Prawie milion cudzoziemców (997 tys.) pracowało w Polsce pod koniec lipca zeszłego roku — wynika z najnowszej analizy GUS. To o ponad jedną czwartą więcej niż na początku 2022 r.
Więcej niż podaje GUS
Według danych urzędu, obcokrajowcy stanowią już 6,5 proc. osób pracujących w Polsce (o 1,3 pkt. proc. więcej niż na początku 2022 r.). Co ciekawe, niemal 40-proc. udział mieli w tej grupie przybysze zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, które stosuje duża część mniejszych agencji zatrudnienia ściągających do Polski zagranicznych pracowników.
Czytaj więcej
Już tylko 16 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy planuje wyjazd do innego kraju. Wzrósł z kolei odsetek tych, którzy chcą w Polsce mieszkać do końca wojny. Albo i dłużej.
Z kolei faktyczna liczba obcokrajowców na polskim rynku pracy jest wyższa, gdyż dane GUS nie obejmują osób pracujących w rolnictwie.
Rośnie udział pracowników z dalekich krajów
Jak zaznaczają autorzy analizy, obcokrajowcy pracujący w Polsce latem 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw. Jednak, podobnie jak w innych statystykach, także w styczniowej publikacji GUS, największą grupę pracowników zagranicznych stanowią Ukraińcy (w lipcu ub. roku było to 690,8 tys. osób), choć ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców na polskim rynku pracy zmalał do nieco ponad 69 proc., czyli o 4 pkt. proc., od początku 2022 r.