Francja: 40 tys. policjantów na ulicach. Znów zamieszki, płonęły samochody

Trzecią noc z rzędu we Francji doszło do zamieszek po tym jak francuski policjant postrzelił śmiertelnie nastolatka mającego marokańskie i algierskie korzenie, w czasie kontroli drogowej - informuje Reuters.

Publikacja: 30.06.2023 07:03

Do zamieszek doszło m.in. w Nanterre, skąd pochodził Nahel M.

Do zamieszek doszło m.in. w Nanterre, skąd pochodził Nahel M.

Foto: AFP

arb

W czwartek wieczorem do zamieszek doszło w największych francuskich miastach, mimo wysłania na ulice przez władze kraju 40 tys. policjantów, blisko cztery razy więcej niż dzień wcześniej.

Kolejna noc protestów we Francji. "Zemsta za Nahela"

W Nanterre, miasteczku na zachodnich przedmieściach Paryża, gdzie policjant śmiertelnie postrzelił 17-letniego Nahela M. we wtorek, protestujący podpalali samochody, stawiali barykady na ulicach i rzucali różnymi przedmiotami w policjantów.

Czytaj więcej

Zamieszki we Francji. Policja zabija coraz częściej

Uczestnicy protestu na ścianach budynków pisali "Zemsta za Nahela", a gdy zapadł zmrok podpalili budynek banku. Do Nanterre skierowano elitarną jednostkę policji i pojazd opancerzony.

W samym Paryżu protestujący wtargnęli do sklepu Nike - aresztowano 14 osób na gorącym uczynku, a 16 kolejnych - po znalezieniu przy nich rzeczy wyniesionych ze sklepu.

Nie mam nic przeciw policji. Mam coś przeciw jednej osobie, która zabiła mojego syna. Nie musiał zabić mojego syna

Matka 17-letniego Nahela M.

Gwałtowne protesty miały miejsce też w Marsylii, Lyonie, Pau, Tuluzie i Lille.

Na nagraniach umieszczonych w sieci widać m.in. płynący przystanek autobusowy na przedmieściach Paryża i płonący tramwaj w Lyonie.

W Marsylii policja użyła przeciwko protestującym gazu łzawiącego - informuje lokalna gazeta, "La Provence".

Śmierć Nahela M.: Policjant chciał strzelać w nogę, trafił w klatkę piersiową

Francuska prokuratura informuje, że policjant, który postrzelił śmiertelnie nastolatka został objęty śledztwem i pozostanie w areszcie w związku ze stawianymi mu zarzutami. Reuters wyjaśnia, że we Francji objęcie śledztwem oznacza postawienie w stan oskarżenia. Zdaniem prokuratury w sprawie postrzelenia Nahela M. nie było podstaw do użycia broni przez policjanta.

Nahel M. został postrzelony we wtorek, w czasie porannych godzin szczytu. 17-latek nie zatrzymał się pierwotnie do kontroli, gdy samochód, który prowadził, poruszał się po buspasie. Potem jednak jego samochód zatrzymał się w korku, a policjanci podjęli próbę kontroli. Gdy nastolatek próbował odjechać, policjant wystrzelił w kierunku kierowcy z bliskiej odległości, przez szybę. Postrzał okazał się śmiertelny - kula przeszła przez jego lewę ramię i klatkę piersiową - poinformował prokurator z Nanterre, Pasacl Prache.

Prawnik policjanta, który oddał strzał twierdzi, że chciał uniknąć pościgu za samochodem po ulicach Paryża. Policjant miał mierzyć w nogę kierowcy, ale został potrącony i w efekcie oddał strzał na wysokości klatki piersiowej. Prawnik zapewnił, że policjant chciał zatrzymać kierowcę, ale nie zabić. Jego zdaniem policjant został aresztowany, by uspokoić uczestników protestów.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron mówił w środę, że postrzelenie nastolatka jest "niewybaczalne".

W czwartek w Nanterre miało miejsce czuwanie w intencji nastolatka. Na ulice wyszły tysiące osób. - Nie mam nic przeciw policji. Mam coś przeciw jednej osobie, która zabiła mojego syna. Nie musiał zabić mojego syna - mówiła matka chłopca w rozmowie z telewizją France 5.

Zastrzelenie Nahela M. to trzeci przypadek śmiertelnego postrzelenia w czasie kontroli drogowej we Francji w 2023 roku. W ubiegłym roku doszło do 13 takich przypadków. Większość ofiar takich incydentów to - od 2017 roku - osoby czarnoskóre lub pochodzenia arabskiego - podaje Reuters.

W czwartek wieczorem do zamieszek doszło w największych francuskich miastach, mimo wysłania na ulice przez władze kraju 40 tys. policjantów, blisko cztery razy więcej niż dzień wcześniej.

Kolejna noc protestów we Francji. "Zemsta za Nahela"

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Przestępczość, bieda, narkotyki, brud. Brzydsza strona Brukseli
Podcast „Rzecz w tym”
Wybuchające pagery Hezbollahu. W co gra premier Izraela Beniamin Netanjahu?
Społeczeństwo
Władze Armenii informują o udaremnionej próbie zamachu stanu
Społeczeństwo
Kamala Harris miała wizerunek „Mamali”. W debacie pokazała, że potrafi brać udział w ostrych starciach
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy