W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie, czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z lutego 2021.
Opiekunowie niepełnosprawnych z prawem do emerytury mają problemy z uzyskaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Przepisy nie pozwalają na wypłatę wynoszącego 1971 zł świadczenia. Matki, które przez większość życia zajmowały się niepełnosprawnym dzieckiem, nie miały jak wypracować wysokiej emerytury. Dlatego, jeśli otrzymują świadczenie z ZUS, to w najniższej wysokości (obecnie 1200 zł).
Sądy przychodzą im z reguły z pomocą i, stosując prokonstytucyjną wykładnię przepisów, przyznają im świadczenie. Ale nie wszystkie. Jedne przyznają świadczenie w wysokości różnicy między świadczeniem pielęgnacyjnym a emeryturą, inne wypłatę wsparcia uzależniają od zrzeczenia się emerytury. Chaos pogłębia to, że gminy nie zawsze stosują się do wytycznych zawartych w wyrokach. Boją się odpowiedzialności finansowej. Na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (II SA/Gl 351/20) przyznał opiekunowi tzw. świadczenie częściowe. A gmina znów mu odmówiła.
Czytaj także:
Świadczenie pielęgnacyjne: samorządy apelują o zmiany dla opiekunów niepełnosprawnych