Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że na niektórych odcinkach frontu Ukraińcy przygotowują się do natarcia.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Minister: Ukraińscy żołnierze mają zimowe mundury
Resort obrony Ukrainy przekazał już Siłom Zbrojnym Ukrainy wystarczającą liczbę mundurów zimowych, aby zaspokoić wszystkie potrzeby - oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Według tego źródła, w ostatnim tygodniu na potrzeby żołnierzy przekazano m.in. 42 tys. par obuwia zimowego.
ICMP: Ponad 15 tys. osób zaginęło podczas wojny
Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP) podała, że podczas wojny na Ukrainie zaginęło ponad 15 tys. osób.
Cytowany przez Reutera dyrektor programowy ICMP na Europę, Matthew Holliday, powiedział, że nie da się dokładnie określić, ile osób zostało przymusowo przeniesionych, ile jest przetrzymywanych w Rosji, ile zostało oddzielonych od rodzin, a ile zmarło i zostało pochowanych w prowizorycznych grobach.
Prezydent Ukrainy o sytuacji na froncie
Wołodymyr Zełenski odbył dziś naradę z dowódcami wojskowymi. W wieczornym wystąpieniu powiedział, że podczas rozmów szczegółowo omówiono sytuację na froncie. - Bez względu na to, jak trudne to jest, trzymamy kluczowe pozycje na wszystkich kierunkach - zadeklarował. Prezydent Ukrainy dodał, że ukraińscy żołnierze "bronią się dzielnie". - Są też kierunki, na których przygotowujemy się do pójścia naprzód - oświadczył.
Zełenski: Problemy z dostawami wody - w 15 obwodach
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na terenie całej Ukrainy trwają prace, których celem jest przywrócenie dostaw prądu, ogrzewania, wody oraz łączności.
Załenski zaznaczył, że problemy z dostawami wody występują w 15 obwodach, a najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodach kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim. Ukraiński prezydent dodał, że problemy z dostawami elektryczności występują w prawie wszystkich obwodach.
Część pociągów na Ukrainie opóźniona o ponad 11 godzin
Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznytsia podało, że po wczorajszych rosyjskich atakach rakietowych 28 pociągów ma opóźnienie przekraczające godzinę. Największe, ponad 11-godzinne opóźnienia odnotowano na pięciu trasach, m.in. z Charkowa do Odessy i z Zaporoża do Lwowa.
Obiekty infrastruktury krytycznej w Nikopolu - bez prądu
"W tej chwili 25 proc. mieszkańców naszego regionu ma prąd" - podał szef rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk. "Obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie mają prąd. Wyjątek stanowią Krzywy Róg i Nikopol" - dodał.
Biden: Nie czas opuszczać Ukrainę
- To nie czas, by opuszczać Ukrainę - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas rozmowy z dziennikarzami w Nantucket. Odniósł się też do poparcia dla wspierania Ukrainy w Izbie Reprezentantów, w której większość zapewniła sobie teraz Partia Republikańska. - Podczas ostatnich wyborów dużo rozmawialiśmy o tym, czy druga ekipa (Republikanie - red.) będzie dalej wspierać Ukrainę. Wciąż wierzę, że poparcie jest wystarczająco duże, byśmy mogli kontynuować (pomoc Ukrainie - red.) - stwierdził.
W obwodzie odeskim dwie trzecie mieszkańców bez prądu
Według danych ukraińskiego koncernu energetycznego DTEK, w obwodzie dniepropietrowskim bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 75 proc. mieszkańców, w odeskim - 64 proc., a w donieckim - ok. 33 proc.
Ryga przekaże Ukrainie generatory
Rada miejska Rygi we współpracy z łotewską fundacją charytatywną Ziedot.lv rozstrzygnęła przetarg na zakup 84 generatorów prądu i 100 nagrzewnic na potrzeby Kijowa - podał ambasador Ukrainy na Łotwie Ołeksandr Miszczenko. Sprzęt ma zostać dostarczony na Ukrainę w najbliższym czasie.
Doniesienia o eksplozjach w Zaporożu
Informację podała agencja Interfax-Ukraina, która powołała się na doniesienia z mediów społecznościowych.
