ZUS wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa. Jak podkreślono, zasadę tę należy stosować w bieżących sprawach, ale ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem dotyczącym wcześniejszego okresu.
"Jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki.
ZUS przypomina, że płatnicy składek w razie wątpliwości dotyczących przyjęcia określonego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mogą każdorazowo wystąpić do Oddziału ZUS z zapytaniem.
Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Czytaj więcej
1 lipca 2023 r. wzrośnie minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Dla osób na zwolnieniu lekarskich oznacza to podwyżkę świadczenia za czas niezdolności do pracy.