Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja poniosła taktyczną porażkę, ale wciąż jeszcze dysponuje zasobami pozwalającymi jej prowadzić działania ofensywne.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Senatorowie piszą list do prezydenta Bidena
Chodzi o ewentualną sprzedaż F-16 Turcji.
Czytaj więcej
Senatorowie wzywają prezydenta Joe Bidena do opóźnienia sprzedaży Turcji odrzutowca F-16, dopóki Finlandia i Szwecja nie staną się członkami NATO,
SBU podejrzewa dwóch urzędników obwodu sumskiego, w tym wicegubernatora, o sprzeniewierzenie państwowych funduszy
Według raportu SBU, urzędnicy są podejrzani o defraudację funduszy rządowych przeznaczone na odbudowę regionu, zniszczonego działaniami wojennymi i ciągłym rosyjskim ostrzałem.
SBU twierdzi, że urzędnicy sprzeniewierzyli 38 000 dolarów (1,4 miliona hrywien) na rekonstrukcję tylko jednego miejsca. Służba Bezpieczeństwa sprawdza 80 innych obiektów. Śledztwo przedprocesowe trwa. Jeśli zostaną uznani za winnych, obu urzędnikom grozi do 12 lat więzienia z konfiskatą mienia.
Ukraina zaczyna przygotowywać stanowiska negocjacyjne dotyczące wszystkich 35 rozdziałów przyszłej umowy akcesyjnej z UE
Decyzja ta zostanie politycznie zapisana w dokumentach piątkowego szczytu Ukraina-UE.
- W piątek zaczyna się szczyt, a dziś odbyliśmy konsultacje międzyrządowe. Tak naprawdę jest to pierwsze wydarzenie przygotowawcze do spotkania na szczeblu prezydentów [Ukrainy, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej]. Omówiliśmy wszystkie kwestie sektorowe od energetyki po liberalizację handlu i kwestie środowiskowe - powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Ołha Stefaniszyna.
Pociski dalekiego zasięgu trafią do Sił Zbrojnych Ukrainy? Nowy pakiet
Pakiet, który może zostać ogłoszony już w piątek, zostanie podzielony między 500 milionów dolarów na broń i sprzęt pobrany bezpośrednio z amerykańskich zapasów oraz około 1,7 miliarda dolarów na dostawy od kontrahentów wojskowych, znanych jako Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) .
Czytaj więcej
Już w piątek Stany Zjednoczone mogą ogłosić nowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości około 2,2 miliarda dolarów, który po raz pierwszy obejmuje pociski dalekiego zasięgu - informuje CNN. Jako pierwszy informację podał Reuters, powołując się wysokich urzędników administracji Joe Bidena.
USA sondowały zgodę Rosji i Ukrainy na negocjacje
Propozycja rozmów pokojowych miała paść w połowie stycznia.
Czytaj więcej
W połowie stycznia Joe Biden polecił szefowi CIA Williamowi Burnsowi, by ten wysondował w Kijowie i Moskwie gotowość do negocjacji - informuje Onet, powołując się na szwajcarski dziennik "Neue Zürcher Zeitung".
Zacharowa o igrzyskach olimpijskich w Paryżu: Boicie się konkurencji
Tak rzeczniczka rosyjskiego MSZ komentuje działania Polski, tworzącej koalicję państw przeciwnych startowi zawodników z Rosji i Białorusi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
Wiosną KE przedstawi stan wdrażania przez Ukrainę siedmiu zaleceń
- Ukraina jest krajem kandydującym i zgodziliśmy się na wdrożenie siedmiu kroków. Ukraina już wykazuje duże postępy… Wiosną nastąpi ustna ocena postępów. Ale uwaga skupia się na dużym pisemnym raporcie w sprawie rozszerzenia, który zostanie opublikowany jesienią – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na briefingu po spotkaniu rządu Ukrainy i Komisji Europejskiej .
Biały Dom nie sprzeciwia się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do indywidualnego startu w igrzyskach olimpijskich
Biały Dom nie sprzeciwia się dopuszczeniu sportowców z Rosji lub Białorusi do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2026 — o ile jest „absolutnie jasne”, że nie reprezentują oni swoich krajów ojczystych - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Powtórzyła, że obecne sankcje wobec Rosji i Białorusi muszą pozostać w mocy.
- W przypadkach, gdy organizacje sportowe i organizatorzy wydarzeń, tacy jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski, zdecydują się zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi na udział w imprezach towarzyszących, powinno być absolutnie jasne, że nie reprezentują oni państwa rosyjskiego ani białoruskiego - dodała rzeczniczka, podkreślając, że używanie jakichkolwiek oficjalnych rosyjskich lub białoruskich flag, emblematów lub hymnów powinno być zabronione.
Kramatorsk. Tak wygląda miejsce po domu, w który uderzyły rosyjskie rakiety
Wojskowy pies Waśka na leczeniu w Polsce
Pies Waśka, związany z jednym z ukraińskich oddziałów, zaplątał się w druty w pobliżu pozycji Rosjan. Aby się uwolnić, odgryzł sobie łapę.
Czytaj więcej
Czarny cane corso Waśka, pies jednego z ukraińskich oddziałów walczących na froncie, trafił na leczenie w Polsce. Waśka zaplątał się w druty blisko pozycji Rosjan, i aby się uwolnić, odgryzł sobie łapę.
Eksplozje w okolicach Mariupola i Melitopola
Ukraińscy urzędnicy poinformowali o wybuchach w rosyjskich obiektach wojskowych wokół okupowanych miast Mariupola i Melitopola.
Burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow poinformował również o eksplozjach w rosyjskiej bazie w pobliżu miasta, a także w składzie ropy we wsi Nowobohdaniwka.
Zarówno Mariupol, jak i Melitopol na południu Ukrainy znajdują się pod kontrolą sił rosyjskich.
Minister obrony Ukrainy składa obietnicę sojusznikom
- Sukces Ukrainy na polu bitwy jest także Waszym sukcesem. Spodziewamy się, że ten rok przyniesie nowe możliwości... Aby wygrać, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - powiedział minister.
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy zapewnia, że ukraińskie wojsko nie uderzy w rosyjskie terytoria pociskami dalekiego zasięgu, jeśli otrzyma je od sojuszników.
Parada w Wołgogradzie
Ukraińskie wojsko: Rosja porywa uczniów szkół średnich z okupowanego obwodu ługańskiego
Rosja uprowadziła 50 uczniów szkół średnich z okupowanego Lisiczańska w obwodzie ługańskim do rosyjskiego regionu Tatarstanu, poinformowało 2 lutego Narodowe Centrum Oporu
Rosja oferowała przymusowo deportowanym ukraińskim dzieciom stypendia na lokalnych uniwersytetach, jeśli zdały egzaminy końcowe w Rosji. Narodowe Centrum Oporu twierdzi, że rosyjskie uprowadzenia ukraińskich dzieci mają na celu „asymilację młodzieży”.
18 stycznia Daria Herasymczuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dzieci poinformowała, że Rosja uprowadziła prawie 14 tys. ukraińskich dzieci. Tylko 125 z nich wróciło do Ukrainy.
Grupa Wagnera zwalnia tempo
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważa, że spadek rekrutacji może częściowo wynikać z "reputacji" Grupy Wagnera, która odnotowuje dużą liczbę ofiar.
Czytaj więcej
Według najnowszej oceny Institute for the Study of War (ISW), w ciągu ostatnich miesięcy Grupa Wagnera spowolniła rekrutację więźniów do walki w Ukrainie.
Korea Północna zamierza wysłać policjantów i żołnierzy do okupowanych części Donbasu
Mają tam pełnić rolę siły roboczej podczas odbudowy wojennych zniszczeń.
Jednocześnie ich rodziny pozostaną w KRLD, aby nie było pokusy ucieczki.
Włochy: System obrony powietrznej SAMP/T zostanie uruchomiony za 7-8 tygodni
Włosko-francuski system obrony powietrznej SAMP/T zostanie uruchomiony w Ukrainie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.
System może śledzić kilka celów i przechwycić 10 jednocześnie. Jest to jedyny wyprodukowany w Europie system, który może przechwytywać pociski balistyczne. Kijów wielokrotnie prosił swoich zachodnich sojuszników o więcej systemów obrony powietrznej, a konkretnie w listopadzie poprosił o SAMP/T, znany jako Mamba.
Zełenski: Przyszłość UE pisze się właśnie w Ukrainie
"To walka o wolność, suwerenność i demokrację" - napisał prezydent Ukrainy.
Prezydent Czech: Moje poglądy na Ukrainę są stabilne
Wynik tych wyborów (prezydenckich - red.) odbieram też jako dość mocną opinię głosujących, że konfrontacyjny styl polityki, który polega na dzieleniu i straszeniu, po prostu im nie odpowiada - mówi w wywiadzie dla Deutsche Welle nowy prezydent Czech, Petr Pavel.
Czytaj więcej
Wybrany na prezydenta Czech generał Petr Pavel uważa, że Ukrainie trzeba dostarczać każdą pomoc, której potrzebuje. W polityce zagranicznej zapowiada kontynuację linii wyznaczonej przed laty przez Václava Havla.
Dania planuje zakup 20 naprawionych leopardów od Niemiec
Czołgi zostaną przekazane Ukrainie.
Pieskow: Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swój potencjał
- Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swoje zdolności, gdy Zachód zwiększy dostawy broni dla Ukrainy - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Ponieważ Zachód dostarcza nową broń, Rosja będzie w większym stopniu wykorzystywać swój potencjał do reagowania w trakcie "specjalnej operacji wojskowej” (taką nazwę nosi w Rosji tocząca się w Ukrainie wojna - red.) – cytuje go państwowa agencja informacyjna TASS.
Pieskow został poproszony o skomentowanie wcześniejszej uwagi Putina, że odpowiedź Rosji "wykracza poza użycie pojazdów opancerzonych".
Centrum w Hadze zbada rosyjskie zbrodnie
- Centrum to będzie koordynować gromadzenie dowodów, zostanie włączone do wspólnego zespołu dochodzeniowego wspieranego przez naszą agencję Eurojust [Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych]” – powiedziała von der Leyen w Kijowie.
Czytaj więcej
W Hadze powstanie międzynarodowe centrum ścigania zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Putin: Ideologia nazizmu stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji
- Teraz niestety widzimy, że ideologia nazizmu, już w swojej nowoczesnej postaci, w swoim nowoczesnym przejawie, ponownie stwarza bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju. Raz po raz jesteśmy zmuszeni do odparcia agresji kolektywnego Zachodu – powiedział Putin w Wołgogradzie, gdzie trwają uroczystości z okazji 80. rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej w bitwie o Stalingrad.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w Wołgogradzie, że Rosja ma coś do powiedzenia w sprawie dostaw zagranicznych czołgów, w tym niemieckich Leopardów, dla ukraińskich sił zbrojnych. Wołgograd, dawniej Stalingrad, świętuje 80. rocznicę zwycięstwa w walkach o miasto.
Zakłady Forda w Rosji będą obrabiać drewno
Dawna fabryka Forda w Rosji, po wycofaniu się marki z FR, zostanie przekształcona w zakład obróbki drewna.
Ford miał swoje fabryki m.in. w obwodzie leningradzkim i w Republice Tatarstanu.
PE przyjął rezolucję ws. prac nad przystąpieniem Ukrainy do UE
Napisano w niej, że Unia Europejska „będzie pracować nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych i wspierać plan działania określający dalsze kroki w celu zapewnienia przystąpienia Ukrainy do jednolitego rynku UE”.
Czytaj więcej
Przed zbliżającym się szczytem UE-Ukraina, który odbędzie się 3 lutego w Kijowie, europarlamentarzyści przegłosowali rezolucję, w której zapowiada się prace nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych.
Zakończyły się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia
Zakończyły się dwutygodniowe wspólne ćwiczenia sił powietrznych Białorusi i Rosji - poinformowało w czwartek białoruskie ministerstwo obrony.
Wspólne ćwiczenie lotów taktycznych” miało na celu „zapewnienie bezpieczeństwa Państwa Związkowego” i miało „wyłącznie charakter obronny” – poinformowało ministerstwo na swoim oficjalnym kanale na Telegramie.
W miniony wtorek ministerstwo ogłosiło rozpoczęcie tygodniowych wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją dla połączonego dowództwa regionalnego zgrupowania sił. Ministerstwo poinformowało, że przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń Union Shield 2023, które oba kraje przeprowadzą w Rosji we wrześniu.
Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał wsi Komyszany w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby - w tym 5-letnie dziecko, Wszyscy ranni trafili do szpitala.
Moskwa chce "przyciągnąć uwagę świata" 24 lutego
Władze Rosji zapowiadają, że planuje wydarzenia, które zwrócą uwagę świata w rocznicę inwazji na Ukrainę. Kreml nie chce, by dominował antyrosyjski przekaz.