Ukraiński Sztab Generalny ujawnia dane o liczbie żołnierzy szkolących się za granicą
Dane podał Ołeksij Gromom z Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, ilu ukraińskich żołnierzy przeszło za granicą szkolenie w zakresie "obsługi broni i sprzętu wojskowego".
Kliczko: 60 proc. Kijowa pozostaje bez prądu
Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że w pierwszej kolejności zasilanie przywracane jest w obiektach infrastruktury krytycznej. Kliczko zaapelował do mieszkańców o zaopatrzenie się wodę, żywność oraz ciepłą odzież, "na wszelki wypadek". - Rozumiemy, że takie ataki rakietowe będą się powtarzać - dodał, odnosząc się do środowego ostrzału.
Czytaj więcej
Większa część Ukrainy pozostaje bez prądu dobę po rosyjskim ataku rakietowym na infrastrukturę krytyczną kraju - informuje Reuters. Władze przestrzegają mieszkańców Kijowa przed kolejnymi atakami i wzywają ich do gromadzenia wody, żywności i ciepłych ubrań.
Blok Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej podłączony do sieci
Szef władz obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij podał, że pierwszy blok energetyczny Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej został ponownie podłączony do ukraińskiego systemu energetycznego. Według niego, bez prądu w obwodzie pozostaje 80 proc. odbiorców. W środę ukraiński operator Energoatom informował, że w związku z ostrzałem prowadzonym przez siły rosyjskie wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach jądrowych.
Były szef MSZ Ukrainy: Musimy iść do zwycięstwa militarnego
Zdaniem Wołodymyra Ohryzko, szefa MSZ Ukrainy z lat 2007-09, wojna Rosji z Ukrainą powinna zakończyć się nie negocjacjami, lecz podpisaniem przez Kreml aktu kapitulacji na warunkach podyktowanych przez Ukrainę. - W przypadku zakończenia wojny zwycięzcy dyktują warunki zwyciężonym - powiedział Ohryzko.
- Nie mamy innego wyjścia, jak iść tylko do zwycięstwa militarnego, zwłaszcza że strona rosyjska wyczerpuje dziś swoje możliwości - dodał były szef ukraińskiej dyplomacji.
Doniesienia o ostrzale Chersonia
W ciągu dnia 17 rosyjskich pocisków spadło na Chersoń. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - podała rada miejska Chersonia.
Nowe dane o liczbie ofiar ostrzału Ukrainy
Ukraińska policja podała w komunikacie, że w środę w wyniku ostrzelania przez Rosję terenów na Ukrainie zginęło 10 osób, w tym dwoje dzieci, a 52 osoby zostały ranne.
Sprawa Patriotów. Berlin odpowiada Warszawie
Minister obrony Niemiec ustosunkowała się do propozycji szefa MON w sprawie rozmieszczenia oferowanych Polsce niemieckich baterii Patriot na Ukrainie.
Czytaj więcej
Oferowane Polsce wyrzutnie obrony przeciwlotniczej Patriot mają zostać rozmieszczone na terenie NATO - oświadczyła minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, odpowiadając na propozycję szefa polskiego MON Mariusza Błaszczaka, by baterie wysłać na Ukrainę.
Gazprom znalazł wśród krajów Unii jeden rynek zbytu na LNG
Już trzeci ładunek z zakładów skraplania gazu Portowaja LNG nad Bałtykiem może w najbliższym czasie trafić do greckiego terminala odbiorczego Revitus. Poza Grecją gaz z Portowaja trafia tylko do Kaliningradu.
Czytaj więcej
Gazprom znalazł wśród krajów Unii jeden rynek zbytu na swój skroplony gaz z zakładów LNG nad Bałtykiem. Jest to Grecja, która bez skrupułów zamawia kolejne partie rosyjskiego surowca. Poza Grecją, gaz z bałtyckich zakładów Gazpromu trafia tylko do Kaliningradu.
Obwód kijowski. Wzrosła liczba ofiar w Wyszogrodzie
W Wyszogrodzie (obwód kijowski) liczba ofiar śmiertelnych środowego ataku rakietowego przeprowadzonego przez wojska rosyjskie wzrosła do sześciu - podał regionalny szef policji Andrij Niebytow.
Rozszerzenie NATO - decyzja Węgier w 2023 r.
Na pierwszej sesji w 2023 r. parlament Węgier ma ratyfikować rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię - powiedział po rozmowach z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbánem premier Mateusz Morawiecki. W Finlandii poparcie dla wejścia do NATO, które w 2021 r. wynosiło ok. 20 proc., wzrosło do 60 proc. rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że uzyskał od szefa węgierskiego rządu Viktora Orbána obietnicę w sprawie ratyfikowania przez Węgry przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.
Sondaż: ok. 60 proc. Ukraińców nie opuściło domu mimo wojny
Prawie 60 proc. Ukraińców pozostało w swych domach mimo wybuchu wojny - wynika z badań firmy Gradus Research, o których informuje Ukrinform. "Pozostali Ukraińcy, według sondażu, zostali zmuszeni do wyjazdu na początku działań wojennych, ale połowa z nich wróciła już do domu" - czytamy. Sondaż został przeprowadzony pod koniec października na próbie 2000 osób.
Metro w Charkowie wznowiło pracę
W czwartek po południu po prawie dobowej przerwie wywołanej brakiem zasilania po rosyjskim ataku rakietowym kursowanie wznowiło charkowskie metro - poinformowały służby prasowe władz Charkowa.
Johnson honorowym kijowianinem
O przyznaniu wyróżnienia byłemu szefowi brytyjskiego rządu poinformował mer Kijowa.
Czytaj więcej
Mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko poinformował, że były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Kijowa.
Wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą
Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że w czwartek doszło do kolejnej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją, w ramach której na Ukrainę wróciło 50 żołnierzy - 2 oficerów oraz 48 szeregowych i podoficerów.
Andrzej Duda nie wiedział o propozycji Błaszczaka ws. Patriotrów
- Jeśli wicepremier Mariusz Błaszczak będzie miał inną koncepcję, będzie musiał przekonać do tego pana prezydenta. Rozmów w tej sprawie jeszcze nie było - mówi wp.pl szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Szrot
Czytaj więcej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister obrony nie konsultowali z prezydentem Andrzejem Dudą, zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP decyzji w sprawie przekazania Ukrainie niemieckich zestawów Patriot, które proponowano Polsce.
Sankcje działają, Rosyjski budżet w tarapatach
Rosyjska Duma zatwierdziła projekt budżetu na rok 2023 lata i projekcję na lata 2024 – 2025.
Czytaj więcej
Rosyjska Duma, czyli izba niższa parlamentu, zatwierdziła projekt budżetu na rok 2023 lata i projekcję na lata 2024 – 2025. Nie ma w nim jakiejkolwiek wzmianki o wydatkach na wojnę.
Siły Powietrzne Ukrainy dziękują Amerykanom za zestawy NASAMS
Podziękowania za zestawy NASAMS pojawiły się w życzeniach przekazanych Amerykanom z okazji Święta Dziękczynienia.
Ukraiński wywiad nie potwierdza, że Rosjanie sprowadzają masowo broń chemiczną na Ukrainę
- Bez wątpienia Rosjanie mają broń chemiczną, mają jednostki na terytorium Ukrainy, które mogą użyć broni chemicznej - zastrzegł gen. Ołeksij Gromow, przedstawiciel ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Czytaj więcej
Ukraiński wywiad nie potwierdza informacji, że Rosjanie masowo sprowadzają amunicję zawierającą trujące substancję na Ukrainę.
Kijowska policja: W środowym ataku uszkodzono osiem domów i pięć bloków mieszkalnych
W wyniku środowego ataku rakietowego Rosji na cele w obwodzie kijowskim uszkodzonych zostało osiem domów i pięć bloków mieszkalnych - poinformował komendant policji w obwodzie kijowskim, Andrij Niebytow. W wyniku ataków na cele w obwodzie kijowskim śmierć poniosło pięć osób, a 35 zostało rannych. Rosjanie uszkodzili też szkołę i przedszkole.
Putin spotka się w piątek z matkami żołnierzy służących na Ukrainie
Dmitrij Pieskow poinformował, że 25 listopada Władimir Putin spotka się z matkami rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosjanie określają wojnę na Ukrainie - red.). Na spotkanie zaproszono matki, których synowie - jako zmobilizowani, ochotnicy i żołnierze kontraktowi - pełnią służbę bezpośrednio na Ukrainie lub przechodzą szkolenie przed wysłaniem ich na front.
