Zachodu na szczycie G20?
Źródło NBC News na Kremlu twierdzi, że Putin rozważa czy nie pojawić się osobiście na szczycie G20 w New Delhi.
Czytaj więcej
NBC News, powołując się na źródło na Kremlu przekonuje, że Władimir Putin rozważa czy nie pojawić się osobiście na szczycie G20, który odbędzie się 9-10 września w stolicy Indii, New Delhi. Gdyby Putin przyjechał na szczyt byłaby to pierwsza okazja do spotkania się przez niego na żywo z przywódcami państw Zachodu od momentu wybuchu wojny na Ukrainie.
W rafinerii w Mozyrzu na Białorusi doszło do pożaru
Informację o pożarze przekazało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Trwa ustalanie przyczyn.
Niemiecki E.ON chce zostać w Nord Streamie
Wiceprezes E.ON, poinformował, że jego firma nie zamierza rezygnować z obecności w rosyjsko-niemiecko-holenderskim projekcie.
Czytaj więcej
Mark Spieker, wiceprezes niemieckiego koncerny energetycznego E.ON, poinformował, że jego firma nie zamierza rezygnować z obecności w rosyjsko-niemiecko-holenderskim projekcie Nord Stream.
Z okolic Kupiańska Ukraińcy ewakuują mieszkańców
Władze Ukrainy poinformowały, że z powodu coraz silniejszego rosyjskiego ostrzału, podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców 37 miejscowości na północy kraju.
Czytaj więcej
Na Ukrainie rozpoczęto ewakuację 37 osiedli w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim z powodu nasilonego rosyjskiego ostrzału.
Reaktor czwarty Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przeniesiony w stan „zimny”
Powodem jest wyciek pary. W stan „gorący” ma być przeniesiony reaktor szósty.
Czytaj więcej
Okupowana przez Rosję od marca Zaporoska Elektrownia Jądrowa w nocy została odcięta od dostaw prądu i przeszła na zasilanie awaryjne - informuje Energoatom, ukraińska spółka zarządzająca ukraińskimi elektrowniami jądrowymi.
W środowym ataku na Zaporoże uszkodzonych zostało 15 wielopiętrowych budynków mieszkalnych
Anatolij Kurtiew, sekretarz zaporoskiej rady miejskiej zamieszcza zdjęcia uszkodzonych budynków i pisze, że w rosyjskim ostrzale ucierpiał budynek cerkwi i ok. 400 mieszkań.
Płk Serhij Czerewaty: Na froncie wschodnim są dwa kluczowe kierunki
Na jednym z tych kierunków, kupiańskim, nacierają Rosjanie - mówi płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj więcej
Wielopoziomowa ukraińska obrona przeciwlotnicza na wschodzie Ukrainy nie pozwala rosyjskiemu lotnictwu działać bezpośrednio nad ukraińskimi pozycjami - poinformował płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
ZEA proponują termin spotkania Zełenski - Putin. USA: Decyzja należy do prezydenta Ukrainy
Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad ibn Zajed an-Nahajan zaproponował, że jego kraj mógłby być gospodarzem spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji. Stany Zjednoczone podkreślają, że taki pomysł może być zaakceptowany wyłącznie przez Wołodymyra Zełenskiego.
Czytaj więcej
Departament Stanu USA skomentował inicjatywę prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczącą zorganizowania spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Elektrownia w Zaporożu zagrożona blackoutem
W nocy elektrownia jądrowa Zaporoże, okupowana przez wojska rosyjskie, straciła zasilanie z głównej zewnętrznej linii elektroenergetycznej o napięciu 750 kV - poinformował na Telegramie koncern Energoatom. Elektrownia przełączyła się na jedyną dostępną linię rezerwową 330 kV, której odłączenie grozi utratą zasilania zewnętrznego (blackoutem), a w konsekwencji może doprowadzić do „awarii głównych urządzeń (czwartego - red.) bloku energetycznego” – wynika z komunikatu.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali wieś w rejonie berysławskim
Wołodymyr Litwinow, szef rejonowej administracji wojskowej rejonu berysławskiego, poinformował o porannym ostrzale wsi, w którym uszkodzony został samochód pocztowy.
Dwie osoby ranne w ostrzale wsi na północ od Kupiańska
Informacje o rannych przekazał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Ranni zostali mieszkańcy wsi Kindraszywka. Z powietrza zaatakowany miał też zostać budynek rady miejskiej w Kupiańsku.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Rosyjska Marynarka Wojenna utrzymuje na wodach Morza Czarnego pięć okrętów, z czego jeden jest uzbrojony w cztery pociski Kalibr - podaje ukraińska Marynarka Wojenna. Na Morzu Azowskim jest obecnie jeden rosyjski okręt.
Nad Ukrainą w ciągu doby strącono siedem dronów kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że w ciągu nocnego ataku dronów-kamikadze na Ukrainę strąconych zostało 7 z 10 dronów, którymi Rosjanie atakowali cele na Ukrainie.
