Tradycyjny sposób liczenia wieku w Korei Południowej opierał się na zasadzie, że w momencie przyjścia na świat dziecko ma już jeden rok, a każdy kolejny rok życia dodaje się mu 1 stycznia nowego roku. Jeśli więc dziecko przyszło na świat w grudniu danego roku po zaledwie kilku tygodniach miało już dwa lata.
Koreańczycy gotowi liczyć wiek po nowemu
Od wczesnych lat 60-tych Korea Południowa zaczęła stosować międzynarodowy sposób ustalania wieku, w którym w momencie przyjścia na świat wiek dziecka zaczyna liczyć się od zera, a każdy kolejny rok życia dodaje się mu w rocznicę urodzin, na potrzeby dokumentów medycznych i dokumentacji prawnej. Jednak wielu mieszkańców kraju na co dzień nadal stosowało tradycyjny sposób liczenia wieku.
Czytaj więcej
W 2023 roku mieszkańcy Korei Południowej wprowadzą międzynarodowy system liczenia wieku. Dotychczas każdy noworodek urodzony w tym kraju automatycznie miał rok. Władze kraju chcą zmienić ten tradycyjny system.
W grudniu parlament Korei Południowej przyjął przepisy przewidujące pełne odejście od tradycyjnego sposobu liczenia wieku na rzecz pełnego przyjęcia międzynarodowej metody jego ustalania.
- Spodziewamy się, że spory prawne, skargi i konsternacja wśród mieszkańców związana z tym, jak liczyć wiek, zostaną w znacznej mierze zredukowane - oświadczył minister ds. legislacji, Lee Wan-kyu.