Ursula von der Leyen: Działania Rosji to zbrodnie wojenne
"Gdy zima chwyta Europę, moje myśli są z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Kobiety, mężczyźni, dzieci, marzną w ciemnościach ze względu na celowe i barbarzyńskie branie na cel cywilnej infrastruktury kraju. Jedynym celem jest terroryzowanie cywilów. Te działania to zbrodnie wojenne" - napisała szefowa KE na swoim profilu na Twitterze.
Na Ukrainie powstało 940 "punktów niezłomności"
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozmieściła 940 tzw. punktów niezłomności w całym kraju. "Punkty niezłomności" to miejsca, w których można się ogrzać i np. naładować rozładowaną baterię telefonu w miejscach, w których doszło do wstrzymania dostaw prądu. 740 "puntów niezłomności" powstało w oparciu o jednostki staży pożarnej i pogotowia ratunkowego, 200 ma charakter punktów mobilnych, kolejnych 100 jest w gotowości - te punkty zorganizowano w pojazdach.
W obwodzie kijowskim znaleziono jak dotąd 1 386 ciał cywilów zabitych w czasie walk z Rosjanami
Informacje takie przekazał komendant policji w obwodzie kijowskim, Andrij Niebytow. Ze słów Niebytowa wynika, że w obwodzie kijowskim - jak dotąd - ekshumowano ciała 1 368 osób, które zostały zabite w czasie "aktywnej fazy wojny z Rosją na terytorium obwodu kijowskiego (czyli między 24 lutego a początkiem kwietnia - red.).". Niebytow mówił, że w ostatnim czasie znaleziono szczątki ciała podczas usuwania gruzów rejonie wyszogrodzkim. Policja uważa, że są to szczątki starszej kobiety, która mieszkała sama i była uważana za zaginioną. Potwierdzić to muszą jednak badania DNA.
Kreml: Nie atakujemy zaplecza socjalnego na Ukrainie
- Jeśli chodzi o nasze cele są one bezpośrednio lub pośrednio związane z potencjałem militarnym i one będą, odpowiednio, poddane niszczeniu - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
- Rosja nie atakuje zaplecza socjalnego na Ukrainie, zwracamy na to szczególną uwagę - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w czasie konferencji prasowej.
Ukraińska armia przychylnie patrzy na pomysł Polski ws. Patriotów
Zdaniem Ukraińców rozlokowanie systemów Patriot byłoby ważnym uzupełnieniem obecnego systemu, który chroni kraj przed rosyjskimi rakietami.
Czytaj więcej
Amerykańskie systemy rakiet przeciwlotniczych Patriot, których rozmieszczenie na Ukrainie zaoferowała Polska, mogłyby znacząco wzmocnić ochronę ukraińskiego nieba - powiedział Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Bruksela przedstawiła propozycję limitu na gaz z Rosji
15 państw od razu ją odrzuciło a Polska nazwała ją „żartem”.
Czytaj więcej
Fala krytyki wylała się na Komisję Europejską, po tym jak zaproponowała ustanowienie limitu ceny na gaz na zadziwiająco wysokim poziomie 275 euro/MWh. 15 państw od razu odrzuciło propozycję. Polska nazwała ją „żartem”.
Resort obrony Rosji: W środę zadaliśmy Ukrainie potężny cios
Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że w środę rosyjska armia "przeprowadziła kolejne potężne uderzenie na cele wojskowe i energetyczne na Ukrainie". Jak mówił rzecznik resortu obrony rosyjska armia przeprowadziła w środę uderzenie z użyciem rakiet precyzyjnych dalekiego zasięgu wystrzeliwanych z powietrza, wody i lądu, które wymierzone były w "ukraińskie systemy dowodzenia i zarządzania oraz związane z nimi obiekty infrastruktury energetycznej". Według gen. Konaszenkowa "wszystkie wyznaczone cele zostały trafione", a w wyniku uderzenia "przerzut rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy, zagranicznych broni i sprzętu wojskowego oraz amunicji w strefę działań wojennych za pomocą kolei został zakłócony". Rzecznik resortu obrony Rosji przekonywał też, że Rosja nie atakowała obiektów w granicach Kijowa, a "wszelkie zniszczenia w mieście były wynikiem spadania pocisków wystrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą rozmieszczoną na terenie dzielnic mieszkalnych ukraińskiej stolicy".
