Ministrowie infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji przygotowali projekt zmian w przepisach o znakach i sygnałach drogowych. Cel? Więcej informacji przekazywanych użytkownikom dróg – w tym 22 mln kierowców – za pomocą znaków drogowych pionowych.
Co się zmieni? Pojawi się możliwość umieszczania symbolu światowego dziedzictwa UNESCO na znakach: E-9 „drogowskaz do muzeum”, E-10 „drogowskaz do zabytku jako dobra kultury”, E-11 „drogowskaz do zabytku przyrody”, E-22b „obiekt na samochodowym szlaku turystycznym”, E-22c „informacja o obiektach turystycznych”.
Jak twierdzą autorzy, zmiana przepisów zapewni właściwe odczytywanie informacji umieszczonych na znakach E-9, E-10, E-11, E-22b i E-22c, kiedy pojawi się na nich symbol światowego dziedzictwa.
Ma to podnieść świadomość turystyczną co do występowania na terenie Polski unikatowych w skali świata obiektów występujących na liście UNESCO.
O wprowadzenie zmian w oznakowaniu od lat zabiegała Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Wnioski popierały organizacje turystyczne. Dziś oznakowanie atrakcji turystycznych przy autostradach i drogach ekspresowych każdorazowo zatwierdzane jest przez Kapitułę Znaków Drogowych. Ta odmawiała umieszczania takich informacji, gdyż nie istniał wzór tablic, na których można byłoby takie informacje umieszczać. Teraz to się zmieni. – Logo światowego dziedzictwa jest znakiem rozpoznawalnym na całym świecie. Umieszczenie go na znakach drogowych ma być ukłonem w stronę turystów – twierdzą autorzy.