Panama Papers: Raje podatkowe pod lupą. Są i polskie nazwiska

Trwające niemal rok międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ujawnia szczegóły działania rajów podatkowych. Zbadano ponad 11 milionów dokumentów. Pojawiają się nazwiska światowych polityków, miliarderów i sportowców.

Aktualizacja: 04.04.2016 06:22 Publikacja: 03.04.2016 20:59

Panama Papers: Raje podatkowe pod lupą. Są i polskie nazwiska

Foto: 123RF

Śledztwo prowadziło ponad 100 redakcji z 76 państw. Dziennikarze działali pod nadzorem Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych.

Pełna lista dokumentów ma zostać ujawniona w maju. Już teraz wiadomo, że sprawa dotyczy niemal 215 tysięcy spółek zakładanych w rajach podatkowych. 

Zdobyte informacje pochodzą z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Łącznie zgromadzono około 11,5 miliona dokumentów. W materiałach pojawiają się nazwiska 140 polityków i pracowników instytucji państwowych, którzy korzystali z rajów podatkowych. Dokumenty zawierają informację od 1977 roku do grudnia 2015 roku.

W wyniku śledztwa na jaw wyszło, że wśród polityków, którzy bezpośrednio lub pośrednio korzystali z rajów podatkowych są między innymi Władimir Putin i Petro Poroszenko.

Prezydent Rosji może posiadać na zagranicznych kontach nawet dwa miliardy dolarów - informuje "The Guardian". W obrocie pieniędzy zamieszany był znany rosyjski wolonczelista Siergiej Roldugin - ojciec chrzestny pierwszej córki Putina.  "Znany wiolonczelista należy do najlepszych przyjaciół Putina. Z dokumentów wynika, że był centralną postacią całej sieci firm dysponujących jedynie skrzynką pocztową" - podaje "Sueddeutsche Zeitung"

Dziennikarze "SZ" wysłali do Kremla pytanie w tej sprawie. Rzecznik prezydenta całą sprawę określił jako "wojnę informacyjną" przeciwko Rosji prowadzoną przez zachodnie służby.

W dokumentach pojawiają się również nazwiska premierów Islandii i Pakistanu, rodzina przywódcy Chin Xi Jinpinga czy król Arabii Saudyjskiej. 

Lokalne media z Islandii podały, że premier Sigmundur David Gunnlaugsson podał się dziś do dymisji. Informacja ta nie została potwierdzona. Gunnlaugsson posiadał w 2009 roku spółkę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Została ona sprzedana jego żonie za 1 dolara. Spółka posiadała warte miliony dolarów obligacje banków w Islandii. Banki upadły podczas kryzysu w 2008 roku, a Gunnlaugsson  został ich wierzycielem.

W zeszłym roku rząd negocjował z wierzycielami warunki spłaty zobowiązań. Nie ujawniono informacji, że jednym z wierzycieli jest żona obecnego premiera. 

"Panama Papers" to największy dotychczasowy wyciek dokumentów. Zgromadzone dokumenty pochodzą z mało znanej kancelarii podatkowej Mossack Fonseca. Dokumenty zawierają sprawozdania finansowe, paszporty, umowy, protokoły i e-maile. 

W przekazanych dokumentach znalazło się 29 miliarderów z listy "Forbesa". Nie zabrakło również światowej sławy sportowców, celebrytów i artystów. Udziałowcami jeden ze spółek byli m.in. Lionel Messi i jego ojciec.

Na liście pojawiły się również polskie nazwiska. Klientem kancelarii był Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy, a obecnie lider Stronnictwa Demokratycznego. 

Piskorski posiadał spółkę w Panamie i planował rozpocząć interesy w Azji. O posiadanych rachunkach bankowych w zagranicznych bankach miały nie dowiedzieć się banki działające w Polsce.

Z usług kancelarii korzystali także Mariusz Walter i Marek Profus.

Firma Mossack Fonesca poinformowała, że wszystkie działania przez nich prowadzone, były legalne i polegały na doradztwie finansowym. Przedstawiciele firmy dodają, że nielegalne operacje były prowadzone przez banki.

Śledztwo prowadziło ponad 100 redakcji z 76 państw. Dziennikarze działali pod nadzorem Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych.

Pełna lista dokumentów ma zostać ujawniona w maju. Już teraz wiadomo, że sprawa dotyczy niemal 215 tysięcy spółek zakładanych w rajach podatkowych. 

Pozostało 91% artykułu
Przestępczość
„Czuję się jak bin Laden”. Mężczyzna chciał wysadzić giełdę papierów wartościowych
Przestępczość
Brazylia: Eksplozje przed Sądem Najwyższym. Zamachowiec próbował wejść do budynku
Przestępczość
Chiny: Masakra w Zhuhai. Kierowca wjechał w tłum ludzi, 35 osób nie żyje
Przestępczość
Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie. Premier Holandii przerażony antysemityzmem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przestępczość
Wielka akcja służb w Niemczech i w Polsce wymierzona w skrajnie prawicową grupę terrorystyczną