Ławrow spotka się w Mińsku z Łukaszenką
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie dwudniowej wizyty w Mińsku w dniach 27-28 listopada, spotka się z przywódca Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką - poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Reuters: W ZEA spotkały się delegacje Rosji i Ukrainy
Do spotkania przedstawicieli Rosji i Ukrainy w ZEA miało dojść 17 listopada. Delegacje omawiały możliwość wznowienia eksportu rosyjskiego amoniaku ukraińskimi gazociągami w zamian za wymianę jeńców, która objęłaby dużą liczbę ukraińskich i rosyjskich jeńców wojennych.
Czytaj więcej
Spotkanie przedstawiciele Rosji i Ukrainy w ubiegłym tygodniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w czasie którego omawiano możliwość wymiany jeńców wojennych, było związane również z wznowieniem eksportu amoniaku z Rosji, który trafia do Azji i Afryki, przez ukraińskie rurociągi - informują trzy źródła, na które powołuje się Reuters.
UE przygotowuje dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosję
- Pracujemy ciężko, aby uderzyć Rosję tam, gdzie boli, aby jeszcze bardziej stłumić jej zdolność do prowadzenia wojny na Ukrainie i mogę dziś ogłosić, że pracujemy pełną parą nad dziewiątym pakietem sankcji - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Jestem pewna, że bardzo szybko zatwierdzimy z G7 i innymi partnerami limit cen na rosyjską ropę. Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie pokona Putina i jego bezprawnej i barbarzyńskiej wojny - dodała.
Czytaj więcej
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała podczas wizyty w Finlandii, że trwają pracę nad dziewiątym pakietem sankcji na Rosję.
Łukaszenko: Negocjacje albo całkowita zagłada Ukrainy
Aleksander Łukaszenko jest przekonany, że szybko da się pogodzić Rosjan i Ukraińców. Prawdopodobnie będziemy w stanie wyjaśnić, nawet naszemu pokoleniu, narodowi ukraińskiemu, co się stało - powiedział.
Czytaj więcej
Aleksander Łukaszenko przekonuje, że negocjacje między Rosją a Ukrainą są konieczne. - W przeciwnym razie może dojść do całkowitej zagłady Ukrainy - mówi przywódca Białorusi.
Kozubal o Patriotach: Propozycję Błaszczaka można uznać za zawoalowaną odpowiedź udzieloną Niemcom: „nie chcemy waszego wsparcia”
Władze amerykańskie najpewniej musiałyby wyrazić zgodę na transfer tego uzbrojenia na Ukrainę. Nawet jeżeli tak by się stało, najprawdopodobniej chcieliby mieć kontrolę nad tym systemem - pisze Marek Kozubal, dziennikarz działu krajowego o propozycji, by na zestawy Patriot z Niemiec wysłać na Ukrainę.
Czytaj więcej
Szkolenie z obsługi zestawów obrony powietrznej Patriot trwa wiele miesięcy, zgodę na wysłanie tej broni powinni wydać Amerykanie. Jeżeli nawet zgodziliby się na to, chcieliby mieć kontrolę nad nimi.
Grupa Wagnera chce przekazać Parlamentowi Europejskiemu młot kowalski
To reakcja na możliwość uznania grupy za organizację terrorystyczną.
Czytaj więcej
Założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zaproponował przekazanie Parlamentowi Europejskiemu młota kowalskiego ze sztucznymi śladami krwi w odpowiedzi na wiadomość o możliwym uznaniu jego grupy za organizację terrorystyczną.
Rosja nie planuje kontaktów na wysokim szczeblu z USA
Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow oświadczył, że Rosja nie planuje kontaktów na wysokim szczeblu ze Stanami Zjednoczonymi. - Dialog jest prowadzony poprzez zwyczajowe kanały dyplomatyczne - podkreślił Riabkow. - Dialog z Amerykanami ma miejsce w formie rozmów telefonicznych z odpowiednimi, wysokiej rangi przedstawicielami, bez angażowania poziomu prezydenckiego - dodał.
Duma za zakazem propagowania homoseksualizmu wśród dorosłych
Zgodnie z przyjętymi przepisami każde wydarzenie i zachowanie traktowane jako próba promowania homoseksualizmu - w tym w internecie, w filmie, w literaturze, w reklamie lub przestrzeni publicznej - będzie się wiązać z groźbą ukarania wysoką grzywną.
Czytaj więcej
Rosyjska Duma - izba niższa parlamentu - w trzecim czytaniu przyjął ustawę rozszerzającą istniejący zakaz "promowania homoseksualizmu" w kraju. Przepisy, które obecnie zakazują szerzenia "propagandy LGBT" wśród dzieci mają teraz objąć wszystkich mieszkańców Rosji.
Trzy ukraińskie elektrownie jądrowe ponownie podłączone do sieci energetycznej
Ministerstwo ds. energii Ukrainy poinformowało o ponownym podłączeniu trzech ukraińskich elektrowni atomowych do ukraińskiej sieci energetycznej.
FSB ogłosiła udaremnienie aktu sabotażu wymierzonego w gazociąg South Stream
Z komunikatu FSB wynika, że atak terrorystyczny na gazociąg South Stream przygotowywały służby specjalne Ukrainy. Gazociągiem South Stream gaz z Rosji dostarczony jest do Turcji i Europy. Z komunikatu FSB wynika, że rosyjscy obywatele są "zaangażowani w przygotowania i dostarczanie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia ataku terrorystycznego".
Polska i kraje bałtyckie walczą o niższy limit na rosyjską ropę
Rosyjski reżim boleśnie odczuje skutki limitu cenowego na swoją ropę dopiero przy 30 dolarach za baryłkę.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim boleśnie odczuje skutki limitu cenowego na swoją ropę dopiero przy 30 dolarach za baryłkę. Tak uważają Polska oraz republiki bałtyckie. Dziś dalszy ciąg rozmów w sprawie pułapu cenowego.
Morawiecki: Niemieckie Patrioty dla Ukrainy to dobra propozycja
Premier przekonuje, że rozlokowanie niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej Patriot zapewni ochronę na wschodzie Polski i zachodzie Ukrainy
Czytaj więcej
- Myślę, że propozycja, jaką złożyliśmy, będzie dobrą propozycją. To ochroni ten pas ziemi, tę granicę naszą, to zachodnie pogranicze ukraińsko-polskie i wschodnie pogranicze polsko-ukraińskie - mówi o niemieckich Patriotach premier Mateusz Morawiecki.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie przerzucili wojska powietrzno-desantowe do Donbasu
W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja prawdopodobnie rozmieściła duże formacje rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych do obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie - informuje brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja prawdopodobnie rozmieściła duże formacje wojsk powietrzno-desantowych w obwodach donieckim i ługańskim, w ukraińskim Donbasie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 85 720 żołnierzy, 2 898 czołgów, 5 839 pojazdów opancerzonych, 1 889 zestawów artyleryjskich, 395 wyrzutni rakiet, 209 zestawów przeciwlotniczych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 547 bezzałogowych statków powietrznych, 531 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 400 pojazdów (w tym cystern), 161 jednostek sprzętu specjalnego.
Enerhodar pozbawiony ogrzewania
Zaporoska Elektrownia Jądrowa nie otrzymuje dostaw prądu z Ukrainy, w związku z czym dwa jej reaktory, zapewniające ogrzewanie Enerhodarowi, zostały wyłączone - informuje Interfax.
Czytaj więcej
Dwa reaktory Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, które dostarczały ciepła Enerhodarowi, zostały wyłączone i są obecne zasilane przez generatory zasilane paliwem, po tym jak dostawy prądu z Ukrainy do największej w Europie elektrowni jądrowej zostały wstrzymane - poinformował doradca szefa spółki Rosenergoatom, Renat Karczaa, w rozmowie z agencją Interfax.
W Moskwie aresztowano trzech Ukraińców podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego
Moskiewski sąd nakazał pozostawienie w areszcie do 23 stycznia trzech obywateli Ukrainy, którzy są podejrzani o przygotowywania do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Rosji - informuje rosyjska agencja Interfax.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,937 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 20 tys. osób - informuje Straż Graniczna. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 19,5 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,135 mln osób.
