Akcję Żonkile wspierają znane osoby. W grupie ambasadorów są aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka znana jako „Anioł Na Resorach”, aktorzy Tomasz Włosok i Jacek Braciak. Organizatorem akcji jest muzeum Polin. – Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć – zachęca Agnieszka Grochowska.
Czytaj więcej
„Wczoraj o 9 wieczór zastrzelono przed moim oknem żydowskiego chłopca w wieku 13–14 lat. Morderstwa dokonał polski policjant. Strzelał przez dziurę w murze i trafił chłopca prosto w serce” – napisał w dzienniku pod datą 28 maja 1942 Abraham Lewin.
Gdzie znajdą się żonkilomaty
Podobnie jak w ubiegłym latach, żonkile będzie można samodzielnie pobrać z tzw. żonkilomatów znajdujących się w następujących miejscach stolicy: Targowa róg Ząbkowskiej, Królewska przy pasażu Niżyńskiego, pl. Bankowy, przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. gen. Andersa, pl. Wilsona między ulicami Mickiewicza i Słowackiego oraz Wołoska obok Domaniewskiej. Organizatorzy zachęcają też, aby samemu zrobić żonkil, szablon można pobrać ze strony internetowej muzeum.
W trakcie rocznicy wybuchu powstania muzeum Polin organizuje pokaz specjalny filmu „Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim”. To film o Cywii Lubetkin i Racheli Auerbach, które przeżyły powstanie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Rafaelem Lewandowskim.
Pokazy filmów w muzeum Polin
Będzie można też obejrzeć film „We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli” o strażnikach żydowskiej pamięci: Emanuelu Ringelblumie, twórcy podziemnego archiwum getta, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część archiwum oraz Marku Edelmanie, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku.