Protesty we Francji zawieszone. Rolnicy sprawdzą rząd

Rolnicy we Francji zlikwidowali 220 blokad autostrad i dróg, także wokół Paryża po ogłoszeniu przez premiera Gabriela Attala konkretnych działań i rozjechali się do domów. Teraz będą czekać na konkretne rezultaty działań rządu. I protestować, jeśli rząd nie dotrzyma obietnic.

Publikacja: 04.02.2024 15:57

Rolnicy jeżdżą traktorami po obwodnicy Rennes w zachodniej Francji w ramach ogólnokrajowych protestó

Rolnicy jeżdżą traktorami po obwodnicy Rennes w zachodniej Francji w ramach ogólnokrajowych protestów zwołanych przez kilka związków zawodowych rolników w sprawie wynagrodzeń, podatków i przepisów.

Foto: AFP

W kilka godzin po konferencji prasowej premiera Gabriela Attala i 3 ministrów (gospodarki, rolnictwa i transformacji ekologicznej) oraz po ogłoszeniu nowych działań, w tym pomocy dla rolników na sumę 400 mln euro (150 mln dla hodowców i 80 mln dla producentów wina) szef najważniejszej organizacji rolników, FNSEA, Arnaud Rousseau wezwał kolegów protestujących w kraju do zawieszenia protestów i powrót do domów. Później z podobnym apelem wystąpił szef drugiej organizacji, Młodych Rolników (JA), Arnaud Gaillot. - Jeśli do czerwca główne postulaty nie zostaną spełnione, to rolnicy wznowią masowe protesty - dodał.

Czytaj więcej

Premier Francji ogłasza plan pomocy rolnikom

Premier i ministrowie zapowiedzieli zatwierdzenie ustawy o suwerenności żywnościowej Francji (z publikacją rocznych raportów w tej sprawie), niezwłoczne zastosowanie klauzuli ochronnej zakazującej importu warzyw i owoców wyprodukowanych z użyciem pestycydów zakazanych we Francji, także produktów powstałych na terenach po wyrębie lasów tropikalnych, również dotyczących importu drobiu z Ukrainy, odrzucenie przez Francję traktatu o wolnym handlu Unii z krajami Mercosur.

Rząd zmusi przetwórców żywności i handel do przestrzegania ustawy Egalim gwarantującej bezpieczeństwo dochodów rolników. Resort gospodarki skieruje dodatkowych 150 kontrolerów, którzy w tym roku przeprowadzą 10 tys. kontroli, dwukrotnie więcej niż w 2023 r., czy przetwórcy i handel dotrzymują normy pochodzenia surowców i płodów rolnych. Winnym grożą grzywny do 10 proc. rocznych obrotów. Zostaną zaostrzone normy etykiet w części dotyczącej pochodzenia składników dań gotowych. Hodowcy zwierząt otrzymają 150 mln euro nowej pomocy fiskalno-socjalnej.

Rolnicy mogą już występować o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego, od lipca akcyza będzie automatycznie odpisywana przy jego zakupie. Rząd odroczy harmonogram wdrażania europejskich norm fitosanitarnych do francuskiego ustawodawstwa. Francja zażąda od władz Unii jasnej definicji syntetycznego mięsa, ogłosi zwolnienie swych rolników od obowiązku tworzenia łąk, nie zgadza się na wymóg ugorowania 4 proc. gruntów rolnych, rząd zawiesi realizację planu Ecophyto, który przewiduje zmniejszenie korzystania z pestycydów

Czytaj więcej

Francja stanęła z powodu rolniczych blokad

Zawód rolnika zostanie uznany za zawód wykonywany pod napięciem, resort gospodarki i finansów podwyższy wartość gospodarstw rolnych przekazywanych bez podatku w rodzinach przez ojca na syna/córkę, rząd opracuje nowe korzystniejsze normy dotyczące emerytur rolniczych, wyliczanych na podstawie 25 najlepszych lat pod względem dochodów. W najbliższych tygodniach rząd przedstawi plan zaopatrzenia rolnictwa w wodę. Odrębna ustawa zatwierdzi cechy charakterystyczne wsi, aby skończyć z sądowymi skargami mieszkańców miast, którzy przenieśli się na wieś i narzekają, że przeszkadzają im wiejskie odgłosy (słynna sprawa o ranne pianie koguta Marcela).