Na Ukrainie 1 166 dzieci uważa się za zaginione
Biuro rzecznika praw obywatelskich Ukrainy poinformowało na Facebooku, że za zaginione uważa się na Ukrainie 1 166 dzieci.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało ponad 14,443 mln osób
Tylko w ciągu ostatniej doby, jak podaje Straż Graniczna, do Polski z Ukrainy wjechało 30,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 33,1 tys. osób, a od początku wojny - 12,686 mln.
Władze Rosji obawiają się dyplomatycznej izolacji
Ukraina działaniami dyplomatycznymi próbuje przeciągnąć na swoją stronę Globalne Południe. Poparcie kolejnych państw przed ewentualnymi negocjacjami z Rosją umocniłoby pozycję Kijowa. Moskwa się tego obawia.
Czytaj więcej
Zorganizowana w weekend międzynarodowa konferencja w Arabii Saudyjskiej, na której ponad 40 krajów bez Rosji dyskutowało o porozumieniu pokojowym na Ukrainie, stanowi zagrożenie dla Kremla - powiedziało "The Moscow Times" czterech rosyjskich urzędników z kręgów dyplomatycznych.
Rubel jedną z najsłabszych walut na świecie
Argentyńskie peso, rosyjski rubel i turecka lira to najsłabsze waluty tego roku. Pod względem tempa spadku wartości rubel wyprzedził nawet turecką lirę, a jego kurs waha się najsilniej. Do dolara rubel stracił 57 proc. wartości, a do euro 73 procent.
Czytaj więcej
Argentyńskie peso, rosyjski rubel i turecka lira to najsłabsze waluty tego roku. Pod względem tempa spadku wartości rubel wyprzedził nawet turecką lirę, a jego kurs waha się najsilniej. Do dolara rubel stracił 57 proc. wartości, a do euro 73 procent.
Wojsko szuka zapalnika pocisku przy granicy z Białorusią
Brak urządzenia zauważono po wtorkowym locie patrolowym przy granicy z Białorusią. Wojsko apeluje, by w razie kontaktu z zapalnikiem oznaczyć miejsce i o odkryciu poinformować najbliższą jednostkę wojskową i policję.
Czytaj więcej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych prowadzi poszukiwania zapalnika pocisku. Brak urządzenia zauważono po zakończeniu lotu bojowego przy granicy z Białorusią.
Minister obrony: Lepiej wydawać na Wojsko Polskie, niż na wojska obce
Mariusz Błaszczak zadeklarował także, że „w ciągu dwóch lat będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie”, pod warunkiem, że proces wzmacniania wojska będzie kontynuowany.
Czytaj więcej
- W ciągu dwóch lat będziemy mieć najsilniejszą armię lądową w Europie - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zaznaczając, że „jedynym gwarantem kontynuacji tego procesu jest PiS”.
Think tank z USA zastanawia się dlaczego Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu
Na Białorusi, według źródła na które powołuje się ISW, ma pozostać jedynie niewielka grupa najemników w roli instruktorów szkolących białoruską armię.
Czytaj więcej
Spekulacje o odwrocie Grupy Wagnera z Białorusi wskazują, że umowa między prezydentem Rosji, Władimirem Putinem a twórcą Grupy Wagnera, Jewgienijem Prigożynem przestaje obowiązywać - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Atak rosyjskiego dyplomaty na aktywistę w Finlandii. Jest śledztwo
Fińska policja potwierdziła informację o wszczęciu śledztwa po tym, jak rosyjski dyplomata zaatakował aktywistę Petra Trofimowa w pobliżu konsulatu Rosji w Turku. W ostatnią sobotę Trofimow pikietował przed placówką dyplomatyczną w obronie swojego znajomego, Dmytra Skuriczina, który w Rosji został skazany na półtora roku kolonii karnej za słowa „Przepraszam, Ukraino”. Trofimow poprosił przechodnia, aby zrobił mu zdjęcie z przygotowanym banerem, po czym z konsulatu wybiegł mężczyzna, wyrwał protestującemu z rąk baner i próbował go uderzyć. W związku z incydentem Trofimow złożył zeznania na policji, a ta - jak podaje Yle - rozpoczęła śledztwo w sprawie incydentu.
Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa o nocnym ataku: Nikt nie ucierpiał
Alarm powietrzny związany z atakiem dronów-kamikadze na Kijów trwał ok. trzech godzin. W czasie ataku aktywna była obrona przeciwlotnicza. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał, nie ma też informacji o trafieniach dronów w cele - podaje szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej, Rusłan Krawczenko.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 252 200 żołnierzy, 4 278 czołgów, 8 303 pojazdy opancerzone, 5 028 zestawów artyleryjskich, 711 wyrzutni rakiet, 469 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 313 śmigłowców, 4 179 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 495 pojazdów (w tym cystern), 746 jednostek sprzętu specjalnego.
