Wykwalifikowani inżynierowie i fachowcy, w tym elektrycy, spawacze czy operatorzy maszyn– to oni mogli w marcu tego roku liczyć na największy wzrost liczby ofert zatrudnienia w porównaniu z lutym. Jednak dane z najnowszej analizy agencji zatrudnienia Adecco Group, która monitoruje oferty pracy opublikowane w polskim internecie, dowodzą, że widoczne już w marcu sezonowe ożywienie w rekrutacji odczuły wszystkie duże branże.
Kandydaci do pracy mieli wtedy do wyboru prawie 266,2 tys. nowych ofert, czyli o 30 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. – Wiele firm, po bardzo ostrożnym początku roku, powoli otwiera się teraz na zatrudnienie nowych pracowników – ocenia Katarzyna Zimińska, rzecznika Adecco. Jak zaznacza, w marcu w każdej z branż pojawiło się co najmniej kilkaset ofert pracy więcej niż w lutym, a łączna liczba ogłoszeń na rynku była najwyższa od sierpnia 2023 r.
Jednak w porównaniu z marcem 2023 r., który pod względem liczby nowych ofert pracy był najlepszym miesiącem zeszłego roku, tegoroczne ożywienie wygląda blado (ogłoszeń było o 70 tys. mniej).
Czytaj więcej
Przyspiesza profesjonalizacja unijnej gospodarki. Aż cztery na pięć nowych miejsc pracy utworzonych w minionej dekadzie powstało w najlepiej opłacanych grupach zawodowych.
Na ten spadek w ujęciu rocznym zwraca też uwagę raport firmy audytorsko-doradczej, Grant Thornton i Element, który zbiera dane z 50 największych portali rekrutacyjnych. W marcu pojawiło się tam ponad 262,6 tys. nowych ogłoszeń, czyli o 28,3 tys. więcej niż w lutym. Było ich jednak prawie o 63 tys. (jedną piątą) mniej niż rok wcześniej.