Władze Ukrainy wzywają do oszczędzania energii w jak największym stopniu
Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, wezwał wszystkich mieszkańców Ukrainy do jak największego oszczędzania energii elektrycznej, aby pracownicy zakładów energetycznych mogli przeprowadzić prace remontowe i podłączyć kolejnych odbiorców.
Rosja wykorzystuje zmobilizowanych rezerwistów w walce w Donbasie
Rosja w ciągu ostatnich dwóch tygodni prawdopodobnie przesunęła główne elementy sił powietrznych na fronty w Donbasie i Ługańsku - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.
"Od września do października większość poważnie osłabionych jednostek wojsk powietrznodesantowych została skierowana do obrony trzymanego przez Rosjan terytorium na zachód od rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim" - przekazano w raporcie.
Poinformowano, że niektóre jednostki zostały prawdopodobnie wzmocnione zmobilizowanymi rezerwistami.
Kliczko: 70 proc. Kijowa bez prądu. Dostawy wody przywrócone w lewobrzeżnej części stolicy
Witalij Kliczko, mer Kijowa napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że po środowych atakach Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy 70 proc. ukraińskiej stolicy pozostaje bez dostaw prądu, ale udało się przywrócić dostawy wody do lewobrzeżnej części miasta.
Amerykanie nie wykluczają, że Rosja posunie się do użycia broni chemicznej
Zdaniem administracji prezydenta Bidena, do ataku chemicznego mogłoby dojść, gdyby Rosjanie nadal tracili tereny na Ukrainie
Czytaj więcej
Urzędnicy administracji Bidena ocenili, że prezydent Rosji Władimir Putin może najpierw użyć broni chemicznej na Ukrainie, zanim ucieknie się do konfrontacji nuklearnej z NATO, jeśli jego wojska nadal będą tracić zdobyty tereny na Ukrainie
Dwie ofiary rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego w ciągu doby
Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, informuje też, że w wyniku rosyjskiego ostrzału ranne zostały trzy osoby.
W Kijowie, w czasie środowego ostrzału, szpital stracił zasilanie, gdy trwała operacja na sercu dziecka
Na szczęście, jak podaje Nexta, szpital miał swój generator, który umożliwił dokończenie operacji.
W Kijowie powstanie pół tysiąca "punktów niezłomności"
Niemal 500 "punktów niezłomności" - schronień dla cywilów gwarantujących dostęp do prądu, ogrzewania, wody oraz łączności - zostanie wkrótce otwartych w Kijowie - zapowiada Kijowska Administracja Wojskowa. Tworzenie takich punktów zapowiedział dzień wcześniej Wołodymyr Zełenski - są one odpowiedzią na ataki Rosjan na ukraińską infrastrukturę krytyczną. W zależności od warunków "punkt niezłomności" będzie w stanie przyjąć od 40 do 500 osób jednocześnie.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Sześć uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło sześć uderzeń na punkty koncentracji rosyjskich żołnierzy, broni i sprzętu wojskowego, a także na dwa stanowiska rosyjskiej obrony przeciwlotniczej - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy.
Zmasowany atak rakietowy, który Rosja przeprowadziła w środę, był największy od 15 listopada
Władze w Kijowie nie zdradzają szczegółów, ale wskutek uderzeń cały obwód kijowski pozostawał cały dzień bez prądu. Mer stolicy Witalij Kliczko oświadczył zaś, że po rosyjskich uderzeniach w mieście nie ma bieżącej wody. Zaapelował do mieszkańców o zaopatrzenie się w wodę pitną. Specjalna mapa punktów poboru była od kilku tygodni rozpowszechniana przez lokalne media. Kliczko nie wykluczył, że w przypadku braku prądu i niskich temperatur zimą może dojść do częściowej ewakuacji miasta. – To będzie najgorsza zima od czasów II wojny światowej – mówił cytowany przez niemiecką gazetę „Bild”.
