Jak mówi wiceminister finansów Anna Chałupa, nowelizacja ustawy o PIT, CIT i ryczałcie ma na celu wsparcie przedsiębiorców i uszczelnienie systemu podatkowego. Ucierpią na niej jednak jednostki samorządu terytorialnego, jeśli zostanie uchwalona w proponowanym kształcie, spowoduje w samym sektorze samorządowym ubytek szacowany na prawie 1,5 mld zł rocznie.
W stanowisku Związku Miast Polskich o stanie finansów jednostek samorządu terytorialnego czytamy, że 1,4 mld zł to ubytek 10 proc. nadwyżki operacyjnej netto, czego skutkiem może być obniżenie możliwości rozwojowych samorządów. Strona rządowa nie przewidziała w związku z tą stratą żadnej rekompensaty, dlatego samorządowcy apelują o ponowne rozpatrzenie projektu.
Czytaj także:
Co zmienia tarcza 4.0 w finansach samorządów?
Wątpliwości samorządowców wzbudziła zgodność nowelizacji z konstytucją – może stać w sprzeczności z przepisami mówiącymi o odpowiednim udziale jednostek samorządu terytorialnego w dochodach publicznych i zasadą, że zmiany zadań i kompetencji jednostek muszą iść w parze z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych.