Z prawa do zasiłku macierzyńskiego można korzystać przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Od 26 kwietnia 2023 r. zmieniły się zasady korzystania z tych urlopów, a więc także uprawnienia do zasiłków. A wszystko za sprawą unijnej dyrektywy "work life balance", której regulacje wdrożono do polskiego prawa pracy.
Czytaj więcej:
Zasiłek macierzyński został wydłużony o 9 tygodni tj. z 32 do 41 tygodni dla jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni dla więcej niż jednego dziecka. A jeśli dziecko jest w rodzinie zastępczej lub ma trudności zdrowotne wpływające na obowiązek szkolny, zasiłek może być wypłacany przez 38, 62, 65 lub 67 tygodni.
Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów zasiłek macierzyński wzrośnie z 80 do 81,5 proc. podstawy wymiaru. Matka może otrzymać ten zasiłek w takiej samej wysokości przez cały okres jego pobierania. Ale musi się pospieszyć. Jeśli nie złoży wniosku o nowy, dłuższy zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, świadczenie będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy za okres urlopu rodzicielskiego.
Z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego można skorzystać jednorazowo albo może być podzielony maksymalnie na 5 dowolnych części. Ostatnia część urlopu może przypadać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat, a w przypadku dziecka przyjętego na wychowanie odpowiednio 7, 10 i 14 lat.