Czytaj więcej
Moskwa "zrobi wszystko", by antyrosyjskie wydarzenia rzekomo planowane przez Zachód z okazji rocznicy inwazji Moskwy na Ukrainę nie były "jedynymi, które zdobędą uwagę świata" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Władimir Putin przybył do Wołgogradu
W dawnym Stalingradzie prezydent Rosji weźmie udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy zakończenia bitwy stalingradzkiej. W trakcie obchodów Putin ma wygłosić przemówienie.
Od jesieni ubiegłego roku pojawia się oraz więcej informacji o dezerterach spośród zwerbowanych do Grupy Wagnerów więźniów
Co najmniej dwukrotnie ukraińskie oddziały odnotowywały tuż za linią frontu pościgi najemników Wagnera za uciekającymi więźniami. Złapanych rozstrzeliwano na miejscu.
Czytaj więcej
Żołnierz najemny, który zdezerterował z frontu, próbował wrócić do łagru, w którym go zwerbowano
Ulicami Wołgogradu przeszła parada zwycięstwa
Niektóre współczesne pojazdy wojskowe biorące w niej udział miały na sobie oznaczenie "V" - tak samo oznaczane są pojazdy biorące udział w działaniach na Ukrainie.
Czytaj więcej
W Wołgogradzie (w latach 1925-1961 miasto nosiło nazwę Stalingrad) zorganizowano paradę zwycięstwa z okazji 80. rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej w bitwie stalingradzkiej.
Przewodniczący Dumy: Leopardy czeka ten sam los co tygrysy 80 lat temu. Spłoną
"Kierownictwo Niemiec powinno właściwie wyjaśnić swoim obywatelom, dlaczego po raz kolejny wciągają Niemców w wojnę. I pamiętać o odległym, ale pamiętnym, 1943 roku" - pisze Wiaczesław Wołodin na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
W rocznicę zakończenia zwycięstwem Armii Czerwonej bitwy stalingradzkiej, przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że "historia pokazała, iż nie wszyscy wyciągnęli wnioski z porażki nazistowskich Niemiec pod Stalingradem".
Abp Sawa wysłał list z życzeniami do patriarchy Cyryla
"Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi – stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie" - napisał abp Sawa.
Czytaj więcej
Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wysłał do Cyryla list z okazji 14. rocznicy intronizacji. "Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi – stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie" - napisał w liście.
Prezydent Ukrainy: Rosja szybko dostosowuje się do wprowadzonych sankcji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w Kijowie, że w rocznicę inwazji zostanie wprowadzony 10. pakiet sankcji na Rosję.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski nalega na jak najszybsze wdrożenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.
Borrell: UE wyszkoli dodatkowo 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy
Josep Borrell oświadczył, że "Rosja sprowadziła z powrotem wojnę do Europy, ale Ukraina walczy". Szef unijnej dyplomacji dodał, że w czasie rozmowy z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem poinformował go, że w ramach unijnej misji EUMAM przeszkolonych zostanie dodatkowo 15 tys. ukraińskich żołnierzy - łączna liczba przeszkolonych w ramach unijnej misji ukraińskich żołnierzy wzrośnie tym samym do 30 tysięcy.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w pobliżu Kramatorska
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji poinformował, że w pobliżu Kramatorska Rosjanie zniszczyli wyrzutnię rakiet M142 (HIMARS) i M270 (takie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet przekazała Ukrainie Wielka Brytania). Ukraińcy informowali w ostatnich kilkunastu godzinach o atakach rakietowych na Kramatorsk - jednak z przekazywanych przez nich informacji i publikowanych zdjęć wynika, że rosyjskie rakiety spadły na budynki mieszkalne, zabijając trzy osoby i raniąc 20.
Ursula von der Leyen w Kijowie: Wsparcie UE dla Ukrainy to, jak dotąd, 50 mld euro
Von der Leyen mówiła, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w długiej perspektywie.
Kolejne dwie rakiety spadły na Kramatorsk
Do ataku rakietowego na miasto w obwodzie donieckim doszło dzień po tym, gdy rosyjska rakieta zburzyła jeden dom mieszkalny i uszkodziła kilka innych w środę wieczorem. W środowym ataku zginęły trzy osoby, a 20 zostało rannych.
W ciągu doby Rosjanie stracili 127 żołnierzy w rejonie Bachmutu
127 zabitych rosyjskich żołnierzy, 137 rannych - to bilans walk w rejonie Bachmutu w ciągu ostatniej doby - informuje płk Serhij Czerwaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Co z cenami diesla?
Za 3 dni wchodzi w życie unijne embargo na paliwa z Rosji.
