Tajwan apeluje o wsparcie jego udziału w INTERPOLU. „Nieobecność utrudnia wysiłki na rzecz zapobiegania przestępczości”

Tajwan apeluje o wsparcie jego udziału w dorocznym zgromadzeniu INTERPOLU w roli obserwatora. „Umożliwi to tajwańskim organom ścigania współpracę z organami państw członkowskich, uczestnictwo w sesjach szkoleniowych i dzielenie się wiedzą specjalistyczną” – podkreślono.

Publikacja: 04.11.2024 13:26

Tajwan apeluje o wsparcie jego udziału w INTERPOLU. „Nieobecność utrudnia wysiłki na rzecz zapobiegania przestępczości”

Foto: AdobeStock

Tajwan posiada szerokie możliwości egzekwowania prawa i współpracuje z zaprzyjaźnionymi partnerami w prowadzeniu postępowań karnych. Możliwość wymiany informacji w czasie rzeczywistym jest kluczowa dla zwalczania przestępczości transnarodowej. Jednak Tajwan dysponuje wyłącznie pośrednim dostępem do kluczowych informacji ze względu na jego wykluczenie z INTERPOLU. W konsekwencji prowadzi to często do przyjmowania nieaktualnych komunikatów i sytuacji sprzyjającej dalszemu zintensyfikowaniu przestępczości transnarodowej i powstawaniu poważnych szkód. 

Interpol promuje międzynarodową współpracę w egzekwowaniu prawa

Zgodnie z artykułem 2 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (INTERPOL) jednym z celów organizacji jest zapewnienie i promowanie jak najszerszej współpracy między wszystkimi organami służby kryminalnej. W ostatnich latach szybki postęp technologii informacyjno-komunikacyjnych przyczynił się do wzmożenia przestępczości transnarodowej. Działalność przestępcza ma coraz częściej charakter transgraniczny, zorganizowany i anonimowy, a transakcje finansowe przeprowadzane są online. To naraża wszystkie kraje i narody na ryzyko. W celu zwalczania przestępczości transnarodowej, kraje powinny ze sobą współpracować, udzielać sobie wzajemnie pomocy i wymieniać się informacjami – są to idee w pełni zgodne z Konstytucją INTERPOLU.

Wzmocnienie współpracy transgranicznej, zwiększenie zdolności organów ścigania i budowanie potencjału w celu ochrony sprawiedliwości stały się kluczowymi ideami społeczności międzynarodowej. W odpowiedzi na pojawiające się nowe formy przestępczości transnarodowej, szef INTERPOLU Ahmed Naser Al-Raisi podczas Międzynarodowego Dnia Współpracy Policyjnej w dniu 7 września oświadczył, że „otwarta wymiana informacji, strategii i zasobów pozwala zwiększyć zdolność stawienia czoła globalnym zagrożeniom, takim jak przestępczość transnarodowa, handel ludźmi i terroryzm”. Chociaż konkretne sprawy kryminalne nie muszą wpływać na cały świat, analiza trendów przestępczości może pomóc w identyfikacji pojawiających się narzędzi przy prowadzeniu dochodzeń. Kraje powinny uczyć się od siebie nawzajem, współpracować, dzielić się informacjami i wspólnie pracować nad poszukiwaniem rozwiązań.

Czytaj więcej

Wzmocnienie globalnej walki z przestępczością: apel o znaczący udział Tajwanu w Interpolu

Bezpieczeństwo publiczne Tajwanu cieszy się międzynarodowym uznaniem

Tajwan posiada własny wymiar sprawiedliwości, system policyjny, finansowy i handlowy, a także system transportu lotniczego i morskiego oraz kontroli granicznej. Mając bogate doświadczenie w zwalczaniu przestępczości transnarodowej, m.in. oszustw telekomunikacyjnych, handlu narkotykami, cyberataków, przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, organy ścigania Tajwanu wykazały się zaangażowaniem w promowaniu pokoju i niesieniu pomocy bezbronnym obywatelom. Dobrze wyszkoleni funkcjonariusze przyczynili się również do wzrostu znaczenia Tajwanu jako zaufanego partnera społeczności międzynarodowej, która wysoko oceniła jego osiągnięcia w walce z przestępczością. Zwalczanie przestępczości transnarodowej jest ważną misją dla Tajwanu. Bezpieczeństwo globalne jest ze sobą ściśle powiązane, dlatego współpraca między Tajwanem a INTERPOLEM pomogłaby uczynić świat bezpieczniejszym miejscem.

