Barack Obama pomaga walczyć Kamali Harris o głosy w Georgii. „Naprawdę pracowała w McDonald's”

Wiceprezydent USA i kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta, Kamala Harris, w czasie wiecu w Georgii, wspierana przez legendę rocka Bruce'a Springsteena, aktora i reżysera Taylora Perry'ego i byłego prezydenta Baracka Obamę apelowała do mieszkańców stanu o to, by korzystali z możliwości wcześniejszego głosowania w wyborach prezydenckich.

Publikacja: 25.10.2024 05:14

Kamala Harris i Barack Obama

Kamala Harris i Barack Obama

Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

arb

Georgia jest jednym z siedmiu stanów wahających się (tzw. swing states). To wynik wyborów w tych stanach ma przesądzić o tym czy prezydentem USA zostanie Kamala Harris, czy jej rywal, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donald Trump.

Barack Obama: Kamala Harris nie udawała, że pracuje w McDonald's, gdy lokal był zamknięty

- Rozumiemy, że mamy przed sobą szansę, by przewrócić stronę strachu i podziałów, które od dekady charakteryzują naszą politykę przez Donalda Trumpa – powiedziała Harris. - Proszę oddajcie głos wcześniej – dodała nawiązując do możliwości przedterminowego oddania głosu w wyborach prezydenckich w Georgii.

W 2020 roku w Georgii niespodziewanie wygrał Joe Biden

Wspierający Harris Barack Obama nawiązał do wydarzenia kampanijnego, w czasie którego Trump smażył frytki w jednym z lokali McDonald's a następnie serwował je zwolennikom. Obama zwrócił uwagę, że Kamala Harris w młodości (w czasie studiów) rzeczywiście pracowała w McDonaldzie.

- Pracowała w McDonaldzie, gdy studiowała, aby zarobić na swoje wydatki. Nie udawała, że pracuje w McDonaldzie, gdy ten jest zamknięty – mówił nawiązując do faktu, że na czas, gdy Trump założył fartuch pracownika McDonald's, lokal, w którym miało to miejsce, został zamknięty dla zwykłych klientów.

Występujący przed Harris reżyser Spike Lee ostrzegał uczestników wiecu, by nie dali się zwieść i nie zagłosowali na Donalda Trumpa. Z kolei Bruce Springsteen ostrzegał, że Trump chce być tyranem. - On nie rozumie tego kraju, jego historii, tego co oznacza być Amerykaninem – stwierdził.

Wybory prezydenckie w USA: 20 tys. osób na wiecu Kamali Harris w Georgii. Największy jak dotąd wiec wiceprezydent USA

W wiecu Harris w Georgii brało udział ok. 20 tys. osób – był to największy wiec zorganizowany do tej pory z jej udziałem. Dotychczas miano takie nosił wiec zorganizowany we wrześniu w Karolinie Północnej, w którym uczestniczyło ok. 17 tys. osób.

Wiec był próbą skapitalizowania poparcia celebrytów dla kandydatury Harris w sytuacji, gdy sondaże pokazują, że w stanach wahających się przewagę uzyskuje Trump.

Czytaj więcej

Podcast „Rzecz w tym”: Donald Trump kontra Kamala Harris – dynamiczna walka o Biały Dom

Czwartkowy wiec był też pierwszym, w którym Harris pojawiła się na scenie wraz z Barackiem Obamą. Wiceprezydent USA w sobotę, w czasie wiecu w Michigan, kolejnym wahającym się stanie, ma pojawić się na scenie wraz z żoną byłego prezydenta USA, Michelle.

Ostatnie sondaże pokazują, że Trump uzyskuje w Georgii niewielką przewagę, ale sztab Harris jest zdania, że kandydatka nadal może zawalczyć o zwycięstwo w tym stanie, a także w sąsiedniej Karolinie Północnej.

W 2020 roku w Georgii niespodziewanie wygrał Joe Biden, a w 2022 roku Partia Demokratyczna zdobyła w Georgii dwa mandaty senatorów, które dały jej większość w Senacie.

Korzystając z możliwości przedterminowego głosowania głos w wyborach prezydenckich w Georgii oddało już 1,9 mln osób.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada. Tego samego dnia Amerykanie wybiorą Izbę Reprezentantów i 1/3 składu Senatu.

Georgia jest jednym z siedmiu stanów wahających się (tzw. swing states). To wynik wyborów w tych stanach ma przesądzić o tym czy prezydentem USA zostanie Kamala Harris, czy jej rywal, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donald Trump.

Barack Obama: Kamala Harris nie udawała, że pracuje w McDonald's, gdy lokal był zamknięty

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje
Polityka
Anna Słojewska: Europejski nurt skręca w prawo
Polityka
Dlaczego Donald Trump jest syjonistą? „Za wsparciem USA dla Izraela stoi lobby, ale nie żydowskie”
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prosto ze szczytu G20 trafił do szpitala