Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosjan
Kanada nałożyła sankcje na 38 osób i 16 podmiotów prawnych, które według niej są „współwinne rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji i propagandy”. Sankcje te obejmują rosyjską państwową grupę medialną Rossija siegodnia oraz piosenkarza Nikołaja Baskowa, który wystąpił na prowojennym koncercie w Moskwie.
Zełenski: Sytuacja na froncie pozostaje bardzo trudna
Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu poinformował rodaków o „bardzo trudnej sytuacji na froncie, zwłaszcza na kierunku donieckim”. - Dziękuję wszystkim naszym żołnierzom, którzy wytrzymują ostry nacisk okupantów, którzy wywiązują się z zadania obrony naszych pozycji. I którzy nawet w tak trudnych warunkach, jak obecnie na froncie, dają Ukrainie dobre wieści - mówił.
Wołodymyr Zełenski szczególnie dziękował w piątek 10. Górskiej Brygadzie Szturmowej za „udane akcje kontrofensywne w obwodzie donieckim”, 54. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej „za ich męstwo i prawdziwy ukraiński opór w walkach o Donbas”, 81. Samodzielnej Brygadzie Lotnictwa i 66. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej „za ochronę obwodu ługańskiego i wytrzymałość stali” oraz 3. Brygadę Operacyjną Gwardii Narodowej za zestrzeliwanie wrogich samolotów w obwodzie donieckim. - Dziękuję wszystkim, którzy walczą za Ukrainę! Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam obronić się przed okupantem! - mówił.
Są pułapy cenowe na rosyjskie paliwa
Państwa Unii zgodziły się ograniczyć cenę produktów naftowych z Rosji do 100 dolarów za baryłkę - w wypadku produktów sprzedawanych z premią i 45 dol. za baryłkę dla produktów naftowych sprzedawanych ze zniżką - informują Bloomberg i Reuters, powołując się na dyplomatów unijnych.
Czytaj więcej
Kraje Unii uzgodniły limity cen na rosyjskie produkty naftowe. 5 lutego (niedziela) zaczynają obowiązywać sankcje dla rosyjskich paliw transportowanych drogą morską.
Błaszczak spotkał się z Zełenskim. Prezydent Ukrainy dziękował Polsce
Wołodymyr Zełenski podziękował w piątek szefowi polskiego MON za „wszechstronne wsparcie Polski w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i solidarność Polaków z Ukraińcami” - relacjonuje agencja Ukrinform. Podkreślono, że prezydent Ukrainy chwalił „prawdziwe partnerstwo strategiczne” z Polską oraz „efektywną interakcję na wszystkich poziomach”.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z wicepremierem, ministrem obrony narodowej RP Mariuszem Błaszczakiem. Podziękował mu za polskie wsparcie dla Kijowa i wręczył odznaczenie państwowe.
Amerykański ratownik zginął w Bachmucie
Pete Reed, pracownik organizacji humanitarnych i weteran piechoty morskiej USA, zginął w czwartek, pomagając cywilom w Bachmucie - przekazała rodzina Amerykanina i grupa Global Response Medicine. 33-letni Reed „ewakuował mieszkańców i udzielał pomocy rannym, kiedy jego karetka została ostrzelana” – napisała na Facebooku jego żona.
O Bachmut w ostatnich tygodniach toczą się zacięte walki. Informację o „niedawnej śmierci obywatela USA na Ukrainie” potwierdził Departament Stanu USA, nie wskazując jednak ofiary z nazwiska.
Alarm powietrzny odwołany we wschodniej Ukrainie
Po ok. 30 minutach odwołano alarm powietrzny we wschodnich rejonach Ukrainy. Nadal obowiązuje on tylko w obwodzie ługańskim i na okupowanym Krymie.
USA nakładają sankcje na osoby związane z irańskim producentem dronów
Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych, agencja rządowa podległa Departamentowi Skarbu USA, nałożyło w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu irańskiego producenta dronów Paravar Pars. Irańskie drony były wykorzystywane przez Rosję do ataków na krytyczną infrastrukturę Ukrainy.
Eksplozje w Kramatorsku
Ukraińskie kanały na Telegramie informują o wybuchach, które wieczorem słychać było w Kramatorsku w obwodzie donieckim. We wschodniej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny.
Środki na transformację węglową mogą pójść na zbrojenia w Niemczech
Rozmowy między rządem federalnym Niemiec a krajami regionalnymi mają na celu zapewnienie siłom zbrojnym większej ilości broni i amunicji oraz tworzenie miejsc pracy w regionach dotkniętych odchodzeniem od węgla – donosi Bloomberg.
Czytaj więcej
Niemcy rozważają przekierowanie dotacji na likwidację elektrowni węglowych, na rzecz producentów uzbrojenia. Chodzi m.in. o budowę nowych fabryk w regionach po górniczych jak Saksonia – pisze Bloomberg.
Estonia przekazała dziewięć dronów na rzecz ukraińskiej „armii dronów”
Ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk i estoński poseł Marko Mihkelson podczas spotkania z szefem Państwowych Sił Specjalnych Ukrainy Jurijem Szczygołem przekazali ukraińskiej „armii dronów”.
„Armia dronów” to kompleksowy program, w ramach którego planowany jest systematyczny zakup bezzałogowców, ich naprawa, a także szkolenia dla odpowiednich specjalistów. Projekt wystartował 1 lipca zeszłego roku.
Zełenski dziękuje Bidenowi za nowy pakiet pomocy
„Dziękuję prezydentowi USA za nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 2,2 miliarda dolarów. To ważne, by wzmocnić siłę ukraińskich sił obronnych. Razem ze Stanami Zjednoczonymi przeciwstawiamy się terrorowi! Im bardziej dalekosiężna jest nasza broń i im bardziej mobilne są nasze wojska, tym szybciej skończy się brutalna agresja Rosji” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Francja i Włochy rozmawiają o przekazaniu Ukrainie przeciwpancernego systemu rakietowego
Francja i Włochy prowadzą rozmowy w sprawie wysłania na Ukrainę systemów przeciwpancernych. „Pozwoli to Ukrainie na obronę przed rosyjskimi dronami, rakietami i atakami lotniczymi poprzez pokrycie znacznej części terytorium Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu francuskiego Ministerstwa Obrony.
Gen. Skrzypczak: Jako dowódca podjąłbym decyzję o wycofaniu wojska z Bachmutu
- Nikt nie podda Bachmutu. Będziemy walczyć tak długo, jak to możliwe – powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po historycznym szczycie Ukraina-UE w Kijowie. Eksperci wojskowi zwracają jednak uwagę na bardzo trudne położenie ukraińskich wojsk w tym rejonie.
Czytaj więcej
- Wydaje się, że Bachmut jest sprawą przesądzoną - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Pakiet pomocy wojskowej warty 2,175 mld dolarów dla Ukrainy
Na liście znalazło się więcej amunicji do systemów rakietowych HIMARS, które umożliwiły siłom ukraińskim atakowanie za liniami rosyjskimi, więcej jednostek obrony powietrznej i pojazdów opancerzonych - poinformował Pentagon.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,17 mld dolarów. Po raz pierwszy znalazły się w nim pociski dalekiego zasięgu.
Gwardia Narodowa Ukrainy zestrzeliła rosyjskiego Su-25
W obwodzie donieckim żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli kolejny rosyjski samolot Su-25 - poinformowano na stronie internetowej tej wojskowej formacji. Do zdarzenia doszło w okolicy Bachmutu.
Poseł AfD krytykowany za występ u rosyjskiego propagandysty
Steffen Kotré z AfD wywołał poruszenie swoim występem u czołowego kremlowskiego propagandysty Władimira Sołowjowa. Sołowjow to twarz propagandy Putina, jak kremlowscy politycy jest objęty sankcjami (Włochy skonfiskowały jego luksusowe wille nad jeziorem Como) za podżeganie do wojny i agitację antyukraińską.
Czytaj więcej
Poseł AfD Steffen Kotré wystąpił w czołowym propagandowym talk-show w rosyjskiej telewizji. Oskarżył w nim niemieckie media o szerzenie antyrosyjskich nastrojów.
Alarm powietrzny nad Ukrainą odwołany
Po godz. 16.00 polskiego czasu odwołany został alarm powietrzny nad większością regionów Ukrainy. Nadal obowiązuje on tylko w obwodzie ługańskim i na Krymie oraz częściowo w obwodzie mikołajowskim.