W „2024 Business Climate Survey” przeprowadzonym przez Amerykańską Izbę Handlową na Tajwanie poinformowano, że wysoki stopień bezpieczeństwa osobistego został wskazany jako najbardziej atrakcyjny aspekt życia i pracy na Tajwanie przez zagranicznych biznesmenów. Jest to jednocześnie ósmy raz z rzędu, kiedy ten czynnik zajmuje pierwsze miejsce w badaniu. Była dyrektor American Institute in Taiwan (AIT) Sandra Oudkirk stwierdziła także, że „Tajwan jest najbezpieczniejszym miejscem, w jakim kiedykolwiek mieszkała”. 

Bez Tajwanu system bezpieczeństwa międzynarodowego jest niekompletny

Ponieważ tajwańskie paszporty zapewniają bezwizowy wjazd do ponad 160 krajów i obszarów na całym świecie, odnotowano wiele przypadków nielegalnego handlu nimi przez syndykaty przestępcze w innych krajach. W wielu krajach przestępcy wykorzystywali tajwańskie paszporty do angażowania się w nielegalne działania, zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu międzynarodowemu i poważnie zakłócając porządek globalny. Jednocześnie Tajwan nie może na bieżąco pozyskiwać najnowszych informacji o przestępstwach ani dzielić się informacjami na temat podejrzanych o poważne przestępstwa, takie jak oszustwa i handel narkotykami. Analogicznie Tajwan nie jest w stanie dostarczyć innym krajom kluczowych informacji na temat nowych metod przestępczych, swoich doświadczeń w badaniu powiązanych przestępstw i szczegółów na temat sfałszowanych paszportów. Nieobecność Tajwanu utrudnia działania i wysiłki na rzecz zapobiegania oraz powstrzymywania przestępczości u źródła. 

Czytaj więcej

Bob L. J. Chen: Tajwan zwraca się o poparcie dla swojego udziału w Interpolu

Tajwan jest gotowy i ma możliwości zaangażowania się we wspólne działania organów ścigania

W 2024 r. inicjatywa INTERPOLU „Stop Internet Piracy (I-SOP)” miała na celu rozwiązanie problemu naruszeń praw autorskich i piractwa wydając raport „Paris 2024 Olympic Games: Awareness for Potential Digital Piracy”. Raport wyróżnił dochodzenie tajwańskiej policji w sprawie nielegalnej transmisji wydarzeń olimpijskich za pośrednictwem dekodera Unblock Tech TV (znanego również jako dekoder Anbo). INTERPOL zwrócił się później do Tajwanu o podzielenie się swoimi doświadczeniami i zaproponowanie potencjalnych środków zwalczania nielegalnych dekoderów i wszelkich usług piractwa cyfrowego w przyszłości w celu lepszej ochrony prawa własności intelektualnej. 

Tajwan apeluje o wsparcie jego udziału w INTERPOLU i rozszerzenie globalnego systemu bezpieczeństwa

Wezwani wszystkie kraje do poparcia udziału Tajwanu jako obserwatora w dorocznym zgromadzeniu INTERPOLU, umożliwiając tajwańskim organom ścigania współpracę z organami państw członkowskich, uczestnictwo w sesjach szkoleniowych i dzielenie się wiedzą specjalistyczną. Tajwan nadal angażuje się w promowanie bezpieczeństwa, minimalizowanie szkód dla ludzi i mienia oraz nieustanną współpracę ze społecznością międzynarodową w celu zwalczania przestępczości transnarodowej.

Tajwan posiada szerokie możliwości egzekwowania prawa i współpracuje z zaprzyjaźnionymi partnerami w prowadzeniu postępowań karnych. Możliwość wymiany informacji w czasie rzeczywistym jest kluczowa dla zwalczania przestępczości transnarodowej. Jednak Tajwan dysponuje wyłącznie pośrednim dostępem do kluczowych informacji ze względu na jego wykluczenie z INTERPOLU. W konsekwencji prowadzi to często do przyjmowania nieaktualnych komunikatów i sytuacji sprzyjającej dalszemu zintensyfikowaniu przestępczości transnarodowej i powstawaniu poważnych szkód. 

Pozostało 92% artykułu
Przestępczość
„Czuję się jak bin Laden”. Mężczyzna chciał wysadzić giełdę papierów wartościowych
Przestępczość
Brazylia: Eksplozje przed Sądem Najwyższym. Zamachowiec próbował wejść do budynku
Przestępczość
Chiny: Masakra w Zhuhai. Kierowca wjechał w tłum ludzi, 35 osób nie żyje
Przestępczość
Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie. Premier Holandii przerażony antysemityzmem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przestępczość
Wielka akcja służb w Niemczech i w Polsce wymierzona w skrajnie prawicową grupę terrorystyczną