Czytaj więcej
Od 5 lutego zaczyna obowiązywać embargo Zachodu na produkty naftowe z Rosji dostarczane drogą morską. Odetnie ono Rosję od połowy odbiorców. Może też spowodować niedobory, a co za tym idzie wzrostu cen oleju napędowego na stacjach w Unii - ostrzega gazeta "The New York Times".
W czasie obowiązywania w Kijowie godziny policyjnej prostytutki do klientów dowozili policjanci - ustaliła SBU
Stołeczni funkcjonariusze policji postanowili zarabiać na prostytucji nie tylko w Kijowie, wysyłali też swoje „pracownice” do innych regionów Ukrainy, ale też za granicę. SBU informuje, że miesięczne dochody organizatorów seksbiznesu wynosiły ponad 50 mln hrywien (równowartość 6 mln złotych).
Czytaj więcej
W czasie obowiązywania godzin policyjnych prostytutki do klientów podwozili m.in. policjanci. W Kijowie zatrzymano wysokiej rangi funkcjonariuszy stołecznej policji.
Premier Ukrainy spotkał się z szefem unijnej dyplomacji
Po spotkaniu Denysa Szmyhala z Josepem Borrellem poinformowano o uruchomieniu przez UE wartego 25 mln euro programu rozminowania Ukrainy.
BBC rozmawiało z byłym rosyjskim oficerem, który brał udział w inwazji na Ukrainę
- Dziękuję Bogu, że nikogo nie skrzywdziłem, nikogo nie zabiłem. Dziękuję Bogu, że nie zginąłem. Nie mam nawet moralnego prawa prosić o wybaczenie od Ukraińców. Nie mogę sobie wybaczyć, Więc nie mogę oczekiwać, że mnie wybaczą - mówi Konstantin Jefremow.
Czytaj więcej
Konstantin Jefremow, były porucznik rosyjskiej armii, który zbiegł na Zachód i jest uznawany przez Moskwę za zdrajcę i dezertera, w rozmowie z BBC przyznaje, że rosyjska armia dopuszczała się na Ukrainie tortur wobec Ukraińców.
Norwegia przeznaczy część środków z Suwerennego Funduszu Norwegii na pomoc wojskową i cywilną dla Ukrainy
Deklarację taką złożył premier Norwegii, Jonas Gahr Stoere, na forum norweskiego parlamentu. Wart 1,3 bln dolarów Suwerenny Fundusz Norwegii to jeden z największych światowych funduszy inwestycyjnych. Po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą fundusz ten zaczął notować rekordowe zyski w związku z wzrostem cen norweskiej ropy i gazu. Premier Stoere nie wskazał jaką część środków z funduszu Norwegia ma zamiar wydać na pomoc Ukrainie. Dodał jednak, że jest to "wieloletnie zobowiązanie".
Doradca ukraińskiego mera Mariupola: Rosjanie twierdzą, że w lutym mają zdobyć Wuhłedar i Zaporoże
W pobliżu Mariupola miało pojawić się ok. 20 czołgów - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan Mariupola, Petro Andriuszczenko. Andriuszczenko dodaje, że w wioskach wokół Mariupola zakwaterowano czołgistów a ci "otwarcie mówią (zwłaszcza poczęstowani wódką), że otrzymali rozkazy, by w lutym zdobyć Wuhłedar i Zaporoże".
Moskwa nie planuje obchodów rocznicy inwazji na Ukrainę
Tak wynika ze słów rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, który był o to pytany w czasie spotkania z dziennikarzami.
Czytaj więcej
- Nie mam wiedzy o żadnych zaplanowanych wydarzeniach - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie czy Rosja będzie w jakikolwiek sposób obchodzić rocznicę rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Ukraina nadal handluje ze światem
Wojna nie wstrzymała eksportu ukraińskich towarów.
Czytaj więcej
W 2022 roku Ukraina broniąca się przed rosyjską agresją, niszczona i atakowana, rozszerzyła międzynarodowe rynki zbytu swoich produktów rolnych o 12 państw.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim. Jest ofiara
44-letnia kobieta została śmiertelnie ranna w wyniku trafienia rosyjskiego pocisku w dom mieszkalny we wsi Komyszany, w obwodzie chersońskim - informuje chersońska administracja obwodowa. Do ostrzału wsi Komyszany doszło w czwartek rano.
Pieskow: Na Kremlu nie toczą się dyskusje o zmianie nazwy Wołgogradu na Stalingrad
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow zapewnił, że władze Rosji nie prowadzą dyskusji na temat zmiany nazwy Wołgogradu na Stalingrad z okazji 80. rocznicy zakończenia bitwy stalingradzkiej. - Powtarzam raz jeszcze, nie ma (takiej) dyskusji w łonie administracji prezydenckiej - powiedział Pieskow odpowiadając na pytania dziennikarzy.
Niemcy przenieśli do Polski trzy baterie Patriot PAC-3. Osiągnęły już gotowość bojową
Według zapewnień polskiego MON będą one wspierać obronę wschodniej Polski przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. Mają być wpięte do polskiego systemu ochrony powietrznej i przeciwrakietowej.
Czytaj więcej
Zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, które zostały przeniesione z Niemiec do Polski osiągnęły już gotowość operacyjną, to oznacza, że pełnią już dyżury.
Ławrow: Jeśli broń dalszego zasięgu jest dostarczana Ukrainie, będziemy musieli odepchnąć ją od naszych granic
W związku ze zbliżającą się rocznicą rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Siergiej Ławrow zapowiedział też przygotowanie przez Rosję "raportów", w tym raportów dotyczących aktywności amerykańskich biolaboratoriów na Ukrainie.
Czytaj więcej
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow powiedział, że im więcej broni dalekiego zasięgu będzie otrzymywać od Zachodu Ukraina, tym dalej Rosja będzie musiała odepchnąć Ukrainę od swojego terytorium.
Orędzie Putina nabiera kształtów. Prezydent Rosji skupi się na wojnie
Otoczenie prezydenta Rosji przygotowuje orędzie, które w lutym ma wygłosić Władimir Putin. Portal Meduza dotarł do informacji, jakie tezy ma stawiać Putin.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin ma wygłosić przemówienie przed Zgromadzeniem Federalnym w pobliżu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie. Niezależny portal Meduza dotarł do informacji, co prezydent ma przekazać obywatelom.
MSZ Austrii uznał czterech rosyjskich dyplomatów za persona non grata
Chodzi o dwóch pracowników rosyjskiej ambasady podejrzanych o działania niezgodne z ich statusem dyplomatycznym, a także dwóch pracowników stałej rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu. Wszyscy czterej mają opuścić Austrię do 8 lutego.
Odzyskanie Krymu? Pentagon wątpi w możliwości Ukraińców
W ocenie Pentagonu w najbliższym czasie ukraińska armia nie będzie miała możliwości wyprzeć Rosjan z okupowanego Krymu.
Czytaj więcej
Jest mało prawdopodobne, by siły ukraińskie w najbliższym czasie odzyskały okupowany przez Rosję półwysep Krym - poinformowali czterej wysocy rangą urzędnicy Departamentu Obrony podczas niejawnej odprawy przed Komisją Izby Reprezentantów ds. Sił Zbrojnych - donosi Politico.
Ursula von der Leyen w Kijowie
USA nie poinformowały sojuszników, że zablokują wysłanie F-16 na Ukrainę
Stany Zjednoczone nie poinformowały swoich sojuszników, że sprzeciwią się wysłaniu przez inne kraje swoich myśliwców F-16 na Ukrainę - informuje CNN.
Jednocześnie wielu amerykańskich urzędników uważa, że wysłanie przez USA własnych samolotów byłoby kosztownym i skomplikowanym krokiem, który ich zdaniem nie opłaca się w krótkiej perspektywie w porównaniu z pilniejszymi potrzebami Ukrainy w zakresie artylerii, rakiet i systemów obrony powietrznej.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon Oczakowa
O ostrzale poinformował gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
Brytyjski resort obrony: Rola Rosji, jako eksportera uzbrojenia, spadnie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii spodziewa się, że w związku z wojną na Ukrainie i międzynarodowymi sankcjami rola Rosji, jako wiarygodnego eksportera uzbrojenia, spadnie. "Nawet przed inwazją udział Rosji w międzynarodowym eksporcie uzbrojenia spadał. Obecnie (...) Rosja niemal na pewno uczyni priorytetem dostarczanie nowych systemów uzbrojenia dla swojej armii, kosztem partnerów zewnętrznych" - czytamy w analizie.
Ukraińcy o walkach z wagnerowcami: Karabiny są tak przegrzane, że trzeba je wymieniać
Stacja CNN rozmawiała z członkiem ukraińskiej armii, który opowiada o starciach z najemnikami z grupy Wagnera. Rosjan, często przywożonych na front prosto z więzień, porównuje do filmowych zombie.
