Na powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych są już ściany sześciu galerii wystawy, która będzie opowiadać o tysiącletniej historii Polski. Na wystawie są już niektóre eksponaty, teraz jeszcze szczelnie zabezpieczone płytami pilśniowymi.
Za nimi skrywa się np. pomnik Braterstwa Broni, potocznie nazywany pomnikiem czterech śpiących, który stał na warszawskiej Pradze. Ma ilustrować historię PRL-u. Jest też lekko pochylony – jak na historycznych zdjęciach pokazujących moment jego obalenia w 1989 r. – monument Feliksa Dzierżyńskiego. Stoi też transporter opancerzony SKOT, który będzie jednym z obiektów opowiadających o stanie wojennym.
Czytaj więcej
Muzeum Historii Polski wylicytowało jedną z najrzadszych monet na świecie.
Widoczny jest też już metalowy stelaż, na którym umieszczona będzie fasada Villa Regia rezydencji zaprojektowanej przez włoskiego architekta Giovanniego Trevano na zlecenie króla Władysława IV. Elementy tego pałacu zostały zdemontowane przez Szwedów w czasie potopu, ale zatonęły w Wiśle. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Huberta Kowalskiego, Marcina Jamkowskiego i dr Justyny Jasiewicz wydobył z rzeki ponad 20 ton jego elementów.
Co nowego w Muzeum Historii Polski
Na wystawie stałej zaprezentowane zostaną też nowe nabytki, wśród nich kolekcja Łukaszowców, którzy przygotowali cykl obrazów pokazujących historię Polski, ale też „cudem” odnaleziony na początku tego roku, uznany dotychczas za zaginiony w czasie II wojny światowej, portret Józefa Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.