Abakanowicz objęła pracownię gobelinu w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym, w 1965 r., gdy zaczęła się jej wielka międzynarodowa kariera, i prowadziła przez 25 lat.
Struktury włókniste
Klimat pracowni był wyjątkowy. Panowała wolność myślenia i tworzenia. Sama Abakanowicz w liście do jednej ze studentek wyjaśniała, że tematem na jej zajęciach jest „kwestia indywidualności istoty ludzkiej". Pracownia była w PRL-u oknem na świat, bo ściągali do niej tłumnie także studenci zagraniczni.
Największą rewolucją okazało się wyzwolenie przez nią tkaniny ze strefy sztuki użytkowej i przemiana w autonomiczną dyscyplinę artystyczną. Wystawa w poznańskim Muzeum Narodowym prezentuje też prace studentów i wyjątkowy film z 1979 r., dokumentujący jedno ze studenckich zadań pod tytułem „Zmienić siebie, tworząc obiekt, który potem istnieje samodzielnie". Chodziło o stworzenie pracy do ożywienia w „interaktywnym" performansie, zanim obiekt trafił na wystawę w Galerii ON. Była to idea bliska abakanom samej artystki. Ale artystka dbała, żeby w jej pracowni nie powstawały „małe abakanki". Jej sztuka pozostała niepowtarzalna.
Tytuł poznańskiego pokazu „Jesteśmy strukturami włóknistymi" to cytat z wykładu, który Magdalena Abakanowicz wygłosiła w 1978 r. na Kongresie Fiberworks w Berkeley. Nić była dla niej podstawowym składnikiem świata organicznego – budulcem wszystkich żywych organizmów: roślin, zwierząt i ciała człowieka. Nasz kod genetyczny, nasze żyły i mięśnie sprawiają, że należymy do świata natury i jesteśmy strukturami włóknistymi – przekonywała. I dodawała: „Biorąc nić do ręki, dotykamy tajemnicy".
– Za życia artystka prezentowała najczęściej bieżąco prace, najważniejsze dla niej w tym momencie – mówi „Rz" Anna Borowiec, kuratorka wystawy. Po śmierci artystki w 2017 r. zaczęto wracać do jej wcześniejszych prac, do abakanów, które przez wiele lat leżały w magazynie. Eksponowało je przed trzema laty Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na wystawie „Metamorfizm". Wielkoformatowe tkaniny na naszym obecnym pokazie to pierwsza tak duża ich prezentacja w Poznaniu. Tate Modern w Londynie zapowiada swoją wystawę abakanów na listopad przyszłego roku.