Błaszczak: Wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski
Wspieramy Ukrainę, bo dla nas wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski - tłumaczył w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Kijowie. - Mówił o tym śp. prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Gruzji. W 2009 roku prezydent Kaczyński mówił jak złe dla Polski i świata jest odradzanie się imperium rosyjskiego - dodał.
Wicepremier podkreślał, że „ciężki sprzęt pancerny ma znaczenie kluczowe dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją”. - Ze strony naszych odpowiedników, ministrów obrony państw, które posiadają czołgi Leopard, padły deklaracje. Czekamy na ostateczną deklarację do połowy lutego - wyjaśniał. - Pierwszym etapem procesu przekazywania czołgów Ukrainie jest szkolenie ukraińskich żołnierzy, Polska już przystąpiła do tego szkolenia, wytypowani zostali ukraińscy żołnierze. W krótkim czasie żołnierze ukraińscy zostaną przeszkoleni na czołgach Leopard - dodał Błaszczak.
Zełenski: Nasza odporność zależy od broni i motywacji
Po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie - wspólnym oświadczeniu ze szczytu UE-Ukraina - ogłoszono zamiar rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych „najszybciej jak się da”. Korespondencja Anny Słojewskiej z Kijowa.
Czytaj więcej
UE musi objąć sankcjami rosyjski sektor nuklearny - nalega Wołodymyr Zełenski. I apeluje do Ukraińców, żeby wzmocnili ducha walki.
Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy
O godz. 15.36 polskiego czasu ogłoszony został alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy. Nad rejonem briańskim pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22m3.
W Kijowie słychać syreny alarmowe
W Kijowie zawyły syreny alarmowe, ale w mieście nie ogłoszono alarmu powietrznego - poinformowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa. W mieście trwa szczyt UE-Ukraina.
Wiceszef MON: Na Białorusi postępuje rusyfikacja, a szczególnie w jej siłach zbrojnych
- Musimy być gotowi na atak Białorusi wymierzony w Ukrainę - przekonywał Marcin Ociepa w rozmowie z Michałem Kolanką.
Turcja zgodzi się na rozszerzenie NATO o Finlandię?
Agencja Bloomberg podaje, że Turcja może wydać zgodę na przystąpienie Finlandii do NATO najpóźniej w marcu. Oznaczałoby to, że Finlandia będzie mogła wejść do Sojuszu zanim dołączy do niego Szwecja.
Czytaj więcej
Turcja jest bliska podjęcia decyzji o wyrażeniu zgody na przystąpienie Finlandii do NATO. Sprawa miałaby zostać rozstrzygnięta najpóźniej w marcu - podaje Bloomberg.
Polska ma nowego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych
Stanowisko to zajął gen. Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca wojsk obrony terytorialnej.
Czytaj więcej
Gen. broni Wiesław Kukuła decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został mianowany - z dniem 7 lutego 2023 r. - na stanowisko nowego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.
Rodziny, które ucierpiały w uderzeniu rakiety w blok mieszkalny w Dnieprze, otrzymają po ponad 2 mln hrywien
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram mer Dniepru, Borys Fiłatow. 97 mln hrywien dla rodzin poszkodowanych w ataku na blok w Dnieprze przekażą lokalne władze, a ponad 100 mln - ukraińscy przedsiębiorcy. 2 mln hrywien czyli kwota, którą ma otrzymać każda z poszkodowanych w wyniku uderzenia pocisku Ch-22 w blok mieszkalny rodzin, to ok. 233 tys. złotych.
Miedwiediew pisze o "gnijącej ukraińskiej gospodarce"
"Jest oczywiste, że Rosja będzie działać na rzecz osiągnięcia celów specjalnej operacji wojskowej. To oznacza, że do końca tego roku, PKB Ukrainy spadnie o kolejnych 5-10 proc. W związku z tym całkowite bankructwo ukraińskiego państwa i nieunikniony koniec są coraz bardziej i bardziej widoczne" - pisze były prezydent Rosji.
