Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zełenski o trudnej sytuacji na froncie w obwodzie donieckim
- Zacięte walki w Doniecku trwają do dziś, nie ma wytchnienia ani odpoczynku. Tylko wczoraj w obwodzie donieckim odparto około stu rosyjskich ataków. Wszyscy nasi żołnierze, którzy zajmują pozycje w Donbasie, to prawdziwi bohaterowie - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie wycofujemy się przed wrogiem w żadnym rejonie frontu. Wszędzie odpowiadamy, wszędzie utrzymujemy pozycje - powiedział, dziękując „wszystkim, którzy uczynili obronę Ukrainy częścią swojego osobistego losu”.
Rosjanie w obwodzie charkowskim zaminowali nawet łóżeczka w przedszkolach
W obwodzie charkowskim saperzy rozbrajają około 200 do 1000 ładunków wybuchowych dziennie, pozostawionych przez rosyjskich najeźdźców - poinformowało biuro prasowe charkowskiej administracji. „Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwód charkowski jest obecnie uznawany za region z największą ilością materiałów wybuchowych. W ciągu dnia saperzy rozbrajają od 200 do 1000 ładunków wybuchowych” - czytamy w komunikacie na Telegramie.
Jak podkreślił Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji, odbudowa obiektów infrastruktury krytycznej w regionie zależy bezpośrednio od tempa rozminowywania okupowanych terytoriów. - Kiedy wyrzucamy wroga z takiej czy innej osady, w przedszkolach znajdujemy zaminowane łóżeczka dziecięce. (...) Okupanci używają najnowocześniejszych środków i broni wojskowej, których nie wykrywają wykrywacze metali - powiedział.
Kułeba: Jeśli da się Rosji odpocząć, stworzy gigantyczną bombę zegarową w centrum Europy
Minister spraw zagranicznych Ukrainy przemawiał wirtualnie w piątek podczas kongresu Międzynarodowej Unii Paneuropejskej w Wiedniu.
Czytaj więcej
Rosja nie jest gotowa do poważnych negocjacji, a dążenie do nich pozwoli „zamrozić” konflikt i zamienić go w „bombę zegarową” w centrum Europy - ocenił w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zełenska radzi, by otwarcie mówić o stresie wywołanym wojną
Ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska uważa, że należy otwarcie mówić o stresie, jakiego doświadczają Ukraińcy w związku z rosyjską inwazją. Zełenska, która w piątek spotkała się z młodzieżą, zwróciła uwagę, że zwykle na pytanie „jak się masz” odpowiada się zdawkowo - np. „jako tako”, „trzymam się” czy lakonicznie „OK”, po czym szybko przechodzi się do innych tematów. Zachęcała, by nie zadowalać się takimi odpowiedziami. Wówczas, według niej, można uzyskać bardziej szczere wyznanie. - A warto ich słuchać, bo o stresie, jaki Ukraińcy przeżywają na co dzień w związku z rosyjską inwazją, trzeba mówić - podkreśl;iła,
- Przyzwyczailiśmy się mówić, że „wszystko jest w porządku”. To jest grzeczne i dostojne. Ale tak naprawdę bycie „nie w porządku” też jest normalne, naturalne i trzeba o tym rozmawiać – zaznaczyła Zełenska.
Gen. Bieniek: Powinniśmy zwrócić się do NATO o dodatkową baterię Patriot
- System świadomości operacyjnej jest podniesiony na wysoki poziom, tylko teraz, wykorzystując skutki tego, co się wydarzyło, powinniśmy jeszcze zwrócić się do NATO o wzmocnienie środkami obrony przeciwlotniczej, o dodatkową baterię Patriot, którą można by było wstawić gdzieś tam w środku, chociaż czas reakcji jest taki, że jest to bardzo trudne, żeby cały ten teren pokryć - powiedział gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO ds. transformacji, pytany o to, jak można zwiększyć bezpieczeństwo Polaków mieszkających przy granicy z Ukrainą.
Czytaj więcej
- Jestem głęboko przekonany, że to był incydent, który został spowodowany błędem - powiedział generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO ds. transformacji, komentując incydent z pociskiem, który we wtorek spadł na terytorium Polski.
Ukraiński hymn wrócił do Chersonia
Miedwiediew o karze dla "ukraińskich drani"
"Tylko kara śmierci jest karą czystą z oczywistych powodów. Zgodnie z zasadą „życie za życie”, znaną od czasów Starego Testamentu".
Czytaj więcej
Ukraińscy dranie, którzy zastrzelili rosyjskich jeńców, zasługują tylko na karę śmierci, nawet jeśli ich odnalezienie zajmie lata - napisał na swoim kanale na Telegramie wiceszef Rady Bezpieczeństwa FR, były premier Dmitrij Miedwiediew.
Z Kijowa wyjechał pierwszy pociąg do Chersonia
"To nasz pociąg zwycięstwa" napisał na Telegramie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.
W pociągu jedzie 200 pasażerów, którzy wykupili bilety w ramach podziękowania dla bohaterskich Ukraińców na terenach czasowo okupowanych.
„Pociąg do zwycięstwa” to 7 wagonów, każdy poświęcony jest regionowi Ukrainy i wyczynom ludzi stawiających opór rosyjskim okupantom. Wiezie też paczki i przesyłki, które poczta miała dostarczyć do Chersonia przed 24 lutego.
Prawie 100 proc. klientów w Ukrainie znów ma prąd
Według Aleksandra Charczenko, dyrektora Centrum Badań Przemysłu Energetycznego, w prawie całej Ukrainie przywrócono zasilanie po tym, jak w czwartek w wyniku rosyjskich ataków odłączono ponad 10 milionów klientów.
Charczenko potwierdził, że w czwartek w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na zachodzie i w jednym bloku Elektrowni Jądrowej Równe na północnym zachodzie nastąpiło wyłączenie z powodu uszkodzenia podstacji i linii energetycznych.
- Na kilka godzin wyłączono bloki i trzeba było korzystać z generatorów diesla. Mimo to sytuacja jest teraz znacznie lepsza, dostęp do sieci większości bloków energetycznych został przywrócony i myślę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wznowić pracę – powiedział dyrektor Centrum.
Berlin przekazał Ukrainie haubicoarmaty, ale zapomniał o częściach zamiennych
Niemcy przekazały Ukrainie 14 samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, ale z powodu „błędów w planowaniu” niemieckiego Ministerstwa Obrony grozi wyłączenie ich z użytku.
Czytaj więcej
Z powodu braku części zamiennych przekazane Ukrainie przez Niemcy haubice samobieżne są coraz częściej niezdolne do użytku, ustalił „Der Spiegel”. Niemcy zaniedbały zamówienie dostaw.
Czystki Kadyrowa w Donbasie
Jak informuje ukraińskie Centrum Narodowego Oporu, czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow obsadza swoimi ludźmi coraz więcej kluczowych stanowisk w Donbasie.
Czytaj więcej
Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow umacnia swoją władzę na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego - informuje ukraińskie Centrum Narodowego Oporu (CNO).
Polska uzbraja w elektronikę granicę z Białorusią
Kamery i czujniki ruchu zainstalowano do tej pory wzdłuż 21-kilometrowego odcinka ogrodzenia. Instalacja sprzętu monitorującego na całej długości 206 km ma zostać zakończona do końca roku.
Czytaj więcej
W piątek przedstawiciele MSWiA skontrolowali początkową fazę instalacji zaawansowanego technologicznie sprzętu monitorującego wzdłuż ogrodzenia na granicy z Białorusią, które wzniesiono, aby zapobiec przedostawaniu się tysięcy migrantów do kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
Rosja oskarża Kijów o "nie pierwszą i nie jedyną" zbrodnię wojenną
Rosyjska Rada Praw Człowieka poinformowała, że domniemane egzekucje miały miejsce we wsi Makiejewka w obwodzie ługańskim we wschodniej Ukrainie, którą armia ukraińska odbiła w tym tygodniu.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło w piątek Kijów o rozstrzelanie co najmniej 10 jeńców wojennych, co według Moskwy stanowiło „zbrodnię wojenną”.
Rosja bez wiz na posiedzenie OBWE w Łodzi
Wiz nie otrzymała cała rosyjska delegacja, łącznie z jej przewodniczącym i szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.
Czytaj więcej
Polska nie wydała wiz delegacji rosyjskiej, której miał przewodniczyć Siergiej Ławrow, na posiedzenie ministrów OBWE w Łodzi. Moskwa wysłała do OBWE list pełen oburzenia.
Cyryl I nadal nie używa słowa „wojna”
Popierający działania Putina patriarcha wspomina, że w czasach „zimnej wojny” restrykcje nie dotyczyły rosyjskiego duchowieństwa.
Czytaj więcej
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi twierdzi, że zakazano mu wjazdu do UE. – Zaproście mnie do telewizji – zwraca się do zachodnich polityków.
Zełenski rozmawiał z Erdoganem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w sprawie m. in. umowy zbożowej. „Podziękowałem za wsparcie naszej inicjatywy #ZiarnozUkrainy i zapewniłem, że Ukraina pozostanie gwarantem stabilności żywnościowej” - przekazał Zełenski na Twitterze, dodając, że przywódcy rozmawiali także o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i energii.
Erdogan już w weekend zapowiadał, że w tym tygodniu planuje rozmowy zarówno z Zełenskim, jak i Władimirem Putinem.
Putin zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa
Było poświęcone robronie cywilnej Rosji, a konkretnie - jej usprawnieniu.
Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa Putin uczestniczył w obradach osobiście, dotychczas odbywał je za pomocą wideołączenia.