Czytaj więcej
Stacja CNN rozmawiała z członkami ukraińskiej armii, którzy bronią swoich pozycji w okolicach Bachmutu. Od kilku tygodni walczą z setkami najemników z grupy Wagnera.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów
Wszystkie ofiary śmiertelne to ofiary rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk. Ranne w obwodzie donieckim zostały 22 osoby, z czego 17 to mieszkańcy Kramatorska - wynika z wpisu Pawła Kyryłenki, gubernatora obwodu donieckiego, na jego kanale w serwisie Telegram.
Rosyjska ciężka artyleria ostrzelała rejon nikopolski
O ostrzale informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Mykoła Łukaszczuk na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że ostrzelany został m.in. Nikopol, stolica rejonu.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 129 030 żołnierzy, 3 211 czołgów, 6 382 pojazdy opancerzone, 2 212 zestawów artyleryjskich, 458 wyrzutnie rakiet, 222 zestawy przeciwlotnicze, 293 samoloty, 284 śmigłowce, 1 951 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 064 pojazdy (w tym cysterny) i 200 jednostek sprzętu specjalnego.
ISW: Mimo groźby rosyjskiego ataku ukraińska armia nadal przygotowuje się do kontrofensywy
Zdaniem think tanku Ukraina chce przeprowadzić dużą kontrofensywę do lata 2023 roku.
Czytaj więcej
Rosjanie zamierzają przeprowadzić decydującą ofensywę w Donbasie w lutym lub marcu - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Dwóch mieszkańców Chersonia oskarżonych o kolaborację z Rosjanami
Ukraińska prokuratura poinformowała dwóch mieszkańców Chersonia, in absentia, o oskarżeniu ich o kolaborację z Rosjanami. Mężczyźni - jeden pracował przed inwazją Rosji na Ukrainę jako ochroniarz w sklepie a drugi był bezrobotny - w czasie okupacji Chersonia przez Rosjan zajęli stanowiska dyrektorów dwóch szkół w mieście (gimnazjum i szkoły podstawowej). Prokuratura podkreśla, że obaj podejmowali działania mające na celu "zniszczenie państwowego systemu edukacji i wdrożenia rosyjskich standardów nauczania".
Okupowany Donieck pełen jest rosyjskich żołnierzy
Rosja chce zdążyć z ofensywą przed dotarciem na Ukrainę zachodnich czołgów.
Czytaj więcej
Władimir Putin zaczyna się spieszyć w Ukrainie. Długotrwała wojna na wyczerpanie zamienia się – na kilka miesięcy – w bezlitosny szturm.
2 lutego Wołgograd obchodzi 80. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego w bitwie stalingradzkiej
W czwartek Putin w Wołgogradzie weźmie udział w oficjalnych uroczystościach (odbędzie się m.in. parada wojskowa), przemówi podczas koncertu, spotka się z weteranami i miejscowymi władzami. Rosyjskie media spekulują, że powie ostatnie słowo w trwającym od lat sporze wokół przywrócenia poprzedniej nazwy miasta. Zwłaszcza że miejscowa organizacja weteranów zwróciła się w ubiegłym roku z prośbą o rozpoczęcie procedury przemianowania miasta do gubernatora.
Czytaj więcej
W 80. rocznicę bitwy stalingradzkiej Putin jedzie do Wołgogradu mobilizować rodaków w wojnie z Ukraińcami. – Niech bierze przykład ze Stalina – komentują w Moskwie.
New Start to ostatnie porozumienie rozbrojeniowe między Moskwą i Waszyngtonem, które zamiera
W ten sposób bezpieczeństwo świata cofa się o ponad 50 lat. W 1969 r. oba kraje podjęły bowiem rokowania w sprawie pierwszego porozumienia o redukcji strategicznych pocisków atomowych SALT. Umowa ta była przedłużana w 1979 r. oraz – już z inicjatywy Ronalda Reagana – w 1991 r. Stanowiła fundament umów ograniczających wyścig zbrojeń, bo w ten sposób Amerykanie mieli nadzieję, że w razie wybuchu wojny światowej ryzyko anihilacji ich kraju zostanie przynajmniej ograniczone.
Czytaj więcej
Moskwa przestała przestrzegać umowy o redukcji strategicznych pocisków jądrowych New Start – alarmuje Departament Stanu. A to było ostatnie porozumienie między oboma krajami nakładające limity arsenału atomowego.
