Koniec tłustych lat dla programistów. Oto poszukiwane zawody w 2024 roku

W ofertach pracy będą mogli w tym roku przebierać doświadczeni specjaliści od sprzedaży, księgowości, OZE i zrównoważonego rozwoju, a także eksperci IT, chociaż nie wszystkie specjalizacje będą się tu cieszyć rynkiem pracownika.

Publikacja: 08.01.2024 03:00

Koniec tłustych lat dla programistów. Oto poszukiwane zawody w 2024 roku

Foto: Adobe Stock

O ile w poprzednich latach na pytanie o specjalizacje, w których będzie rządził „rynek pracownika”, łowcy głów zgodnie wskazywali programistów, o tyle prognozy na 2024 r. są bardziej zróżnicowane. Nadal jednak specjaliści IT zajmują miejsce w czołówce poszukiwanych kandydatów – wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”, w którym co roku prosimy przedstawicieli dużych agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych o wskazanie specjalizacji, które w nowym roku będą się cieszyć „rynkiem pracownika”, i tych, w których będzie konkurować o oferty pracy.

Czytaj więcej

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce w 2024 roku

Nasza ankieta objęła dziesięć firm, a ich wskazania nie odbiegają specjalnie od wyników najnowszego raportu płacowego Hays Poland, w którym pracodawcy z różnych branż określili swoje potrzeby kompetencyjne i plany rekrutacji na 2024 r. W czołówce pożądanych kandydatów mają się znaleźć specjaliści w dziedzinie IT, sprzedaży, produkcji, inżynierii oraz finansów i księgowości.

Foto: rp.pl

Cybersecurity na topie

– Chociaż dla rynku IT 2023 rok był niewątpliwie mniej łaskawy niż poprzedni, nie zmienia to faktu, że sektor tech (ICT) nadal jest jedną z najlepiej rozwijających się i atrakcyjnych branż – zaznacza Elwira Marczak, menedżerka odpowiedzialna za obszar technologii w Randstad. Nie tylko ona na liście najbardziej atrakcyjnych w tym roku kandydatów w IT nie wymienia programistów. Co prawda doświadczeni deweloperzy Java czy Python (ci drudzy zyskali na rozwoju AI) nadal będą poszukiwani, lecz wśród najbardziej pożądanych kandydatów łowcy głów zgodnie wymieniają ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

– Popyt na nich stale rośnie, zdecydowanie przewyższając podaż – podkreśla Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. Firmy będą też zabiegać o specjalistów od sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów, od cloud computing, czyli chmury, a wśród najbardziej pożądanych kandydatów mają być też inżynierowie devops (łączący umiejętności rozwoju oprogramowania i utrzymania infrastruktury IT), a także specjaliści od analiz dużych zbiorów danych (inżynierowie big data i data scientist), które mają coraz większy wpływ na decyzje biznesowe firm.

Czas na zielone zawody

Z „rynku pracownika” będą również korzystać specjaliści z „zielonych zawodów” (green jobs), czyli z obszaru szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju (ESG), w tym ci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii (OZE), transformacją energetyczną i raportowaniem niefinansowym. – Wzrasta zapotrzebowanie na miejsca pracy związane z ochroną środowiska, a organizacje coraz aktywniej angażują się w projekty z zakresu energii odnawialnej, recyklingu. Jesteśmy na początku drogi rozwoju green jobs, a więc osoby z „zielonymi kompetencjami” będą w najbliższym czasie bardzo pożądane – podkreśla Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Małgorzata Mudyna, menedżerka regionalna w Randstad, wśród najbardziej poszukiwanych kandydatów wymienia inżynierów z kompetencjami w obszarze e-mobility (elektromobilności), wszystkie specjalizacje związane z produkcją baterii do elektrycznych aut, a także z OZE, w tym z morską energetyką wiatrową. – Napływ środków z KPO sprawi, że rynek wchłonie każdą liczbę inżynierów i techników z obszaru OZE, przesyłu i magazynowania energii i ze znajomością j. angielskiego – dodaje Piotr Wielgomas, prezes firmy Bigram.

Radosław Szafrański, dyrektor zarządzający Poland PageGroup, zwraca uwagę, że rosnące zainteresowanie firm niefinansowymi aspektami działalności przekłada się na coraz większe potrzeby rekrutacyjne w obszarze ESG i DE&I (różnorodność i równość). –Różnorodność i inkluzywność na rynku pracy staje się jednym z priorytetów firm – potwierdza Tomasz Borowiecki, dyrektor rekrutacji stałych w Adecco Poland, który również dostrzega rosnący popyt na specjalistów DE&I.

W 2024 r. we wszystkich branżach będzie też przybywać ofert pracy w obszarze Sustainability/ESG. – Specjaliści ESG są poszukiwani nie tylko do celów raportowania, ale także do prowadzenia analiz strategicznych i doradztwa w obszarach takich jak zarządzanie ryzykiem, innowacje i zrównoważony rozwój – wyjaśniają eksperci Antal i przypominają, że popyt wymusza tu unijna dyrektywa CSRD, która rozszerzy obowiązek raportowania ESG ze 150 na ponad 3500 firm. Jak ocenia Roman Zabłocki, dyrektor w Antal, najczęściej poszukiwani są specjaliści w obszarze ochrony i inżynierii środowiska, ale pożądani są też eksperci od taksonomii.

Sztuka sprzedaży

Koniunktura będzie też sprzyjać specjalistom ds. sprzedaży, w tym e-commerce, oraz od marketingu, zwłaszcza od marketingu cyfrowego. Zdaniem Piotra Wielgomasa będą o nich zabiegać firmy FMCG (w tym spożywcze i kosmetyczne), chcąc skorzystać na prognozowanym w 2024 r. odbiciu krajowej konsumpcji. – Digital i e-commerce to dziś obszary, w które inwestują firmy prawie z każdego sektora, stąd wiedza i doświadczenie kandydatów w tych obszarach są dziś najbardziej pożądane i wysoko wynagradzane – twierdzi Monika Wojciechowska, menedżerka w Michael Page.

W ofertach pracy będą też mogli przebierać specjaliści ds. księgowości, których poszukują m.in. centra usług biznesowych. W tegorocznym barometrze zawodów samodzielni księgowi znaleźli się wśród 29 profesji, których deficyt będzie odczuwany w skali całego kraju. Na drugim miejscu tej listy są psycholodzy, których Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres, wymienia (wraz z psychiatrami) wśród najbardziej pożądanych w tym roku specjalistów.

Ofiary AI

Wśród kandydatów, którym może być w tym roku trudniej o pracę, łowcy głów wskazują specjalizacje zagrożone rozwojem AI i presją na cięcie kosztów. Zdaniem Agnieszki Kolendy firmy będą w tym roku oszczędzać m.in. na pracownikach administracyjnych i specjalistach ds. rekrutacji, tym bardziej że oczekiwane ożywienie w rekrutacji nie będzie tak silne jak po pandemii. Presję kosztową i wpływ AI odczują też kandydaci do pracy w ICT, gdzie pracodawcy koncentrują się na doświadczonych ekspertach. Jak ocenia Tomasz Borowiecki z Adecco Poland, niełatwo będzie o oferty pracy dla junior deweloperów i testerów; część prac wykonywanych do niedawna przez osoby stawiające pierwsze kroki w branży zastępowana jest AI, co w kolejnych miesiącach będzie coraz bardziej widoczne. – Rozwiązania typu low code czy po prostu kod pisany przez AI stały się dziś bardzo powszechne – zaznacza Michał Młynarczyk, prezes Devire, i ocenia, że rozwój AI przyczyni się do spadku zapotrzebowania na programistów.

Według Cezarego Maciołka wśród ofiar rozwoju AI i automatyzacji będą również graficy komputerowi i analitycy rynku finansów czy nieruchomości, gdyż rozwój zaawansowanych narzędzi analizy danych skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania na te profesje. Trudny rok na rynku pracy może też czekać telemarketerów w call center, gdzie coraz więcej zadań przejmują boty.

Jednak według Randstad zdalni specjaliści obsługi klienta będą w 2024 r. poszukiwani w sektorach bankowości, finansów i ubezpieczeń, w branżach medycznej i nieruchomości. – Wprawdzie procesy automatyczne zastępują często pierwszy kontakt w obsłudze klienta, lecz rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wspierających klientów w sytuacjach niestandardowych – wyjaśnia Mateusz Żydek, rzecznik Randstad.

O ile w poprzednich latach na pytanie o specjalizacje, w których będzie rządził „rynek pracownika”, łowcy głów zgodnie wskazywali programistów, o tyle prognozy na 2024 r. są bardziej zróżnicowane. Nadal jednak specjaliści IT zajmują miejsce w czołówce poszukiwanych kandydatów – wynika z sondażu „Rzeczpospolitej”, w którym co roku prosimy przedstawicieli dużych agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych o wskazanie specjalizacji, które w nowym roku będą się cieszyć „rynkiem pracownika”, i tych, w których będzie konkurować o oferty pracy.

Pozostało 93% artykułu
Rynek pracy
Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty
Rynek pracy
Brakuje pracowników w Królewcu. Rosja sięga po Hindusów
Rynek pracy
Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce
Rynek pracy
Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek pracy
Świąteczny sezon w Polsce bez napływu Ukraińców. Kto ich zastąpi?