Czytaj więcej
Atak bombowy nad Dnieprem pozostawił bez prądu większość ukraińskich regionów. Elektrownie atomowe przeszły w tryb awaryjny. Europa uznała Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
ISW: Rosja nadal chce doprowadzić do zmiany władzy w Kijowie
ISW kwestionuje słowa rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, który mówił w tym tygodniu, że Rosja nie zmierza do zmiany reżimu na Ukrainie. Think tank przypomina, ze jeszcze 26 października, Putin mówił, że Ukraina "straciła suwerenność" i jest "pod kontrolą NATO". Dzień później przekonywał na forum Klubu Wałdajskiego, że Rosja "stworzyła Ukrainę" i może być "jedynym prawdziwym gwarantem ukraińskiej suwerenności".
Czytaj więcej
Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), odnotowuje wypowiedź prokremlowskiego dziennikarza i deputowanego do moskiewskiej Dumy, Andrieja Miedwiediewa, który na swoim kanale w serwisie Telegram zaprzecza istnieniu ukraińskiego narodu.
Żołnierze z Kanady rozpoczęli szkolenie ukraińskich saperów w Polsce
Minister obrony Kanady, Anita Anand, poinformowała, że 40 żołnierzy kanadyjskiej armii rozpoczęła szkolenie dla ukraińskich saperów w Polsce. "Szkolenie obejmuje wykrywanie, identyfikowanie i usuwanie materiałów wybuchowych (...)" - pisze Ananad.
USA na forum ONZ: Rosja chce mrozem zmusić Ukrainę do uległości
Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield przekonywała, że rosyjski prezydent, Władimir Putin, "w sposób oczywisty robi z zimy broń, aby spowodować ogromne cierpienie Ukraińców".
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na forum RB ONZ wzywał do podjęcia działań przeciw Rosji, po tym jak 23 listopada Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na ukraińską infrastrukturę krytyczną, pozbawiając prądu, wody i ogrzewania wielu mieszkańców Ukrainy.
Przedstawiciel Rosji w ONZ tłumaczy ataki na infrastrukturę Ukrainy dostawami broni z Zachodu
- Atakujemy obiekty infrastruktury na Ukrainie w odpowiedzi na pompowanie do tego kraju zachodnich broni i w reakcji na lekkomyślne wezwania Kijowa do zwycięstwa militarnego z Rosją - mówił Wasilij Nebenzia w RB ONZ w czasie specjalnego posiedzenia zwołanego po rosyjskich atakach z 23 listopada.
Czytaj więcej
Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, oświadczył na forum RB ONZ, że Rosja atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy w odpowiedzi na dostawy zachodniej broni dla ukraińskiej armii.
Zełenski na forum RB ONZ wzywa do pozbawienia głosu Rosji
- Państwo terrorystyczne nie powinno uczestniczyć w żadnym głosowaniu w sprawach, dotyczących jego agresji, jego terroru - mówił na forum RB ONZ prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Dochodzi do pata kiedy ten, kto rozpoczął wojnę, kto jest odpowiedzialny za terror, blokuje wszelkie próby RB ONZ, która chce wypełnić swój mandat. To nonsens, że prawo weta przysługuje temu, kto prowadzi zbrodniczą wojnę. Trzeba wyprowadzić świat z tego impasu. To całkowicie możliwe. Świat nie może być zakładnikiem jednego międzynarodowego terrorysty - przekonywał prezydent Ukrainy. - Musimy i możemy przywrócić prawdziwe znaczenie wszystkiemu - przede wszystkim Karcie Narodów Zjednoczonych - podsumował.
Minister obrony Armenii rozmawiał z Siergiejem Szojgu
Suren Papikyan, minister obrony Armenii poinformował w czwartek, że po spotkaniu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w Erywaniu, odbył rozmowę z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy w zakresie obronności.
Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ: Przerwać walki w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Rosemary DiCarlo, zastępczyni sekretarza generalnego ds. politycznych, w czasie posiedzenia RB ONZ nazwała ostrzał rejonu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zachowaniem "lekkomyślnym i groźnym". - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ostrzał elektrowni w weekend jest lekkomyślny i karygodny. Podkreślam, że wiąże się on z zagrożeniem - mówiła DiCarlo, która wezwała do "natychmiastowego wstrzymania wszelkich walk" w rejonie elektrowni.
Relację z wczorajszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o "utrzymującej się dynamice" na wszystkich odcinkach frontu.