Rosyjskie władze Krymu chwalą się wielkością inwestycji
W ciągu ostatnich ośmiu lat inwestorzy włożyli w gospodarkę Krymu ponad 115 miliardów rubli (dziś to 1,72 mld dol.), poinformował Siergiej Aksjonow, który od 2014 r kieruje rosyjskimi władzami okupacyjnymi na Krymie.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze Krymu chwalą się wielkością inwestycji, które napłynęły na półwysep w ciągu ośmiu lat rosyjskiej okupacji. Najwięcej miało się pojawiać już po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Zgodnie z przedstawionymi danymi, po odzyskaniu Krymu, Ukraina zyska więc nową infrastrukturę turystyczną, rolną i sanatoryjną.
O. Rydzyk po wizycie we Lwowie o „oddawaniu kościołów przez grekokatolików”
- Życzę, żeby te relacje pomiędzy Kościołem łacińskim, duchownymi łacińskimi, wiernymi łacińskimi a grekokatolikami się poprawiły. Żeby grekokatolicy bardziej popatrzyli na łacinników jak na braci. Na braci w tej samej wierze, w tym samym wyznaniu i m.in. pooddawali kościoły, które wcześniej pozabierali - mówił o. Tadeusz Rydzyk, który w tym tygodniu przebywał z wizytą na Ukrainie.
Czytaj więcej
Z wizytą solidarnościową na Ukrainę w tym tygodniu przyjechał wraz ze współpracownikami o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i TV Trwam. Odwiedził tam ośrodki dla uchodźców na terenie Lwowa i okolic. - Ile lęku w tych dzieciach… Serce ściskało, patrząc na nie - relacjonował.
40 proc. ludności Ukrainy dotkną przerwy w dostawie energii
Mieszkańców Ukrainy najprawdopodobniej dotkną dziś wielogodzinne przerwy w dostawie prądu po rosyjskich ostrzałach infrastruktury energetycznej kraju.
Ukraińska sieć energetyczna Ukrenergo ostrzegła, że ciężka artyleria i ataki rakietowe przerwały dostawy aż do 40 proc. ludności kraju.
Szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego: Rosjanie zaminowali 30 proc. terytorium Ukrainy
Szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk poinformował że Rosjanie zaminowali obszar Ukrainy dwukrotnie większy niż terytorium Austrii.
Obecnie trwają prace nad rozminowanie 8 tys. km kw. Znaczna część, 7 tys. km, to teren obwodu chersońskiego, 1,5 tys, - obwodu mikołajowskiego. v
70 proc. mieszkańców Nikopola opuszcza miasto z powodu rosyjskich ostrzałów
Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej, w czasie konferencji prasowej poinformował, że ok. 70 proc. mieszkańców Nikopola opuściło miasto w związku z jego ostrzałem ze strony zajętego przez Rosjan Enerhodaru. - Odległość między Enerhodarem a Nikopolem to od 4 do 19 km - mówił Łukaszuk dodając, że Nikopol jest w zasięgu zarówno ukraińskiej artylerii, jak i wojsk rakietowych. - Ludzie wyjeżdżają na noc i wracają w dzień do pracy - wyjaśnił Łukaszuk.
MSZ Holandii wezwie ambasadora Rosji
Holenderski rząd wezwie ambasadora Rosji w związku z reakcją Moskwy na wyrok holenderskiego sądu ws. zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH17. Rosja, po wyroku sądu uznającego dwóch były agentów rosyjskiego wywiadu i przywódcę ukraińskich separatystów winnych zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych, zarzuciła sądowi "brak bezstronności".
Milion mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego pozbawionych prądu
Po czwartkowym ostrzale infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim przez Rosjan milion mieszkańców obwodu pozbawionych jest prądu - poinformował Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej, w czasie konferencji prasowej.
Prawie połowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej wyłączona z użycia
Informacje takie przekazał przebywającemu z wizytą w Kijowie wiceszefowi KE premier Ukrainy, Denys Szmyhal.
Czytaj więcej
W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę krytyczną niemal połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użycia - oświadczył premier Ukrainy, Denys Szmyhal, w czasie rozmowy z wiceszefem KE, Valdisem Dombrovskisem.
Szef MSZ Ukrainy: Ukraińscy eksperci pracują na miejscu tragedii w Przewodowie
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, na swoim profilu na Twitterze pisze, że "ukraińscy eksperci pracują już na miejscu tragedii w Przewodowie, wywołanej przez rosyjski terror rakietowy przeciwko Ukrainie". "Jestem wdzięczny stronie polskiej za dopuszczenie ich do tego miejsca. Będziemy kontynuować współpracę w otwarty i konstruktywny sposób, jak robią to najbliżsi przyjaciele" - napisał Kułeba.
Wilnianśk: 10 ofiar rosyjskiego ostrzału, troje dzieci
Pod gruzami dwupiętrowego budynku mieszkalnego w miejscowości Wilnianśk, w obwodzie zaporoskim, który w nocy 17 listopada został trafiony przez rosyjski pocisk S-300, zginęło 10 osób, w tym troje dzieci - podaje zaporoska prokuratura.
Wicepremier Rosji mówi jak bardzo skurczy się rosyjska gospodarka
W 2022 roku PKB Rosji zmniejszy się o 2,8-3 proc., w 2023 roku spadnie o ok. 1 proc. - twierdzi wicepremier Rosji, Andriej Biełousow, który wypowiedział się na marginesie szczytu APEC.
Turcja może zablokować rosyjskie tankowce
Ankara stawia nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa tankowcom.
Czytaj więcej
Nowe wymagania Turcji dotyczące ubezpieczenia tankowców mogą zablokować eksport rosyjskiej ropy przez tureckie cieśniny. To zła wiadomość dla wojskowych finansów Kremla.
Wybuch w Przewodowie. Szef MON: Nie chcieliśmy wykonać żadnego fałszywego ruchu
- Mieliśmy rzeczywiście świadomość tego, że sytuacja jest trudna, dlatego,że zginęły dwie osoby, a więc chodziło o to, żeby zabierać głos, przedstawiając informacje zweryfikowane - powiedział w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do tego jak polskie władze informowały opinię publiczną o eksplozji w Przewodowie.
Czytaj więcej
- Nie ulega wątpliwości, że to, co się wydarzyło, było sprowokowane przez Rosję - powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak oceniając w Polskim Radiu, że za tragedię w Przewodowie, gdzie w wyniku uderzenia prawdopodobnie ukraińskiego pocisku zginęły dwie osoby, odpowiedzialność ponosi Rosja, która 15 listopada przeprowadziła "zmasowany atak" na Ukrainę.
Mieszkanka Mariupola: Nie chcę Rosji. Nikt nie chce. Nie chcieliśmy jej atakować
Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy, na swoim profilu na Twitterze zamieszcza wypowiedź mieszkanki Mariupola, która przeszła przez rosyjski "obóz filtracyjny". "Nie chcę Rosji. Nikt nie chce. Nie chcieliśmy jej atakować. Nie ma u nas żadnych faszystów. A Rosja przyszła, zepsuła wszystko, zniszczyła wszystko" - mówi kobieta.
W 2022 r. zasiewy zbóż ozimych na Ukrainie są mniejsze o 20-30 proc.
Informacje takie przekazał w rozmowie z DW minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski. Według szacunków Solskiego zbiory zbóż wyniosą na Ukrainie w 2022 roku od 65 do 67 mln ton.
Resort obrony Rosji twierdzi, że zakłócił transport rezerw i dostawy sprzętu z Zachodu dla armii Ukrainy
Taki efekt miały przynieść ataki rakietowe przeprowadzone przez Rosję 17 listopada. Strona ukraińska informowała wówczas o uderzeniach na cele w Kijowie, Odessie i Dnieprze.
Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś w pobliżu Bachmutu
Rosjanie mieli zająć wieś Opytne, w rejonie bachmuckim. Rosjanie od tygodni, bez powodzenia, szturmują Bachmut - strategicznie położone miasto w obwodzie donieckim.
Czytaj więcej
Rosyjskie jednostki przejęły kontrolę nad wsią Opytne, na terenie obwodu donieckiego - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Słowacja przekazała Ukrainie kolejną haubicę samobieżną Zuzana 2
Siódma haubica samobieżna Zuzana 2 została przekazana przez Słowację Ukrainie i "jest gotowa chronić życie niewinnych" - napisał na swoim profilu na Twitterze Jaroslav Nad, minister obrony Słowacji.
Wymiana więźniów między Rosją a USA. Moskwa potwierdza, że rozmowy dotyczą Wiktora Buta
Wiktor But, słynny handlarz bronią, którego historia stała się kanwą do nakręcenie filmu "Pan życia i śmierci" z Nicolasem Cagem w roli głównej, jest jedną z osób, o której Moskwa rozmawia z Waszyngtonem w kontekście potencjalnej wymiany więźniów - potwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rosji.
Czytaj więcej
Moskwa chce mieć nadzieję, że na linii Rosja-USA dojdzie do wymiany więźniów, a Wiktor But jest na liście osób do potencjalnej wymiany - przekazał wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.
Polska utrudnia Brukseli przejęcie rosyjskich pieniędzy
Najwięcej rosyjskiego majątku, do którego właściciele stracili dostęp jest w Belgii - ok. 50 mld euro oraz w Luksemburgu.
Czytaj więcej
Najwięcej rosyjskiego majątku, do którego właściciele stracili dostęp jest w Belgii - ok. 50 mld euro oraz w Luksemburgu. Bruksela chce szybko uprawomocnić przejęcie rosyjskiego majątku, by wspomóc nim Ukrainę. Utrudnia to polski rząd.
Pieskow: Przyjmujemy przychylnie wszelkie wysiłki na rzecz pokoju na Ukrainie
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Władimir Putin "wielokrotnie mówił, że zawsze z zadowoleniem przyjmuje wszystkie wysiłki jeśli chodzi o działania na rzecz pokoju i wspiera takie działania" - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o słowa byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego, który stwierdził, że jest gotów "skusić Putina, by zasiadł przy stole negocjacyjnym z Kijowem" i może to zrobić.
