Po dwóch latach pandemii nauczyliśmy się żyć z koronawirusem. Ale też uświadomiliśmy sobie, jak groźne potrafią być choroby układu oddechowego – SARS-Cov-2 był przyczyną śmierci co najmniej 6,5 mln ludzi na całym świecie.
Pandemia Covid-19 pokazała nam także, jak niszczące dla systemów ochrony zdrowia mogą być choroby układu oddechowego, i uświadomiła, jak ważnym elementem zrównoważonego systemu zdrowotnego jest profilaktyka zachorowań. – Doświadczenie w walce z Covid-19 wskazywałoby, że powinniśmy sobie poradzić z pandemią w przyszłości – mówił podczas debaty „Bezpieczeństwo epidemiczne – czy jesteśmy gotowi na przyszłość” zorganizowanej podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. – To jest dobry moment. I teraz powinniśmy wyciągać wnioski, co należy poprawić, by nie dochodziło do takich sytuacji, gdy dostęp do świadczeń był ograniczony, gdy POZ-y były niedostępne, gdy mieliśmy odwoływane planowane zabiegi. To dobry moment na zastanowienie się, na czym powinniśmy skupić się w przyszłości. To między innymi kwestia edukacji. Widzimy, jak w trakcie pandemii wybuchły ruchy antyszczepionkowe – tłumaczył.
Wtórował mu prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia i prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. – Covid-19 przypomniał nam, czym są choroby zakaźne. Moim zdaniem ludzie poradzili sobie znakomicie z kolejnymi falami. Szybko została stworzona szczepionka, ludzie szybko wymieniali się informacjami, są leki. Jesteśmy dużo bardziej przystosowani do kolejnych bitew z kolejnymi epidemiami. Na tej mądrości można budować. Możemy się zabezpieczać przed wieloma chorobami jako dzieci i dorośli. Podkreślam, że profilaktyka to jedna z najbardziej opłacalnych interwencji także z punktu widzenia farmakoekonomicznego – tłumaczył Czech.
Choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. W Unii Europejskiej powodują śmierć co ósmej osoby. To także jedna z głównych przyczyn hospitalizacji – liczba osób przebywających z tego powodu w szpitalach wzrasta z roku na rok, powodując ogromne obciążenia dla systemów zdrowia.
Szansa w szczepieniach
W przypadku Covid-19 początkowo nie było dostępnych szczepień. Ale wiele chorób zakaźnych dróg oddechowych można za ich pomocą wyeliminować, np. sezonową grypę, pneumokoki czy krztusiec. Każde zapalenie płuc jest groźne. Wiedzą o tym doskonale pediatrzy, którzy od lat stosują wśród najmłodszych szczepienia przeciw np. pneumokokom, grypie, krztuścowi.