W Niemczech zatrzymano oficera szpiegującego dla Rosji
Mężczyzna miał - z własnej inicjatywy - zgłosić się do ambasady Rosji w Berlinie i do konsulatu Rosji w Bonn, gdzie zaoferował Rosjanom swoje usługi.
Czytaj więcej
Thomas H., oficer pracujący w urzędzie zajmującym się sprzętem wojskowym i technologiami informacyjnymi, został aresztowany pod zarzutem przekazywania tajnych informacji Rosji - podaje BBC.
W nocy rosyjskie drony atakowały obwód rówieński
Informacje takie przekazuje szef tamtejszej administracji obwodowej, Witalij Kowal. Zniszczony miał zostać skład paliw znajdujący się na terenie obwodu.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo 10 razy atakowało zgrupowania Rosjan
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały sześć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych oraz zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Ostrzelany został też skład amunicji, stacja walki radioelektronicznej i "ważny obiekty wroga".
Rosyjska armia informuje o strąceniu 11 dronów w pobliżu Sewastopola
Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło doniesienia mera Moskwy, Siergieja Sobianina, o strąceniu dwóch dronów zmierzających w stronę Moskwy. Jeden z dronów miał zostać strącony przez obronę powietrzną nad obwodem kałuskim, drugi - na rejonem odincowskim w obwodzie moskiewskim. Z kolei w pobliżu Sewastopola dwa drony miały zostać zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą, a kolejnych dziewięć strącono za pomocą urządzeń do walki radioelektronicznej - drony te miały spaść do Morza Czarnego przed osiągnięciem celów.
W Domodiedowie, gdzie w nocy rozległy się eksplozje, znajduje się duże lotnisko
Już wczoraj mer Moskwy, Siergiej Sobianin, informował o strąceniu drona nad tym miastem.
Czytaj więcej
W nocy w Domodiedowie, mieście znajdującym się ok. 37 km od Moskwy, rozległy się eksplozje - informują liczne kanały w serwisie Telegram.
W nocy, w czasie alarmu powietrznego, w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza
Alarm dla sześciu obwodów Ukrainy ogłoszono w związku z groźbą użycia dronów-kamikadze przez Rosjan.
W nocy w Domodiedowie, mieście w pobliżu Moskwy, rozległy się eksplozje
W mieście miał też wybuchnąć duży pożar. Informacje na ten temat i zdjęcia oraz nagrania ilustrujące pożar pojawiają się w serwisie Telegram.
W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku z poderwaniem się z lotniska rosyjskiego MiG-a-31K
Alarm został jednak wkrótce odwołany.
Kanada rozszerza sankcje przeciw Białorusi
W rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, Kanada objęła sankcjami kolejnych 16 osób fizycznych i prawnych z Białorusi w związku z zarzutami o łamanie praw człowieka i wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcjami objęto m.in. szefa białoruskiej telewizji państwowej, Iwana Eismonta, a także przedstawicieli białoruskiego resortu obrony, spraw wewnętrznych, sędziów oraz firmy z branży zbrojeniowej. Aktywa osób objętych sankcjami znajdujące się w Kanadzie zostały zamrożone, osoby te mają też zakaz wjazdu na terytorium Kanady.
Mer Moskwy informuje o zestrzeleniu dwóch dronów zmierzających w stronę rosyjskiej stolicy
Siergiej Sobianin, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że ok. 4 nad ranem zestrzelone zostały dwa drony zmierzające w stronę stolicy Rosji. Jeden z dronów miał zostać zestrzelony nad obwodem kałuskim, drugi - w rejonie drogi A113. Dzień wcześniej mer Moskwy również informował o zestrzeleniu dwóch dronów lecących w stronę rosyjskiej stolicy.
Rosja oskarża koalicję kierowaną przez USA o naruszanie przestrzeni powietrznej nad Syrią
Lotnictwo międzynarodowej koalicji, kierowanej przez USA, nadal stwarza groźną sytuację na niebie nad Syrią, przeprowadzając loty z naruszeniem protokołów i przestrzeni powietrznej Syrii - twierdzi admirał Waidm Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Pojednania Walczących Stron w Syrii. Admirał Kulit stwierdził, że w ciągu doby siły koalicyjne naruszyły 12 razy protokoły rozwiązywania konfliktów z 9 grudnia 2019 roku w kwestii lotów bezzałogowych statków powietrznych, które nie były koordynowane ze stroną rosyjską - powiedział admirał Kulit. Przestrzeń powietrzną Syrii miały 12 razy naruszyć myśliwce F-16, F-35 i myśliwce Typhoon oraz drony wielozadaniowe MQ-1C.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja poinformowała, że w nocy z 8 na 9 sierpnia nad obwodem moskiewskim strącone zostały dwa ukraińskie drony.