Artykuł 107 Kodeksu wyborczego stanowi, że „w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione”.
Czytaj więcej
W wyborach samorządowych 2024 startuje blisko 190 tys. osób. Walczą o mandaty w radach gminy, powiatu, województwa, a w Warszawie także dzielnicy. Wybieramy też wójtów, burmistrzów lub prezydentów. Głosowanie w niedzielę w godz. 7-21, wraz z jego końcem przestanie działać cisza wyborcza.
Co oznacza cisza wyborcza i co grozi za jej naruszenie
Cisza wyborcza oznacza przede wszystkim zakaz publikowania sondaży, a także prowadzenia innych form agitacji wyborczej.
Po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania zawierające informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju
Zakazane jest zwoływanie zgromadzeń; organizowanie pochodów i manifestacji; wygłaszanie przemówień wyborczych; rozpowszechnianie materiałów wyborczych; eksponowanie symboli, napisów itp. nawiązujących do kandydatów i komitetów wyborczych.