Październik był trzecim z rzędu i siódmym od początku roku miesiącem, który zakończył się spadkiem przeciętnego (tzn. przeliczonego na pełne etaty) zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do września liczba etatów w tym sektorze, obejmującym podmioty z co najmniej dziesięcioma pracownikami, zmalała o około 2 tys. To wprawdzie zniżka wyraźnie mniejsza niż w poprzednich dwóch miesiącach (łącznie o 18 tys.), ale jednocześnie nietypowa jak na tę porę roku. W ostatnich 18 latach zatrudnienie w październiku zmalało tylko trzy razy.
Czytaj więcej
Dotychczasowe prognozy dla polskiej gospodarki, zakładające wzrost PKB w przyszłym roku o około 3 proc., zaczynają wyglądać na zbyt ostrożne – ocenia Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Bank Polska.
Od stycznia liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw stopniała już o 36 tys., czyli niemal 0,6 proc. Na pierwszy rzut oka wskazuje to, że wobec spowolnienia gospodarczego firmy ograniczają popyt na pracowników. Wrażenie wyraźnego ochłodzenia na rynku pracy potęgują jednak trendy demograficzne: dobrowolne odejścia pracowników na emeryturę oraz wyjazdy części imigrantów z Ukrainy sprawiają, że zatrudnienie maleje, nawet jeśli firmy nie prowadzą szeroko zakrojonych zwolnień. Ale też sektor przedsiębiorstw to tylko wycinek gospodarki. Biorąc pod uwagę sektor publiczny, a także mniejsze podmioty, zatrudnienie w Polsce wciąż rośnie, choć powoli. W II kwartale nad Wisłą pracowało o 0,5 proc. więcej osób niż rok wcześniej.
Na rynku płacy wyraźnego ochłodzenia nie ma
O tym, że na rynku płacy wyraźnego ochłodzenia nie ma, wskazuje utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika płac. Jak wynika z wtorkowych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 12,8 proc. rok do roku, najbardziej od lutego, po zwyżce o 10,3 proc. we wrześniu. To oznacza, że wyniosło blisko 7545 zł brutto.
Wyraźnie przyspieszenie wzrostu płac to częściowo efekt wcześniejszej wypłaty premii w górnictwie. Przeciętne uposażenie górników podskoczyło w październiku o 61,2 proc. rok do roku po zwyżce o 1,2 proc. we wrześniu. To podbiło dynamikę wynagrodzeń w całym sektorze przedsiębiorstw o około 1 pkt proc. Dodatkowo wzrostowi płac zatrudnionych na akord sprzyjał układ kalendarza. Październik w br. liczył o jeden dzień roboczy więcej niż rok temu, podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień mniej niż w 2022 r.