Zbiór zasad został ujęty w 114-stronicowej ustawie, składającej się z 35 artykułów, będącej pierwszą formalną deklaracją praw dotyczących występków i cnoty w Afganistanie od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku.
Ustawa ta składa się z artykułów poruszających różne kwestie, takie jak obowiązek noszenia hidżabu przez kobiety, zakrywanie ciała przez mężczyzn, regulacje dotyczące mediów i sposób, w jaki egzekutorzy ministerstwa powinni wchodzić w interakcje ze społeczeństwem.
- Zgodnie z tą ustawą, ministerstwo jest zobowiązane do nakazywania dobra i zabraniania zła zgodnie z islamskim szariatem, a także jest odpowiedzialne za zapewnienie pokoju i braterstwa wśród ludzi, jednocześnie zapobiegając ich angażowaniu się w uprzedzenia etniczne, językowe i regionalne – oświadczył rzecznik Barkatullah Rasooli.
Po odsunięciu kobiet i dziewcząt od edukacji, zakazie wstępu do parków publicznych czy podejmowania pracy, nowe przepisy jeszcze bardziej uniemożliwiają im jakiekolwiek uczestniczenie w życiu społecznym Afganistanu.
Kolejne zakazy uderzają w kobiety
W ustawie uznaje się, że kobieta ma obowiązek zasłaniać swoje ciało w każdej chwili w miejscach publicznych, a zakrycie twarzy jest niezbędne, aby uniknąć pokusy i kuszenia innych. Głos kobiety uznawany jest za intymny, więc zabrania się im głośnych wypowiedzi w miejscach publicznych, podobnie jak śpiewu.