Jak informuje agencja AFP, sąd administracyjny w departamencie Cundinamarca w Kolumbii orzekł, że ministerstwo środowiska w ciągu trzech miesięcy powinno wydać rozporządzenie w sprawie 160 hipopotamów, które są potomkami zwierząt sprowadzonych przed laty do prywatnego zoo barona narkotykowego Pablo Escobara. Sąd jest zdania, że należy podjąć środki, takie jak kontrolowany odstrzał i sterylizacja hipopotamów.
Czytaj więcej:
Kolumbijski sąd: Hipopotamy Pablo Escobara muszą zostać wytępione
Kolumbijskie ministerstwo środowiska już w ubiegłym roku informowało, że planuje sterylizację części populacji inwazyjnego gatunku oraz że rozważa możliwość uśpienia części osobników. Agencja AFP zauważa jednak, że mimo planów, sterylizacje postępują powoli – dotychczas nie uśpiono jeszcze żadnego zwierzęcia. Wcześniej rozważano także, by dziesiątki hipopotamów przetransportować do Meksyku, Indii oraz na Filipiny. To także się nie powiodło.
Decyzja sądu w Cundinamarce jest efektem złożenia skargi przez jednego z przedstawicieli lokalnej społeczności. Jak zaznaczał, hipopotamy zagrażają zarówno ludziom, jak i środowisku.
Czytaj więcej
Pablo Escobar, kolumbijski baron narkotykowy, nie żyje od 30 lat, nie cichnie jednak wojna o jego majątek. O cenne pamiątki po nim walczą członkowie rodziny Escobara. Sprawę opisał brytyjski dziennik „The Telegraph”.