Cyfrowe MNW pozwala przeszukiwać zbiory na osi czasu i oglądać wybrane arcydzieła. Oferuje także wirtualne i tematyczne ścieżki zwiedzania. Serwis jest spersonalizowany, więc można założyć własny profil i zapisywać wcześniejsze wyszukiwania.
Udostępnione reprodukcje cyfrowe są w wysokiej rozdzielczości. Sprzęt najnowszej generacji i specjalnie wybudowany nowoczesny pawilon fotograficzny pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym poziomie.
Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (trafiają do niej, gdy od śmierci artysty minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń i np. projektować własne gadżety.
Portal jest dostępny w języku polskim i angielskim, działa także w wersji mobilnej. Korzystać z niego mogą również osoby niepełnosprawne; m.in. zamieszcza materiały w języku migowym.
Serwis ułatwia również zaplanowanie wizyty w muzeum, pozwalając sprawdzić, czy dany obiekt jest obecnie eksponowany i gdzie dokładnie można go znaleźć.