Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu ZUS odmówił prawa do wcześniejszej emerytury. Ustalił bowiem, że zamiast wymaganych przepisami 15 lat, udokumentował jedynie 14 lat 10 miesięcy i 8 dni pracy w szczególnych warunkach (po wyłączeniu okresów zwolnień lekarskich oraz ćwiczeń wojskowych).
Po odwołaniach Sąd Okręgowy w Elblągu wyrokiem z 24 maja 2016 roku zmienił zaskarżoną decyzję ZUS w ten sposób, że przyznał prawo do emerytury od 28 stycznia 2016 roku uznając, że materiał dowodowy potwierdził stanowisko ubezpieczonego.
Apelację ZUS od tego wyroku oddalił Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Stwierdził, że art. 32 ust.la pkt 1 ustawy emerytalnej nie znajdował zastosowania w niniejszej sprawie. Wskazał, że skoro oceny stażu pracy wnioskodawcy dokonuje się na dzień 1 stycznia 1999 roku, to ocena ta powinna się odbyć na podstawie przepisów obowiązujących w tej dacie. W ocenie sądu, stanowisko organu rentowego o braku możliwości uznania za okres pracy w warunkach szczególnych, okresów przebywania na zwolnieniu lekarskim, jest całkowicie nietrafne. Sąd uznał również za wadliwe stanowisko ZUS o braku możliwości zaliczenia okresów ćwiczeń wojskowych do stażu pracy.
ZUS przyznał mężczyźnie emeryturę od 28 stycznia 2016 roku tj. od daty określonej w wyroku Sądu Okręgowego.
Mając na uwadze wskazania sądu apelacyjnego co do błędów organu rentowego w ustalaniu jego prawa do emerytury, mężczyzna zwrócił się do organu rentowego o wypłatę świadczenia emerytalnego za okres od 23 czerwca 2014 roku do 28 stycznia 2016 roku. ZUS jednak odmówił, powołując się na prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu i związanie organu jego treścią.