Zdaniem amerykańskich dyplomatów nie tylko Rosjanie nie wpuszczają już amerykańskich inspektorów, ale także nie zbiera się dwustronna komisja, która miała czuwać nad przestrzeganiem wypełniania zobowiązań przez Rosję i USA.
– Sytuacja jest niezwykle niebezpieczna. Czy w takiej sytuacji także Ameryka powinna przestać respektować swoje zobowiązania – pyta w reakcji na doniesienia Departamentu Stanu grupa republikańskich kongresmenów.
Umowa New Start została zawarta w 2010 r. w Pradze przez prezydentów Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Była kluczowym elementem „resetu” z Moskwą, jaki zapowiedział nowy amerykański przywódca. Porozumie ograniczało do 1550 liczbę atomowych pocisków międzykontynentalnych (zasięg powyżej 5 tys. km), do jakiej miała mieć prawo każda ze stron. Porozumienie miało obowiązywać przez dziesięć lat, jednak zostało przedłużone w 2021 o kolejne pięć lat. Był to najważniejszy efekt kolejnej próby nawiązania lepszych relacji z Kremlem, tym razem podjęty przez Joe Bidena. Spotkał się on m.in. w tej sprawie z Władimirem Putinem. Biden co prawda nie łudził się już, że możliwy jest „reset” relacji z Rosją, ale przynajmniej miał nadzieję, że staną się one „przewidywalne”.
New Start to ostatnie porozumienie rozbrojeniowe między Moskwą i Waszyngtonem, które zamiera: poprzednie padły ofiarą rosnącego napięcia na linii USA–Rosja wcześniej. W ten sposób bezpieczeństwo świata cofa się o ponad 50 lat. W 1969 r. oba kraje podjęły bowiem rokowania w sprawie pierwszego porozumienia o redukcji strategicznych pocisków atomowych SALT. Umowa ta była przedłużana w 1979 r. oraz – już z inicjatywy Ronalda Reagana – w 1991 r. Stanowiła fundament umów ograniczających wyścig zbrojeń, bo w ten sposób Amerykanie mieli nadzieję, że w razie wybuchu wojny światowej ryzyko anihilacji ich kraju zostanie przynajmniej ograniczone.
Jednak w 1987 r., już na fali odwilży po dojściu do władzy w Moskwie Michaiła Gorbaczowa, udało się poszerzyć zakres kontroli zbrojeń również o pociski jądrowe średniego zasięgu (od 500 km do 5 tys. km). W ten sposób zrodziła się przełomowa umowa INF (Intermadiate-Range Nuclear Forces), dzięki której w 1991 r. zdołano zniszczyć całą kategorię broni. Oba kraje zlikwidowały łącznie 2692 pociski jądrowe.