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego omawia sytuację związaną z wojną
Kancelaria Premiera podała, że trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzana Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. "Głównym tematem jest aktualna sytuacja związana z wojną na Ukrainie oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju w kontekście zabezpieczenia w surowce" - czytamy.
Kreml: Władimir Putin rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji
O rozmowie Władimira Putina z Recepem Tayyipem Erdoganem poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Komunikat w sprawie tej rozmowy ma zostać wkrótce wydany przez Kreml.
Rosyjski rząd: 4,79 mln mieszkańców Ukrainy wjechało do Rosji od lutego
Wiceminister ds. sytuacji nadzwyczajnych w rządzie Federacji Rosyjskiej, Anatolij Suprunowski poinformował, że ponad 4,79 mln "uchodźców" z Ukrainy wjechało na terytorium Rosji od lutego. W grupie tej ma być ponad 700 tysięcy dzieci. Suprunowski mówił, że na terenie Rosji znajduje się obecnie 850 tymczasowych ośrodków dla osób, które wyjechały z Ukrainy, w których mieszka 41 tys. takich osób, w tym ponad 12 tys. dzieci.
Gubernator obwodu lwowskiego: Będzie słychać eksplozje, to kontrolowane detonacje
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że na terenie obwodu słychać będzie przez następne pół godziny eksplozje, które będą odgłosami "kontrolowanych detonacji neutralizujących rosyjskie pociski zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą".
Banksy pokazał na Instagramie jak pracował na Ukrainie
Banksy jak rzadko kiedy pokazuje swój warsztat pracy: to jak przygotowuje szablony i operuje nimi w terenie oraz kładzie farbę z puszki na ścianie i ją rozprowadza.
Czytaj więcej
Światowej sławy artysta opublikował na Instagramie minireportaż ze swojego pobytu w Ukrainie, gdzie stworzył serię antywojennych murali.
Szef władz okupowanego Krymu przyznaje, że na półwyspie trwa budowanie fortyfikacji
- Środki przedsięwzięte w imieniu prezydenta przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, funkcjonariuszy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej, są wystarczające, by mieszkańcy Krymu czuli się bezpiecznie. Jednocześnie prace fortyfikacyjne są prowadzone, pod moim nadzorem, na terytorium Krymu, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Krymu - stwierdził Siergiej Aksjonow.
Czytaj więcej
- Na Krymie prowadzone są prace fortyfikacyjne, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców półwyspu - przyznał Siergiej Aksjonow, szef okupowanych władz nielegalnie anektowanego przez Rosję Krymu.
Poboży: Komunikacja rządu ws. eksplozji była wzorowa
Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży mówił w rozmowie z Radiem Zet o eksplozji w Przewodowie. - Komunikacja rządu podczas tego kryzysu była wzorowa - ocenił. - Z całą pewnością będę opowiadał studentom ten kazus jako wzór najlepszej komunikacji w najtrudniejszym momencie - dodał i zaznaczył, że było to „potencjalnie najbardziej niebezpieczne zdarzenie, jeśli chodzi o konsekwencje” od 24 lutego. Poboży chwalił również opozycję, mówiąc, iż zachowuje się „bardzo przyzwoicie”.
Czytaj więcej
Wiceminister Błażej Poboży odniósł się w rozmowie z Radiem Zet do doniesień na temat tego, że w Przewodowie spadła nie jedna, a dwie rakiety. - To nieprawda, nie było 2 rakiet - zapewnił, dodając, iż na miejscu zdarzenia jest kilkadziesiąt fragmentów tej rakiety i „być może z tego względu ktoś – widząc spadający jeden element – mógł traktować go jako oddzielny ładunek”.
Soboń: Wydajemy rekordowe środki na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej
- To nie tylko jest 3 proc. z budżetu na obronność, ale również dodatkowe środki z funduszu, który pozwala na zakup sprzętu wojskowego i zwiększenie liczebność polskich sił zbrojnych. To są środki rzędu 4,2-4,3 proc. PKB na kolejne lata. Zaangażowaliśmy również duże środki na pomoc ukraińskim uchodźcom i jesteśmy gotowi pomagać dalej. Z całą pewnością wpływa to nasze postrzeganie na świecie i zdolność do rozmów z KE - mówił wiceminister finansów w rozmowie z Michałem Kolanką.
Czytaj więcej
Wszystkie agencje ratingowe potwierdzają naszą wysoką pozycję - zapewniał Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Finansów, w rozmowie z Michałem Kolanko, pytany czy incydent w Przewodowie miał negatywny wpływ na polski rynek.
Na uszkodzonym gazociągu Nord Stream śledczy znaleźli ślady materiałów wybuchowych
27 września poinformowano o trzech wyciekach z gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Po kilku dniach pojawiła się informacja o jeszcze jednym wycieku. Szwedzcy sejsmolodzy poinformowali, że przed wykryciem wycieków w rejonie gazociągów Nord Stream zarejestrowano dwie eksplozje.
Czytaj więcej
Szwedzka prokuratura podała, że na uszkodzonych rurociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych.
433 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku działań wojennych
W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę od 24 lutego zginęło 433 dzieci a 837 zostało rannych - podaje Prokuratura Generalna Ukrainy. 16 listopada 11-letnia dziewczynka została ranna w wyniku ostrzału Izium, w obwodzie charkowskim. Z kolei 17 listopada dwoje dzieci, w wieku 11 i 17 lat zginęło w wyniku ostrzału rakietowego Wiliańska. Tego samego dnia 15-latka został ranna w wyniku ostrzału Dniepru.
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,808 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 22,1 tys. osób - podaje Straż Graniczna. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 20 tys. osób, a od 24 lutego - 6,002 mln.
Rosjanie bardzo tęsknili za Coca-Colą i znaleźli sposób by ją importować
Na rosyjskich pólkach sklepowych znów pojawiły się zachodnie napoje gazowane.
Czytaj więcej
Po tym, jak Coca-Cola i inni producenci znanych marek napojów gazowanych wycofali się z Moskwy, Rosjanie szybko znaleźli ich odpowiedniki. Najwyraźniej nie przypadły im do gustu, bo Rosjanie i tak sięgają po oryginalne napoje.
Rośnie liczba ofiar ostrzału Wilniańska w obwodzie zaporoskim
Liczba ofiar czwartkowego ostrzału obwodu zaporoskiego wzrosła do dziewięciu - informuje Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. "Rankiem znaleziono ciała dwóch kolejnych osób. Tym samym dziewięć osób zginęło od rakiet rosyjskich terrorystów, którzy ostrzelali wczoraj budynki mieszkalne" - napisał Tymoszenko.
Wiceszef KE przebywa z wizytą w Kijowie
Valdis Dombrovskis, wiceszef KE poinformował, że przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie będzie rozmawiał o wsparciu UE dla Ukrainy, skupiając się na wsparciu finansowym i planach na 2023 rok. Dombrovskis ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem o bliższej gospodarczej integracji między UE a Ukrainą.
Rosja: O Ukrainie nie ma o czym z USA rozmawiać
W sprawie Ukrainy nie ma o czym rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji, cytowany przez Interfax. W rozmowie z dziennikarzami Siergiej Riabkow dodał, że jeśli "wątek ukraiński" pojawia się podczas kontaktów, to "w gatunku wzajemnego wysyłania sygnałów". - Dialog, nie mówiąc już o negocjacjach, po prostu nie może mieć miejsca, biorąc pod uwagę radykalne przeciwieństwo stanowisk - oświadczył wiceszef resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa.
Senator PiS tłumaczy dlaczego rząd zwlekał z informowaniem o tragedii w Przewodowie
- Wszystkie kwestie muszą być wyjaśnione bardzo starannie. Jestem przekonany, że to nie zmieni naszych bardzo dobrych relacji z Ukrainą i z prezydentem (Wołodymyrem Zełenskim). To co się wydarzyło nie powinno się wydarzyć, ale się wydarzyło. To wypadek, który trzeba bardzo starannie - i spokojnie - wyjaśnić - mówił Stanisław Karczewski pytany o to, kiedy - jego zdaniem - Ukraina zaakceptuje wersję wydarzeń przedstawioną przez Zachód.
Czytaj więcej
Trzeba było bardzo wnikliwie, starannie ważyć każde słowo - mówił w rozmowie z TVP senator PiS Stanisław Karczewskim, odpowiadając na zarzuty, że rząd informował we wtorek wieczorem za późno o tym, co stało się ok. 15:40 w Przewodowie.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 83 460 żołnierzy, 2 879 czołgów, 5 808 pojazdów opancerzonych, 1 865 zestawów artyleryjskich, 393 wyrzutnie rakiet, 209 zestawów przeciwlotniczych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 536 bezzałogowych statków powietrznych, 480 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 366 pojazdów (w tym cystern), 161 jednostek sprzętu specjalnego.
Papież Franciszek: Wszyscy musimy być pacyfistami
Papież Franciszek w rozmowie z dziennikiem "La Stampa" powiedział, że Watykan jest gotów zrobić "wszystko co możliwe, by mediować (między Rosją i Ukrainą) i "zakończyć konflikt" między tymi państwami. Papież dodał, że "wszyscy muszą zdemilitaryzować serca, zaczynając od swoich, rozbroić przemoc". - Wszyscy musimy być pacyfistami. Pragnąć pokoju, nie tylko rozejmu, który może być wykorzystany do ponownego uzbrojenia się. Prawdziwego pokoju, który jest owocem dialogu - powiedział papież.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie przygotowują się do przełamania frontu przez Ukraińców
"Po wycofaniu swoich sił z zachodniego brzegu Dniepru, rosyjskie siły czynią priorytetem odnowienie, reorganizację i przygotowanie pozycji obronnych ww większości sektorów (frontu) na Ukrainie" - pisze w najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie brytyjski resort obrony. Ministerstwo pisze o okopywaniu się Rosjan na Krymie, a także w rejonie Dońca Siewierskiego, między obwodami donieckim i ługańskim. "Niektóre z tych pozycji znajdują się do 60 km za obecną linią frontu, co wskazuje, że rosyjscy planiści przygotowują się na kolejne duże ukraińskie przełamania frontu" - czytamy w raporcie.
AP pisze o strachu przed wojną w Polsce i zmęczeniu pomocą dla uchodźców z Ukrainy
"Wraz z przeciąganiem się wojny, niektórzy Polacy czują się wyczerpani. Wielu jest zmęczonych goszczeniem obcych w swoich domach i rosnącymi kosztami energii. Skarżą się, ze Ukraińcy zabierają pracę Polakom i pozbawiają niektóre rodziny miejsc dla ich dzieci w publicznych przedszkolach. Ogromny popyt na mieszkania podniósł ceny najmu w wielkich miastach" - pisze AP.
Czytaj więcej
Associated Press w korespondencji z Polski pisze o tym, że po śmierci dwóch obywateli Polski, po spadnięciu pocisku na Przewodów, w pobliżu granicy Polski z Ukrainą, w kraju narasta obawa przed wojną.
Finlandia wysyła dziesiąty pakiet pomocy wojskowej na Ukrainę
O przekazaniu Ukrainie kolejnej partii pomocy wojskowej poinformował minister obrony Finlandii, Antti Kaikkonen. Dziesiąty pakiet takiej pomocy przekazywanej przez Finlandię ma mieć wartość 55,6 mln euro i jest to największy, jak dotąd, pakiet pomocy wojskowej, jaką Finlandia przekazała Ukrainie po 24 lutego. Łączna pomoc pomocy wojskowej przekazanej przez Finlandię Ukrainie wynosi obecnie 160,4 mln euro. Resort obrony Finlandii nie ujawnia co weszło w skład nowego pakietu. W czwartek dostarczenie pomocy Ukrainie zatwierdził prezydent Finlandii, Sauli Niinistö.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol przy użyciu zestawów przeciwlotniczych
Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w nocy na Nikopol spadło ponad 40 pocisków wystrzelonych z rosyjskich zestawów przeciwlotniczych. "Nie ma ofiar" - zaznaczył gubernator, który poinformował, że w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało kilka wielopiętrowych budynków, budynki gospodarcze oraz linie wysokiego napięcia.
Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały sześć składów amunicji Rosjan
W ciągu ostatniej doby ukraińska artyleria i wojny rakietowe ostrzelały cztery stanowiska kontrole, 22 zgrupowania rosyjskich żołnierzy, sprzętu i wyposażenia, sześć składów amunicji i "cztery inne ważne dla okupantów obiekty".
Cyryl I domaga się debaty z zachodnimi politykami
– Jeżeli oni mają rację, a ja nie mam, zaproście mnie do telewizji, rozpocznijcie ze mną dialog i udowodnijcie swoją rację. Boją się tego, bo prawda jest po naszej stronie, a nie po ich – oznajmił.
Czytaj więcej
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi twierdzi, że zakazano mu wjazdu do UE. – Zaproście mnie do telewizji – zwraca się do zachodnich polityków.
Losy skazanych za zestrzelenie MH17 wskazują na ścisły związek tej tragedii z obecną wojną
Igor Girkin sam mówi o sobie, że „nacisnął spust” w 2014 roku, formując oddział i zaczynając zbrojną walkę z Ukraińcami. Od miesiąca znów jest w armii rosyjskiej. Jak i on w pobliżu Rostowa znajdują się również Dubinskij oraz Charczenko - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Holenderski sąd uznał prorosyjskich separatystów za winnych zestrzelenia cywilnego samolotu nad Ukrainą w 2014 r.
Trwa intensywne śledztwo mające ustalić, kto odpowiada za tragedię w Przewodowie
Wbrew pojawiającym się informacjom i wypowiedziom polityków ustalenie całości zdarzenia, które doprowadziło do tragedii, nie będzie ani łatwe, ani szybkie.
Czytaj więcej
Prokuratura wystąpi o opinie biegłych i dane dotyczące lotu rakiety. To przesądzi o najbardziej realnej wersji wydarzeń.
Jedna ofiara ostrzału Chersonia przez Rosjan
Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że w wyniku ostrzału prawego brzegu Dniepru przez rosyjskie wojska rakietowe i ciężką artylerię zginął jeden z mieszkańców Chersonia raniony przez odłamki pocisku.
ISW: Ukraina zaczyna ostrzeliwać szlaki zaopatrzenia na wschodnim brzegu Dniepru
"ISW wcześniej informowało, że branie na cel wąskich gardeł wzdłuż kluczowych szlaków zaopatrzenia - nie tylko mostów przez Dniepr - w czasie ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim, która trwała od końca sierpnia do połowy października - doprowadziło do wycofania się Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na pozycje położone dalej na południe od rzeki Dniepr" - zauważają analitycy think tanku.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska we wschodniej części obwodu chersońskiego są prawdopodobnie częściowo narażone na ukraińskie działania zakłócające ich zaopatrzenie, takie, jakie ukraińska armia z powodzeniem przeprowadziła w celu odzyskania zachodniej części obwodu - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), think tanku z USA.
