Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku – w marcu i w październiku. Przechodząc na czas zimowy cofamy zegarki, co często opisuje się stwierdzeniem, że będziemy spać o godzinę dłużej (w rzeczywistości chodzi o wydłużenie czasu na spanie – godzina 8 rano nowego czasu, jest godziną dziewiątą rano starego – więc śpiąc do ósmej, śpimy w rzeczywistości do dziewiątej – to ta „zyskana” godzina). Kiedy dokładnie wypada ten moment w 2024 roku?
Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z letniego na zimowy, a dokładniej z letniego środkowoeuropejskiego na środkowoeuropejski, przypada zawsze w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Powinniśmy wtedy cofnąć zegarki z godziny 3.00 na 2.00. W większości przypadków urządzenia elektroniczne przestawią się automatycznie.
Dzięki jesiennej zmianie czasu w niedzielę 27 października będziemy mogli spać o godzinę dłużej. Jeśli wstaniemy o godzinie 9 starego czasu, na zegarku będzie dopiero 8. Dzień będzie jednak o godzinę krótszy i już po godzinie 16 zapadnie zmrok. Między innymi z tego powodu wiele osób jest przeciwnych zmianie czasu.
Czytaj więcej
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Polacy w większości przeciwni zmianie czasu
Zdecydowana większość Polaków chce zniesienia zmiany czasu. Pokazują to badania. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przed ubiegłoroczną zmianą czasu wynika, że tylko niecałe 21 proc. ankietowanych jest za utrzymaniem zmiany czasu. Natomiast 68,5 proc. opowiada się za jej zniesieniem, a niemal 11 proc. nie ma w tej sprawie zdania.