W październiku, według wstępnych szacunków GUS, inflacja, liczona rok do roku, wyniosła 17,9 proc. i osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 1996 roku.
Inflacja utrzymuje się w Polsce powyżej celu inflacyjnego (wynoszącego 2,5 proc.) od czerwca 2019 roku. Wzrost cen przyspieszył po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, która wywołała m.in. gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych.
W październiku, spośród głównych kategorii towarów i usług, najszybciej drożały wciąż nośniki energii (gaz, prąd, opał). Ich ceny wzrosły o 41,7 proc. rok do roku. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w październiku o 21,9 proc. rok do roku. Tylko w ciągu miesiąca ceny żywności wzrosły o 2,7 proc.
Październikowy wzrost poziomu inflacji nastąpił po tym jak na początku października Rada Polityki Pieniężnej, niespodziewanie, nie podniosła stóp procentowych pozostawiając główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Oznaczało to zatrzymanie cyklu podwyżek stóp zapoczątkowanego jesienią 2021 roku.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w październiku główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Czy to kończy cykl podwyżek, nie wiadomo.