Czytaj więcej
"Gospodarka tego nieszczęsnego terytorium (Ukrainy - red.) gwałtownie gnije. Jest to otwarcie mówione nawet przez te kraje, które obiecują ukraińskiemu reżimowi odbudowę i wieczną europejską miłość" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w obwodzie chersońskim
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie zniszczyli wyrzutnię HIMARS w pobliżu wsi Antonówka, w obwodzie chersońskim. Z kolei w pobliżu Pokrowska, w obwodzie donieckim, Rosjanie mieli zniszczyć norweski zestaw przeciwlotniczy NASAMS. W przeszłości Rosjanie wielokrotnie informowali o rzekomym zniszczeniu zestawów HIMARS - ale informacji tych ani razu nie potwierdziła ani strona ukraińska, ani USA. Łączna liczba rzekomo zniszczonych przez Rosjan zestawów HIMARS, o których informowała strona rosyjska, jest wyższa niż liczba wszystkich takich zestawów przekazanych Ukrainie przez USA.
Szef unijnej dyplomacji: UE przekaże Ukrainie kolejne 25 mln euro na rozminowanie
Josep Borrell podkreślił, że rozminowanie jest "kluczowe dla ratowania życia cywilów i powrotu do normalnego życia".
Samolot An-225 "Mrija" pojawi się w grze Microsoft Flight Simulator
Podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie briańskim przedłużony do odwołania
Władze obwodu briańskiego bezterminowo przedłużyły podwyższony "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie. Dotychczas wprowadzony 11 kwietnia w obwodzie briańskim "żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego był przedłużany co 15 dni.
Czeski prezydent-elekt: Dostarczać Ukrainie każdą broń, poza atomową
- Sądzę, że nie powinniśmy wprowadzać ograniczeń, co do sprzętu (dostarczanego na Ukrainę - red.) - powiedział Petr Pavel w rozmowie z Bloombergiem. - Jedynym wyjątkiem powinna być broń atomowa i bezpośredni udział NATO w konflikcie - dodał.
Czytaj więcej
Czeski-prezydent elekt, emerytowany generał Petr Pavel, w rozmowie z Bloomberg TV stwierdził, że Kijów powinien móc liczyć na dostawy wszelkiej broni z Zachodu, "z wyjątkiem broni atomowej".
Kreml zaprzecza doniesieniom o ofercie CIA
Według szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", dyrektor CIA miał w styczniu odwiedzić Moskwę, by sondować gotowość Rosji i Ukrainy do rozmów pokojowych. Jego propozycja miała zakładać przekazanie Rosji ok. 20 proc. terytorium Ukrainy. W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał te doniesienia kaczką dziennikarską.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, dlaczego wojna Rosji z Ukrainą - nazywana przez Moskwę "specjalną operacją wojskową" - nie została dotąd zakończona.
Rosja ratuje budżet chińską walutą
Kremlowski reżim gwałtownie wyprzedaje chińskie juany z rezerw, by zastopować spadek dochodów budżetowych.
Czytaj więcej
Kremlowski reżim gwałtownie wyprzedaje chińskie juany z rezerw, by zastopować spadek dochodów budżetowych, spowodowany obniżeniem wpływów z eksportu ropy i gazu. W połowie stycznia dochody budżetowe rosyjskiego reżimu były najniższe od czasu pandemii sprzed dwóch lat.
UE zadeklaruje gotowość dalszego wsparcia Ukrainy, ale nie przyzna jej szybkiej ścieżki akcesji do Unii
UE nie chce jednak wskazywać żadnych dat dotyczących procesu akcesyjnego, zamiast tego podkreślając potrzebę intensyfikacji walki z korupcją na Ukrainie, a także potrzebę reformy sądownictwa i uwolnienia go od wpływów politycznych oraz wzmocnienia ukraińskiej gospodarki.
Czytaj więcej
W piątek rano, w dniu gdy w Kijowie odbywa się szczyt UE-Ukraina, w całej Ukrainie rozległy się syreny alarmowe, w związku z poderwaniem się z białoruskiego lotniska samolotu MiG-31K, zdolnego do przenoszenia hipersonicznych pocisków Kindżał zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
Na Morzu Czarnym jest obecnie 10 rosyjskich okrętów, dwa z nich są uzbrojone w pociski Kalibr
Informacje takie podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Na pokładzie dwóch okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr znajduje się łącznie 16 takich pocisków.
Po dwóch godzinach alarm przeciwlotniczy na Ukrainie został odwołany
Alarm rozległ się w związku z poderwaniem się z lotniska na Białorusi samolotu MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
Do Kijowa, na szczyt UE-Ukraina, przybył przewodniczący RE, Charles Michel
W Kijowie są też szefowa KE, Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.