Rada Miejska Mariupola: Rosjanie zmuszą dzieci do szycia mundurów dla ich armii
"Rosyjscy okupanci rozpoczynają patriotyczno-kulturalną kampanię 'Ciepła Praca' w Mariupolu. Nie ma ona na celu wspierania cywilów, którzy zamarzają w mieście. Jej celem jest szycie mundurów dla rosyjskiej armii" - czytamy na profilu Rady, która zamieszcza skan dokumentu w tej sprawie.
Czytaj więcej
Dzieci, które pozostają w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, będą zmuszone do szycia mundurów dla żołnierzy rosyjskiej armii - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Rada Miejska Mariupola.
Najcięższe walki toczą się obecnie w Donbasie
W ciągu ostatniej doby rosyjska artyleria ostrzeliwała Bachmut i Sołedar, miasta w obwodzie donieckim - informuje ukraińska armia.
Czytaj więcej
Rosjanie zaatakowali w czwartek infrastrukturę Krytyczną w Kijowie, a także w Dnieprze i Odessie - podaje ukraińska armia. Do ataku doszło dwa dni po największym od początku wojny ataku rakietowym na cele na Ukrainie.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Wróg jest za daleko, by ocenić jego straty
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że obecnie - ze względu na odległość w jakiej znajdują się Rosjanie ostrzeliwani przez wojska ukraińskie na froncie południowym - trudno jest określić straty zadane im w wyniku prowadzenia misji ogniowych przez ukraińską artylerię i wojska rakietowe. "Na tym etapie wiemy o trafieniu w stację radiolokacyjną w rejonie Nowej Kachowki i w pojazd opancerzony" - czytamy w raporcie. Dowództwo podaje też, że na Morzu Czarnym działa obecnie siedem rosyjskich okrętów, w tym jeden okręt podwodny uzbrojony w cztery pociski Kalibr, zdolne razić cele na całej Ukrainie.
Zełenski: 10 milionów Ukraińców pozbawionych prądu
- Przez cały dzień trwało usuwanie konsekwencji kolejnego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Po raz kolejny doszło do awaryjnych przerw w dostawach prądu, oprócz tych planowanych, trwają prace stabilizacyjne. Obecnie, ponad 10 mln Ukraińców jest pozbawionych prądu. Większość z nich w obwodzie winnickim, odeskim, sumskim i w Kijowie. Robimy wszystko, aby unormować dostawy prądu - podkreślił ukraiński prezydent. - Tylko w pierwszej połowie dnia nasze siły zbrojne zdołały zestrzelić sześć rakiet manewrujących, pięć dronów Shahed. Niestety (zestrzeliliśmy), nie wszystkie wystrzelone przez terrorystów - dodał. - Powtarzamy apel do naszych partnerów, tylko pełna ochrona ukraińskiego nieba ochroni zarówno Ukrainę, jak i Europę od możliwej eskalacji rosyjskiej agresji i z pewnością skłoni Rosję do prawdziwego zakończenia wojny - mówił Zełenski.
Wiceminister obrony Ukrainy: Mamy wystarczającą liczbę mundurów zimowych
W ciągu tygodnia Ministerstwo Obrony Ukrainy wydało ponad 57 tys. butów zimowych, 11 tysięcy kamizelek kuloodpornych i ponad 8 tys. hełmów jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar. Ze słów Maliar wynika, że do magazynów ukraińskiej armii trafiło w ubiegłym tygodniu 63 tys. kurtek zimowych, 60 tys. spodni zimowych i ponad 135 tys. zimowych nakryć głowy, a także 20 tys. kurtek termicznych i 81 tys. sztuk odzieży zimowej. - Ministerstwo Obrony wydało już wystarczająco wiele mundurów zimowych, by spełnić potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy - podkreśliła Maliar.
MAEA przyjęła rezolucję wzywającą Rosję do wycofania żołnierzy z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła rezolucję, w której wzywa Rosję do wycofania żołnierzy z terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni jądrowej w Europie, którą Rosja zajęła na początku marca. Rezolucja wzywa też Rosję do "powstrzymania się od wszelkich działań" na terenie ukraińskich elektrowni jądrowych. Rezolucję poparły 24 z 35 państw wchodzących w skład Rady Gubernatorów. Przeciw były Rosja i Chiny. Wietnam, Indie, Kenia, Namibia, Pakistan, Arabia Saudyjska i RPA wstrzymały się od głosu. Burundi i Libia nie wzięły udziału w głosowaniu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża Zachód o uczynienie z Ukrainy "poligonu testowego" dla różnego rodzaju nowych systemów uzbrojenia.