W środę Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na Słowiańsk, Kramatorsk i Drużkiwkę
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby Rosjanie wystrzelili przeciwko celom na Ukrainie sześć rakiet, z czego cztery spadły na cele cywilne w Słowiańsku, Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim. Ponadto Rosjanie przeprowadzili cztery uderzenia z powietrza i 73 ostrzały celów na Ukrainie.
Zestawy IRIS-T, Arrow-3 i Patriot mają złożyć się na niemiecką tarczę antyrakietową
Ostateczny koszt systemu obrony przeciwrakietowej, jaki chcą stworzyć Niemcy, nie jest jeszcze znany, ponieważ negocjacje w tej kwestii nadal się toczą.
Czytaj więcej
Rząd Niemiec rozmawia z kilkoma firmami z branży zbrojeniowej na temat stworzenia wielowarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej, który może kosztować do 17 mld euro - podaje Bloomberg powołując się na osoby znające szczegóły rozmów.
Ukraińska Gwardia Narodowa pokazała zniszczenie oddziału szturmowego Grupy Wagnera w rejonie Bachmutu
Jak czytamy na kanale Gwardii Narodowej w serwisie Telegram 27 stycznia, w rejonie Bachmutu, 3 Brygada Gwardii Narodowej wraz z 44 Samodzielną Brygadą Artylerii wykryła lokalizację oddziału rosyjskich najemników. W efekcie udało się zniszczyć jednostkę w sile plutonu - czytamy we wpisie.
W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli ataki Rosjan w rejonie Bachmutu, Krasnej Hory i Błahodatnego
Rosjanie próbują też atakować Łyman, miasto odbite przez ukraińską armię w październiku, które pełni dziś ważną rolę w zaopatrywaniu ukraińskich wojsk walczących na froncie.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu przyznał, że sytuacja na froncie wschodnim, w Donbasie, staje się "coraz poważniejsza", ponieważ Rosjanie w rocznicę rozpoczęcia inwazji na Ukrainę starają się o "jakieś zdobycze".
Zełenski: Wróg stara się o zdobycze, by pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja ma jakieś szanse
- Dochodzi do pewnego nasilenia działań ofensywnych na froncie - na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wytrwaliśmy przez cały ten czas, od lutego do lutego. Wróg stara się o jakiekolwiek zdobycze teraz, by pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja ma jakieś szanse. W takich okolicznościach musimy być szczególnie zjednoczeni, szczególnie skupieni na interesie narodowym i - w efekcie - szczególnie odporni. Jestem pewien, że w tym wytrwamy - dodał.
W lutym co najmniej cztery posiedzenia RB ONZ ws. Ukrainy
O tym, że Rada Bezpieczeństwa ONZ w lutym odbędzie co najmniej cztery posiedzenia poświęcone sytuacji na Ukrainie, poinformował Dmitrij Poliański, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ. Posiedzenia mają odbyć się 6 lutego (będzie poświęcone humanitarnym aspektom wojny na Ukrainie) i 24 lutego (w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę), a także 8 lutego (na żądanie Rosji, w kwestii perspektyw pokojowego zakończenia konfliktu na Ukrainie) oraz 23 lutego (to spotkanie będzie poświęcone relacjom ONZ-UE, ale w jego trakcie ma być poruszony temat Ukrainy).
W środę z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło pięć statków z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą podało, że w piątek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło pięć statków z kukurydzą, pszenicą i soją. Łącznie na ich pokładach znajdowało się 216 719 ton żywności. Statki te udały się do Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Chin i Egiptu. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów wypłynęły 694 statki, na pokładzie których znajdowało się 19 288 350 ton żywności.
Wyrzutnie strategicznych pocisków międzykontynentalnych Jars rozpoczęły patrole w Kraju Ałtajskim
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że mobilne wyrzutnie strategicznych pocisków międzykontynentalnych RS-24 Jars rozpoczęły patrole w Kraju Ałtajskim. Ministerstwo opublikowało nagranie, na którym widać wyrzutnie w czasie patrolu i w trakcie zmieniania pozycji w zaśnieżonym rejonie. Załogi wyrzutni mają w ramach patroli pokonywać do 100 km, zmieniać pozycje polowe, maskować wyrzutnie oraz rozpraszać wyrzutnie m.in. w terenach zalesionych - wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja zarzuca USA "ukrywanie czegoś" ws. działania laboratoriów biologicznych na Ukrainie.