W ciągu czterech sesji indeks WIG-Nieruchomości stracił 5 proc., spadając do 4,3 tys. pkt. Biorąc pod uwagę dyskusje w social mediach, przecenę wiąże się z politycznym zamieszaniem wokół rządowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych „Na start” – w ostatni weekend Polska 2050 kategorycznie zadeklarowała, że nie poprze tego kierunku i optuje za budownictwem społecznym. Jednak o tarciach w szerokiej koalicji na tle strategii dla mieszkalnictwa słyszymy praktycznie od przejęcia władzy, a widmo opóźnienia, czy w ogóle nie wejścia w życie „Na start” też nie jest niczym nowym – pisaliśmy o tym przed wystąpieniem szefa Polski 2050 Szymona Hołowni. Mimo gęstniejącej atmosfery wokół programu, kursy deweloperów szły w górę, często na rekordowe poziomy – zgodnie zresztą z trendem na giełdzie. Poniedziałkowa sesja po wystąpieniu Hołowni przebiegła zdecydowanie bez tąpnięcia.
Korekta na warszawskiej giełdzie. Wszystkie indeksy w dół
Trudno i teraz nie patrzeć na WIG-nieruchomości bez powiązania z tym, co dzieje się na szerokim rynku. Indeks WIG traci już od dwóch tygodni, w sumie to ponad 4 proc. Podobny trend jest na największych spółkach: WIG20 stracił prawie 5 proc. Łagodniej korekta przebiega w przypadku średnich i małych firm – indeksy mWIG40 i sWIG80 straciły po ponad 2 proc.
Czytaj więcej
Flagowy program mieszkaniowy rządu stanął pod znakiem zapytania. Prace nad nim się ślimaczą, ostro krytykuje go Lewica, jeden z koalicjantów. Jeśli programu „Na start” nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną.
Jeśli chodzi o indeksy branżowe, wartość WIG-budownictwo skurczyła się w ostatnich dniach o prawie 3 proc., WIG-energia prawie 8 proc., a WIG-paliwa prawie 13 proc. Korekta indeksów WIG-banki czy WIG-chemia trwa już od połowy maja.
Inwestorzy realizują zyski po rekordach notowań
Sam indeks WIG-nieruchomości to konglomerat spółek o zróżnicowanym profilu, choć ostatnio zdecydowanie w grze są największe spółki skupione na mieszkaniach. Patrząc na deweloperów mieszkaniowych, najmocniej przecena objęła Dom Development – kurs spadł o ponad 12 proc. Nieco paradoksalnie, bo spółka buduje drogie mieszkania dla zamożniejszych konsumentów i nie korzysta wprost z programów dopłat. Notowania w ostatnich dniach przed korektą były mocno śrubowane do nowych historycznych maksimów. Deweloper ma w tym roku bić rekordy zysków i liczy na wzrost sprzedaży mieszkań.