Protestowali nie tylko Francuzi

Rosnące koszty produkcji i utrzymania, podatki i mnogość unijnych przepisów, często wzajemnie sprzecznych ze sobą, czasochłonne procedury administracyjne, urzędniczy język nie zrozumiały dla zwykłych ludzi, a także znacznie tańszy import z krajów nie mających tych samych norm i przepisów sanitarnych co kraje Unii wywołały w tym roku falę protestów rolników w wielu krajach europejskich.

Zwiększony import rolny z Ukrainy niszczonej przez Rosję skłonił władze Unii do zniesienia limitów importowych i ceł z tego kraju. To wywołało zalew ukraińskim cukrem, zbożem i mięsem drobiu. Niezadowolenie rolników dotyczy też importu płodów rolnych z krajów Mercosur (Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju). Rozmowy o traktacie o wolnym handlu trwają od 1989 r., zbliżały się do końca, ale nie dojdzie do jego podpisania, bo rolnicy w Europie nie chcą nieuczciwej konkurencji.

Czytaj więcej

Rolnicy protestują we Francji. Wieś idzie na Paryż

Rolnicy we Francji, Niemczech i Grecji protestowali przeciwko zniesieniu ulg od paliwa rolniczego. Belgom nie podobały się tańszy import, ugorowanie 4 proc. pól i dopłaty dla większych gospodarstw, Polakom — tani import z Ukrainy i unijne przepisy, Hiszpanom — brukselska biurokracja zmniejszająca rentowność i traktaty handlowe (ostatni z Chile) otwierające drzwi dla taniego importu, Portugalczykom — zbyt mała pomoc publiczna, zmniejszanie dopłat i biurokracja, Rumunom — drogie paliwo i polisy ubezpieczeniowe, unijne przepisy o środowisku, tani import z Ukrainy, Grekom — brak odszkodowań za straty w zbiorach i zwierzętach z powodu powodzi w 2023 r., malejące dopłaty unijne i publiczne, drożejący diesel i rachunki za prąd.

Ursula von de Leyen i belgijski premier Alexander De Croo (Belgia przewodniczy unijnym gremiom w tym półroczu) spotkali się z działaczami federacji rolniczej COPA-COGECA, zapowiedzieli propozycje ograniczenia importu z Ukrainy i złagodzenia przepisów o ugorowaniu pół. Premier Irlandii, Leo Varadkar poparł stanowisko Emmanuela Macrona, który był przeciwny podpisaniu traktatu z Mercosur w jego obecnej firmie. Rzecznik KE ds. handlu i rolnictwa Olof Gill zapowiedział wypłatę rolnikom w ramach wspólnej polityki rolnej w latach 2023-27 ponad 300 mld euro w postaci bezpośrednich dopłat.

W kilka godzin po konferencji prasowej premiera Gabriela Attala i 3 ministrów (gospodarki, rolnictwa i transformacji ekologicznej) oraz po ogłoszeniu nowych działań, w tym pomocy dla rolników na sumę 400 mln euro (150 mln dla hodowców i 80 mln dla producentów wina) szef najważniejszej organizacji rolników, FNSEA, Arnaud Rousseau wezwał kolegów protestujących w kraju do zawieszenia protestów i powrót do domów. Później z podobnym apelem wystąpił szef drugiej organizacji, Młodych Rolników (JA), Arnaud Gaillot. - Jeśli do czerwca główne postulaty nie zostaną spełnione, to rolnicy wznowią masowe protesty - dodał.

Pozostało 89% artykułu
Rolnictwo
Ukraińscy rolnicy zbiorą więcej pszenicy w 2025 roku. Rosyjscy mają problem
Rolnictwo
Komisja Europejska oceniła ukraińskie rolnictwo. Na razie jest „dwója”
Rolnictwo
Saudyjczycy buszują w rosyjskim zboż. Przejmują kontrolę nad rolnictwem
Rolnictwo
Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rolnictwo
Wieprzowina wkrótce może drożeć