Norweski rząd podjął decyzję: Kupi niemieckie czołgi Leopard 2A7, a nie koreańskie K2
- Chcemy zapewnić, że posiadamy te same czołgi co nasi nordyccy sąsiedzi
i wielu kluczowych sojuszników z NATO - oświadczył premier Norwegii,
Jonas Gahr Stoere.
Czytaj więcej
54 niemieckie czołgi Leopard 2 chce zamówić Norwegia dla swojej armii od koncernu Krauss-Maffei Wegmann Group - informuje norweski rząd.
Putin wkrótce spotka się z przewodniczącymi frakcji zasiadających w Dumie
O tym, że takie spotkania są już przygotowywane, mówił na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Belgrad mówi o możliwych sankcjach wobec Moskwy. Pieskow: Są pod presją
- Jesteśmy świadomi bezprecedensowej presji na przywództwo Serbii, ze strony kolektywnego Zachodu i wiemy jakim kosztem serbskie przywództwo (...) przeciwstawiało się tej presji dotychczas - tak Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował słowa prezydenta Serbii, Aleksandara Vucicia, który przyznał, że Belgrad może nałożyć sankcję na Moskwę w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie.
Białoruskie czołgi ćwiczą w pobliżu granicy z Ukrainą
Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o ćwiczeniach plutonów czołgów, z użyciem ostrej amunicji, na poligonie w pobliżu granicy z Ukrainą. W ćwiczeniach biorą udział żołnierze 6 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.
Kreml stracił na spadających cenach gazu i ropy
Przychody reżimu z eksportu ropy i gazu gwałtownie spadną o połowę, do krytycznego poziomu 40 mld dolarów na kwartał.
Czytaj więcej
Ten rok będzie kluczowy dla rosyjskiej gospodarki. Skutki zachodnich sankcji staną się dużo bardziej odczuwalne aniżeli w minionym roku. Przychody reżimu z eksportu ropy i gazu gwałtownie spadną o połowę, do krytycznego poziomu 40 mld dolarów na kwartał.
Polska skonfiskuje rosyjski majątek by obniżyć ceny gazu i prądu?
Premier Morawiecki zadeklarował, że uzyskane z konfiskaty pieniądze zostaną przeznaczone na obniżkę cen gazu i energii elektrycznej.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do opozycji, aby poparła wniosek o zmianę konstytucji, dającą możliwość zabrania majątku rosyjskiego. Zadeklarował, że uzyskane z konfiskaty pieniądze zostaną przeznaczone na obniżkę cen gazu i energii elektrycznej.
Na Ukrainę może trafić kilkadziesiąt czołgów Leopard 1
Czołgi Leopard 1 chcą przywrócić do użytku koncerny Rheinmetall i Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft.
Czytaj więcej
"Sueddeutsche Zeitung" pisze, że niemiecki rząd miał wyrazić zgodę na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 1 pochodzących z magazynów niemieckich firm zbrojeniowych. Dostawy Leopardów 1 na Ukrainę mogłyby ruszyć w każdej chwili, po tym jak czołgi te przejdą niezbędne prace remontowe.
W 2023 roku bezrobocie na Ukrainie ma wynieść 26 proc.
Tak wynika z prognoz Narodowego Banku Ukrainy.
Czytaj więcej
Według prognoz Narodowego Banku Ukrainy (NBU) stopa bezrobocia na Ukrainie wynosić będzie w 2023 roku 26 proc.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Kramatorsk wzrosła do czterech
Ukraińskie władze podały w piątek, że liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego Rosji na obszary zamieszkane w Kramatorsku wzrosła do czterech. Rannych jest 18 osób. W środę wieczorem rosyjski pocisk trafił w budynek mieszkalny, całkowicie go burząc, uszkodzonych zostało również kilka innych budynków.
Syreny alarmowe rozlegają się m.in. w Kijowie, gdzie wkrótce ma zacząć się szczyt UE-Ukraina
Alarm przeciwlotniczy na całej Ukrainie
Alarm ma związek z poderwaniem samolotu MiG-31K z lotniska w Białorusi. Samolot ten może przenosić hipersoniczne pociski Kindżał.
Jewgienij Prigożyn wezwany na przesłuchanie przez ukraińską prokuraturę
Jewgienij Prigożyn, rosyjski oligarcha nazywany "kucharzem Putina" (jego firma zajmowała się w przeszłości cateringiem na Kremlu), jest założycielem Grupy Wagnera - prywatnej organizacji wojskowej, która ściśle współpracuje z rosyjskimi władzami i czynnie bierze udział w walkach na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ukraińska prokuratura generalna przedstawiła zarzuty założycielowi Grupy Wagnera, Jewgienijowi Prigożynowi i wezwała go na przesłuchanie - informuje agencja Ukrinform powołując się na publikację w ukraińskim "Kurierze Urzędowym".
Rzeczniczka MSZ Rosji: Europa tonie z Ukrainą przywiązaną do nóg
"Gdyby nie sankcje z 2014 roku i późniejsze, dawno temu udusilibyśmy się od nadmiaru wygody i pieniędzy za ropę" - pisze Maria Zacharowa dodając, że "elity narzucone Rosji przez Zachód w latach 90-tych nie pozwoliły się jej rozwijać" (chodzi o demokratyczne władze Rosji z czasu rządów prezydenta Borysa Jelcyna - red.).
Czytaj więcej
"Zachodnia Europa, pogrążająca się w recesji, dawno straciła instynkt przetrwania, tonie, z Ukrainą przywiązaną do nóg" - napisała na swoim kanale w serwisie Telegram Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji.
W obwodzie kijowskim traktor wjechał na minę. Kierowcy nic się nie stało
Rolnik kierujący traktorem wjechał na minę w czasie prac na polu - informuje Andrij Niebytow, stojący na czele kijowskiej policji. W wyniku eksplozji poważnie uszkodzony został traktor, ale jego kierowcy nic się nie stało.
W 2023 roku Rosja będzie sprzedawać Białorusi gaz po cenie z 2022 roku
Cena rosyjskiego gazu sprzedawanego Białorusi będzie w 2022 roku wynosić 128,5 dolara za 1000 m3.
Wiceszef MSZ: Rosja musi stracić twarz i zostać rozliczona
- Wyjście z twarzą dla agresora z tego konfliktu byłoby najgorszym scenariuszem, nie tylko jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale też globalnie - mówił Paweł Jabłoński.
Czytaj więcej
Gdyby sankcji nie było Rosja miałaby dużo lepszą sytuację, byłaby w stanie dużo szybciej produkować broń - mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.
Antywojenna wystawa 77-letniej Jeleny Osipowej w Petersburgu została otwarta w biurze opozycyjnej partii Jabłoko
Kobieta zaprezentowała swoje rysunki podpisane antywojennymi i antyreżimowymi hasłami: „Rosja to nie Putin”, „Miłość przeciwko nienawiści”, „Mamo, boje się wojny” (napisane w języku ukraińskim), „Ludzie ziemi, kiedy zabijecie wszystkich „wrogów”, pozostaną zabójcy”, "Niech wasze żagle będą białe, nie czerwone od krwi".
Czytaj więcej
Wystawę obrazów znanej lokalnej artystki i działaczki można było obejrzeć w północnej stolicy Rosji przez dobę. Potem wkroczyły służby.
Eksplozja samochodu w okupowanym Enerhodarze
W eksplozji zginął funkcjonariusz regionalnych sił bezpieczeństwa - podaje Wydział Spraw Wewnętrznych okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego.
W wyniku działań wojennych na Ukrainie od 24 lutego zginęło 459 dzieci
Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z jej informacji wynika też, że rannych w wyniku działań wojennych zostało na Ukrainie 919 dzieci. Jak podaje prokuratura 2 lutego, w wyniku rosyjskiego ostrzału, ranny został w Chersoniu pięciolatek.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali Barwinkowo, miasteczko w obwodzie charkowskim. Są ofiary
Dwóch braci w wieku 49 i 42 lat zginęło, a ich 70-letni ojciec został ranny, po tym jak rosyjski pocisk spadł na ich dom w miasteczku Barwinkowo, w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Do ostrzału doszło ok. 4:30 rano - wynika z wpisu Synehubowa. Z kolei w wyniku ostrzału Wowczańska ranna została 51-letnia kobieta.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol
Informację na temat ostrzału podał na swoim profilu na Facebooku p.o. gubernatora obwodu dniepropietrowskiego, Wołodymyr Orłow.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 129 870 żołnierzy, 3 215 czołgów, 6 388 pojazdów opancerzonych, 2 215 zestawów artyleryjskich, 460 wyrzutni rakiet, 222 zestawy przeciwlotnicze, 294 samoloty, 284 śmigłowce, 1 952 bezzałogowe statki powietrzne, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 068 pojazdów (w tym cystern) i 202 jednostki sprzętu specjalnego.
Think tank z USA ocenia, że Putin nie ma dziś sił, by zająć cały Donbas do końca marca
Think tank pisze też, że przedwczesna kulminacja rosyjskiej ofensywy może stworzyć korzystne warunki dla ukraińskiej kontrofensywy, która ma nastąpić wiosną lub latem 2023 roku, po dostarczeniu Ukrainie zachodnich czołgów.
Czytaj więcej
W swojej najnowszej analizie amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że Władimir Putin może ponownie przeszacowywać potencjał swojej armii, stawiając jej cel zajęcia Donbasu do końca marca.
Ukraińska policja: Obecnie poszukujemy 347 zaginionych dzieci
Od 24 lutego ukraińska policja otrzymała 9 631 zgłoszeń o zaginięciu łącznie 9 764 dzieci - mówił przedstawiciel ukraińskiej policji, Jarosław Szańko, cytowany przez agencję Ukrinform. Obecnie poszukiwanych jest 347 dzieci, z czego 323 zaginęły na terenach, na których toczą się walki.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ostrzeliwują obiekty cywilne w obwodach chersońskim i mikołajowskim
W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe (dwa z nich w cele cywilne w Kramatorsku), a także pięć ataków powietrznych i 70 ostrzałów celów na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji ukraińskiego Sztabu wynika, że rosyjskie wojska rakietowe ostrzeliwały obiekty cywilne w obwodach chersońskim i mikołajowskim.
Wojna na Ukrainie jest pierwszą, której świadectwa są upubliczniane, zanim jeszcze się zakończyła
Gromadzenie świadectw wojny nie tylko ma służyć utrzymywaniu pamięci w muzeach. Celem jest także wymierzenie sprawiedliwości. Tym zajmują się organizacje praw człowieka, które stworzyły inicjatywę Trybunał dla Putina - pisze w korespondencji z Kijowa Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Dokumentowanie rosyjskich okrucieństw ma doprowadzić do wymierzenia sprawiedliwości Władimirowi Putinowi.
Były prezydent Gruzji chce, aby jego serce pochować w Kijowie
Mówiąc o swoim złym stanie zdrowia Micheil Saakaszwili w pewnym momencie po ukraińsku wyraził poparcie oraz uznanie dla prezydenta Zełenskiego i powiedział, że Ukraina zwycięży w trwającej od niemal roku wojnie. Zażyczył też sobie, by jego serce zostało pochowane w Kijowie, jeżeli nie dożyje do tego zwycięstwa.
Czytaj więcej
Niegdyś był ikoną gruzińskiej opozycji demokratycznej. Wyciągnął kraj z postkomunistycznej przepaści. Dzisiaj, uwięziony, upokorzony i schorowany, prosi o leczenie za granicą.
Von der Leyen: Od inwazji minął rok, a my cały czas stoimy twardo przy boku Ukrainy
UE pomaga Ukrainie gospodarczo i militarnie. Od początku wojny ta pomoc wynosi 50 mld euro, a jeśli doliczyć dwustronne dostawy sprzętu wojskowego, sięga 66 mld euro.
Czytaj więcej
Władimir Putin będzie musiał zapłacić za zniszczenia w Ukrainie. Zapewniła o tym w Kijowie Ursula von der Leyen.
Dyrektor CIA: Trzeba dać Putinowi jasno do zrozumienia, że może stracić to, co już nielegalnie zajął na Ukrainie
Po 24 lutego Rosja zajęła i kontroluje do dziś ok. 18 proc. terytorium Ukrainy - Rosjanie okupują część obwodów donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego oraz niemal cały obwód ługański. Tereny te zostały jesienią 2022 roku nielegalnie anektowane do Rosji.
Czytaj więcej
- Rzucają na front żołnierzy z poboru i próbują znaleźć punkty, w których mogą przełamać naszą obronę - mówi o rosnącej presji rosyjskiej armii na froncie rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk, płk Serhij Czerewaty.
Rosja mogła stracić na Ukrainie już ok. 200 tysięcy żołnierzy - zabitych i rannych
Mimo wysokich rosyjskich strat, o których pisze "New York Times", władze USA szacują, że nie stanowią one na razie politycznego zagrożenia dla Władimira Putina, który - jak twierdzą - może pozwolić sobie na setki tysięcy ofiar walk na Ukrainie. Jednak gdyby straty wzrosły powyżej tego poziomu wówczas - jak oceniają przedstawiciele administracji USA - poparcie polityczne dla Putina mogłoby zacząć słabnąć.
Czytaj więcej
Niemal 200 tysięcy żołnierzy - zabitych i rannych - straciła jak dotąd na Ukrainie Rosja - pisze "New York Times", powołując się na przedstawicieli władz USA i innych państw Zachodu.
Polityk Konserwatywnej Partii Kanady chce uznania Rosji za sponsora terroryzmu
Larry Brock, parlamentarzysta opozycyjnej Konserwatywnej Partii Kanady, złożył w parlamencie petycję, w której domaga się uznania Rosji za sponsora terroryzmu. "W świetle rozpoczęcia przez Rosję niesprowokowanej wojny przeciw Ukraińcom, popełnienia licznych zbrodni przeciw Ukraińcom, biorąc pod uwagę, że Federacja Rosyjska i jej oddziały wielokrotnie dopuszczali się brutalnych ostrzałów cywilnych obiektów na Ukrainie, w tym przedszkoli, szpitali i wielopiętrowych budynków mieszkalnych - my, obywatele Kanady, wzywamy rząd, by natychmiast, publicznie uznał Federację Rosyjską za sponsora terroryzmu" - głosi treść petycji. Zgodnie z prawem obowiązującym w Kanadzie rząd kraju ma teraz 45 dni na pisemną odpowiedź na petycję.
W obwodzie chersońskim ekshumowano ciała pięciu ofiar rosyjskiego ostrzału
Osoby, których ciała ekshumowano, zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów w marcu-kwietniu 2022 roku - informuje chersońska prokuratura obwodowa.
Zełenski: Rosjanie wciąż mają zasoby, by prowadzić działania ofensywne
- Nie pozostawimy żadnego agresywnego działania najeźdźcy bez odpowiedzi. Wróg znajduje się na specyficznym etapie, gdy rosyjska porażka strategiczna jest już oczywista. Ale taktycznie, wciąż mają zasoby, by prowadzić działania ofensywne. Szukają opcji, by zmienić przebieg wojny - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski dodał,że Ukraina musi "robić to, co robi: wzmacniać swoją odporność". - Musimy być absolutnie zjednoczeni w naszym pragnieniu dostarczenia armii i wszystkim obrońcom niezbędnej broni i sprzętu - my, w Ukrainie, musimy mówić jednym głosem do świata ws. dostaw środków obrony. Musimy także zwiększać globalną presję na Rosję każdego miesiąca - dodał. - Wróg musi wyjść z tego etapu (wojny) znacznie słabszy niż przewiduje w najgorszym scenariuszu - podsumował Zełenski.
Włosko-francuskie zestawy przeciwlotnicze SAMP/T trafią na Ukrainę w ciągu dwóch miesięcy
Deklarację taką złożył w telewizji Rai News szef MSZ Włoch, Antonio Tajani. Według Tajaniego przekazanie Ukrainie zestawów SAMP/T pozwoli stworzyć tarczę antyrakietową, która "ochroni Kijów i inne strategiczne miejsca". Zestawy SAMP/T są zdolne do zwalczania samolotów na odległość 100 km, a rakiet - na odległość do 25 km. Oprócz zestawów SAMP/T Włochy i Francja mają przekazać Ukrainie również 700 sztuk pocisków przeciwlotniczych do ich uzbrojenia.
W najbliższym czasie dojdzie do rozmów ministrów obrony Turcji, Rosji i Syrii
Informację taką przekazał minister obrony Turcji, Hulusi Akar. Będzie to kontynuacja rozmów, które odbyły się w grudniu w Moskwie, gdy po raz pierwszy od 11 lat doszło do spotkania ministra obrony Turcji i Syrii. W wojnie domowej, która toczy się w Syrii od 2011 roku, Turcja wspiera rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Syrii, Baszara el-Asada.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że sytuacja w Donbasie staje się jeszcze poważniejsza.