Od wybuchu wojny na wschodzie liczba osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce zwiększyła się o 1 602 976 osób (z 1 538 975 do 3 141 951). Największy wzrost był w maju – było to 3 468 068. Od sierpnia sytuacja zaczęła się stabilizować. Ostatecznie w lutym tego roku liczba uchodźców wynosiła 3 166 418 osób. Od rozpoczęcia wojny ponad 900 tys. osób pochodzenia ukraińskiego wyjechało z Polski do innych krajów – co wynikało z ułatwień w przekraczaniu granic.
Czytaj więcej
Co miesiąc po polski PESEL nadal sięga od 20 do 30 tys. obywateli Ukrainy.
– Jedynie co piąty Ukrainiec spośród przebywających w Polsce w styczniu 2023 r. był w naszym kraju również w styczniu 2022 r. – mówi Aleksander Luchowski, prezes zarządu firmy badawczej Selectivv. Przeprowadziła ona analizę użytkowników urządzeń mobilnych społeczności ukraińskiej w Polsce, opierając się na danych geolokalizacyjnych, języku urządzenia oraz wizytach w Ukrainie i użytkowaniu ukraińskich kart SIM. W badaniach porównano Ukraińców zamieszkujących w Polsce przed 24 lutego 2022 r. i obecnie.
Czytaj więcej
Obecni uchodźcy to przede wszystkim wykształcone kobiety z dziećmi, o lepszym statusie materialnym.
Całkiem inni ludzie
– Można powiedzieć, że mamy w Polsce dwie kompletnie różniące się między sobą społeczności Ukraińców – mówi Aleksander Luchowski. I wskazuje, że z ich analiz wynika, że status materialny nowej migracji bardzo różni się od populacji wcześniejszej. – O ile w styczniu 2022 r. jedynie 6 proc. populacji Ukraińców w Polsce miało bardzo dobry status materialny, 24 proc. dobry, a 64 proc. średni, o tyle już rok później zaobserwowano znaczące zmiany. O 7 pkt proc. (do 13 proc.) wzrósł udział osób o bardzo dobrym statusie materialnym, aż o 30 pkt proc. (z 24 proc. do 54 proc.) o dobrym statusie materialnym – mówi Luchowski. – Można więc przyjąć, że uchodźcy wojenni, którzy pojawili się w Polsce w ostatnich 12 miesiącach, byli osobami w dużej mierze o dobrym i bardzo dobrym statusie materialnym – tłumaczy ekspert.