W Polsce osoby po 50. roku życia są bardziej skłonne do zakładania własnych firm niż ich rówieśnicy z większości innych krajów Unii Europejskiej (w Polsce przedsiębiorcy stanowią 23 proc. pracujących 50+, w UE jest to średnio 18 proc.).
Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował raport „Przedsiębiorcy 50+”. Pokazuje w nim dane statystyczne i wyniki badania ankietowego. W porównaniu z innymi krajami więcej jest w Polsce samozatrudnionych niż przedsiębiorców zatrudniających pracowników. W Polsce pracowników ma co piąta osoba 50+ prowadząca działalność gospodarczą, w UE – co trzecia. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu osób w wieku okołoemerytalnym samozatrudnienie jest jedynym sposobem na zostanie na rynku pracy.
– Rozpoczynanie działalności gospodarczej przez osoby 50+ dość często podyktowane jest koniecznością, a nie potrzebą. Ważny motyw stanowi chęć utrzymania aktywności zawodowej po utracie pracy na etacie. Obserwuje się wypychanie z rynku pracy osób 50+ spowodowane negatywnymi stereotypami dotyczącymi starszych pracowników (tzw. ageizm) oraz wymuszanie przez pracodawców zakładania własnej działalności z uwagi na cięcie kosztów przez przedsiębiorców. Założenie własnej firmy staje się wtedy jedyną opcją, aby móc dalej zarabiać – powiedziała Katarzyna Dębkowska, ekspert w PIE.
W zeszłym roku osoby w takim wieku założyły 35 tys. nowych firm. To 12 proc. wszystkich JDG założonych w 2022 r.