„Nieruchomości to kluczowa sfera (naszych – przyp. red.) inwestycji w Europie i Ameryce Północnej, na równi z wydobyciem surowców mineralnych, metalurgią, energetyką, mediami i transportem” – zapewnił należący do niego holding SCM, informując o kupnie willi na „półwyspie miliarderów” Cap Ferrat w pobliżu Nicei.
14 sypialni, sala balowa, olimpijski basen, stajnia na 30 koni, biblioteka z 3 tys. książek oraz 35 oranżerii z 14 tys. roślin mieści się w 3,5-hektarowej posiadłości, pośrodku której stoi Les Cedres o powierzchni około 5,5 tys. mkw. Sąsiadami są m.in. słynny brytyjski kompozytor Andrew Lloyd Weber czy współzałożyciel Microsoftu Paul Allen.
Przeczytaj także: Wnuk przywódcy Kazachstanu zbuntował się w Londynie
Najbogatszy obywatel Ukrainy pochodzi z Donbasu, tam dorobił się majątku. Region do tego stopnia był opleciony siecią jego firm, że uważano go za jego nieformalnego lidera. Achmetow był ściśle związany ze zbiegłym w 2014 roku prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Rewolucja na Majdanie zwróciła się więc również przeciw niemu, demonstrowano m.in. przed jego londyńskim apartamentem (w chwili zakupu w 2011 roku był to najdroższy apartament na Wyspach).
Jeden z liderów donbaskich separatystów Paweł Gubariow przyznał zaś, że „2/3 (prorosyjskich – przyp. red.) aktywistów dostawało pieniądze od Achmetowa”. W 2015 roku w Kijowie prowadzono śledztwo w sprawie „finansowania terroryzmu i separatyzmu” przez oligarchę. Ale jednocześnie formował on oddziały w Mariupolu, mające bronić portu przed separatystami. Jego portu – stąd wywożono większość produkcji należących do niego zakładów. Tym razem to separatyści demonstrowali pod jego rezydencją Luks, położoną w ogrodzie botanicznym w Doniecku.