Sondaż: Który polityk lewicy miałby największe szanse w wyborach prezydenckich?

„Który polityk lewicy miałby Pani/Pana zdaniem szanse na uzyskanie najlepszego wyniku w wyborach prezydenckich?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 11.11.2024 08:01

Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Robert Biedroń

Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Robert Biedroń

Foto: PAP, Leszek Szymański, Łukasz Gągulski

arb

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ obecna kadencja jest jego drugą i – zgodnie z konstytucją - ostatnią.

Wybory prezydenckie 2025: Kto w nich wystartuje?

Jak dotąd wiadomo, że w wyborach wystartować mają Sławomir Mentzen jako kandydat Konfederacji i Marek Jakubiak, poseł koła Wolni Republikanie. Koalicja Obywatelska swojego kandydata wyłoni w prawyborach, w których rywalizować będą ze sobą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski. PiS swojego kandydata ma ogłosić w drugiej połowie listopada, po przeprowadzeniu dodatkowych badań - co zapowiedział prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Z kolei kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta miał być marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ale w ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości co do jego kandydatury – sam Hołownia nie przesądził jeszcze, że wystartuje w wyborach, a prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by koalicja rządząca już w I turze poparła jednego kandydata na prezydenta. Tę ostatnią propozycję niemal natychmiast odrzucił jednak Donald Tusk.

Czytaj więcej

Prawyborczy gamechanger. Świetna wiadomość dla Sikorskiego, bardzo zła dla Kaczyńskiego

Jeśli chodzi o Lewicę to najbardziej prawdopodobne wydaje się wystawienie przez nią kobiety w wyborach. Wśród faworytek do prezydenckiej nominacji wymieniane były minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat. W kontekście wyborów prezydenckich pojawiały się też nazwiska minister ds. równości Katarzyny Kotuli oraz europosłanki Joanny Scheuring-Wielgus. W kontekście wyborów prezydenckich wymieniano też nazwisko wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Po rozłamie w klubie Nowej Lewicy i wyjściu z niego środowiska Lewicy Razem w wyborach prezydenckich może wystartować również kandydat tego środowiska. W takiej sytuacji byłby to prawdopodobnie Adrian Zandberg.

W 2020 roku kandydatem Lewicy na prezydenta był Robert Biedroń, europoseł, a obecnie współprzewodniczący Nowej Lewicy, który w I turze wyborów zdobył 2,22 proc. poparcia.

Sondaż: Kandydat lewicy w wyborach prezydenckich – młodzi stawiają na Roberta Biedronia

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy o polityka lewicy, który miałby szanse na uzyskanie najlepszego wyniku w wyborach prezydenckich. Ankietowani mieli do wyboru współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia, a także Magdalenę Biejat, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i Adriana Zandberga.

rp.pl/Weronika Porębska

Najwięcej wskazań - 16,4 proc. - uzyskał Robert Biedroń.

9,9 proc. badanych wybrało Włodzimierza Czarzastego.

Zdaniem 9,6 proc. ankietowanych szanse na najlepszy wynik miałby Adrian Zandberg.

9,2 proc. respondentów uważa, że to Agnieszka Dziemianowicz-Bąk miałaby szanse na najlepszy wynik jako kandydatka lewicy.

5,9 proc. badanych wskazało Magdalenę Biejat.

Odpowiedź „ktoś inny” wybrało 15,9 proc. respondentów.

Zdania w tej kwestii nie ma 33,1 proc. badanych.

Roberta Biedronia jako kandydata lewicy, który miałby szanse na najlepszy wynik wyborczy wskazuje 28,6 proc. najmłodszych ankietowanych (grupa 18-24 lata) i 24,7 proc. zarabiających powyżej 7 tys. zł netto. 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 listopada 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ obecna kadencja jest jego drugą i – zgodnie z konstytucją - ostatnią.

Wybory prezydenckie 2025: Kto w nich wystartuje?

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Sondaż dla „Rzeczpospolitej”: Czy Donald Trump zapewni bezpieczeństwo Polsce?
Polityka
Konfederacja uratowała swoje władze. Nie będzie kuratora w partii
Polityka
Karol Nawrocki: Nigdy nie powiedziałem, że chcę być prezydentem Polski
Polityka
Joe Biden i Donald Trump spotkali się w Białym Domu. "Witamy z powrotem"
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Polityka
Wygrana Trumpa wpłynie na kampanię prezydencką w Polsce? Wyborcy mocno podzieleni
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje