Lia Thomas to amerykańska pływaczka, która jest pierwszą transpłciową zawodniczką, która wygrała mistrzostwa kraju w ramach NCAA Division I, czyli najwyższej klasy rozgrywek międzyuczelnianych w USA. Thomas urodziła się w 1999 roku, była wychowywana jako chłopiec — w wieku kilku lat rozpoczęła swoją sportową karierę, by niedługo później zająć szóste miejsce w stanowych mistrzostwach pływania szkół średnich dla chłopców. Z czasem Lia jednak coraz bardziej kwestionowała swoją tożsamość płciową, by 2018 roku ujawnić się przed rodziną jako osoba transpłciowa.
Podczas terapii hormonalnej dalej konkurowała z mężczyznami, by ostatecznie dostać się do żeńskiej drużyny pływackiej i współzawodniczyć z kobietami w zawodach. W marcu 2022 roku Thomas została pierwszą transpłciową sportsmenką, która wygrała mistrzostwa kraju NCAA Division I w jakimkolwiek sporcie.
Thomas planowała dalszy rozwój swojej kariery, w tym start na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu, na przeszkodzie stanęły jej zasady dotyczące startów osób transpłciowych w żeńskich zawodach wprowadzone przez World Aquatics w czerwcu 2022 roku. Międzynarodowa organizacja zarządzająca zawodami sportów wodnych (dawniej Światowa Federacja Pływacka) ograniczyła możliwość udziału w zawodach sportów dla osób transpłciowych w kategoriach kobiet do osób, które przeszły zmianę płci przed ukończeniem 12. roku życia lub przed osiągnięciem drugiego etapu dojrzewania w skali Tannera.
Zdaniem pływaczki przepisy te są nieważne i niezgodne z prawem, ponieważ dyskryminują ją wbrew Karcie Olimpijskiej, Konstytucji World Aquatics i szwajcarskiemu prawu, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet. Thomas podkreśla, że zgadza się ze stanowiskiem, że uczciwa rywalizacja jest uzasadnionym celem sportowym i część regulacji jest właściwa, a nawet konieczna. Przepisy wykluczające ją z zawodów nie spełniają w jej ocenie tego kryterium.
Jednak to World Aquatics jako jedna z pierwszych organizacji sportowych rozpoczęła organizację zawodów w „otwartej kategorii”, czyli dla osób transpłciowych, pierwsze zawody w tej kategorii odbyły się podczas Pucharu Świata w Berlinie, jako start dla „wszystkich płci i tożsamości płciowych”. Również część uczestników Ivy League apelowała o unieżliwienie Thomas startów w zawodach ze względu na jej „nieuczciwą przewagę” jak wskazali sportowcy w liście, podkreślili jednocześnie, że „wspierają jej zmianę w płci poza basenem, ale niekoniecznie w nim”.