Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie jednogłośnie uchwalili zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowela zawiera zestaw bardzo korzystnych rozwiązań dla osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Najważniejsza zmiana dotyczy wykreślenia z przepisów wymogu rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa przez osobę starającą się o świadczenie z KRUS.
– Jest to bardzo ważna zmiana, mająca wpływ na poziom osiąganych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury rolniczej – komentuje Grzegorz Wysocki, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP. – Emeryt prowadzący działalność rolniczą nie będzie już musiał pozbywać się prawa własności do ziemi i gospodarstwa, aby pobierać pełną emeryturę rolniczą. Oczywiście emeryt taki będzie musiał odprowadzać składkę na ubezpieczenia emerytalno-rentowe do KRUS, ale zachowa część uzupełniającą świadczenia emerytalnego, które stanowi znaczącą większość świadczenia, dochodzącą nawet do 95 proc. tej wypłaty.
Poszerzą się także możliwości wykonywania pewnych rodzajów pracy bez konieczności zawieszania ubezpieczenia społecznego w KRUS.
– Jest to pewnego rodzaju furtka dla osób wykonujących pracę i pobierających wynagrodzenie np. w ramach skierowań wydawanych przez urząd pracy, odbywania studiów podyplomowych lub odbywania czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub zastępczej służby wojskowej – dodaje przewodniczący Wierzbicki z ZZPR. – W tym czasie osoba taka podlega ubezpieczeniu w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. I będzie mogła również podlegać ubezpieczeniu w KRUS.