Bartosz Romowicz: Czy wróci handel w niedzielę? Polska 2050 będzie o to zabiegać

Będziemy walczyć o obniżenie składki zdrowotnej i uwolnienie handlu w niedzielę – mówi Bartosz Romowicz, poseł Polski 2050.

Publikacja: 09.10.2024 21:47

Bartosz Romowicz

Bartosz Romowicz

Foto: Polska 2050

Podczas konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia przepraszał wyborców za to, że nie wszystkie obietnice zostały zrealizowane. Pan też czuje, że należy przeprosić?

Polityk powinien umieć przeprosić. Jeżeli jakiegoś zobowiązania nie dowieźliśmy, to musimy zrobić wszystko, żeby je dowieźć, a naszym wyborcom powiedzieć, przepraszamy. I obiecać, że postaramy się, żeby to było zrobione jak najszybciej.

Mija rok od wyborów, do których poszliście razem z PSL. Jak dziś się ma Trzecia Droga?   

Koalicja z PSL trwa i trwać będzie. Sojusz z Polskim Stronnictwem Ludowym był sojuszem bardzo taktycznym, mądrym i przemyślanym. A Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz autentycznie się lubią.

Sojusz z Polskim Stronnictwem Ludowym był sojuszem bardzo taktycznym, mądrym i przemyślanym

Pan do tej pory był samorządowcem. Jak pan ocenia propozycje rządu dotyczące zmian finansowania samorządów?

Nie jest to rozwiązanie idealne, ale na ten moment przy obecnym zadłużeniu jest ono najlepsze, jakie było możliwe do zrealizowania. Ja z racji tego, że byłem samorządowcem, to rozumiem, dlaczego samorządowcy chcieliby zmian dalej idących. Sam bym chciał, żeby państwo finansowało np. oświatę, żeby nie zwalało tego obowiązków na samorządy. Ale państwa na to nie stać.

Czytaj więcej

Polska 2050 z gotowym projektem obniżenia składki zdrowotnej. Wiemy, od kiedy

A samorządy stać? Stąd może te olbrzymie braki kadrowe w szkołach?

Braki kadrowe nie wszędzie są jednakowe. W Warszawie praca nauczyciela nie jest atrakcyjna. U mnie w Ustrzykach Dolnych jest, bo daje pewną stabilizację. I płaca jak na nasze warunki też jest przyzwoita.  

Uważa pan, że płace nauczycieli powinny być różnicowane w zależności od regionu?

Nie można jedną miarą zmierzyć wszystkich miejsc w Polsce. Każdy region wymaga innego podejścia. Skończmy z centralizacją.

Jest pan też zwolennikiem promowania tych jednostek samorządu terytorialnego, które tworzą parki narodowe na swojej terenie. Dlaczego?

Skoro chcemy promować ochronę przyrody, co powoduje ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, to dajmy tym samorządom możliwość posiadania środków za to. To nie może być tak, że z perspektywy Warszawy mówimy, wy w Bieszczadach musicie chronić przyrodę. Tam też żyją ludzie i np. 80 proc. mieszkańców pracuje w przemyśle leśnym. Trzeba dać im jakąś alternatywę.

Skoro chcemy promować ochronę przyrody, co powoduje ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, to dajmy tym samorządom możliwość posiadania środków za to

Co dla Polski 2050 jest obecnie najważniejsze?

Zdecydowanie obniżenie składki zdrowotnej.

Nie wszyscy w koalicji się na to zgadzają.

Będziemy o to walczyć na każdym możliwym szczeblu. To jest nasze zobowiązanie, bo chcemy wspierać przedsiębiorców i będziemy to robić niezależnie od tego, czy nasi koalicjanci będą to blokować, czy nie.

Jak pan widzi dogadanie się w tej sprawie z Lewicą?

Czy Lewica nas pyta o niektóre tematy typu aborcja? Nie. W tej koalicji każdy ma inne interesy. Więc jeżeli nie z Lewicą, to z innymi posłami, ale doprowadzimy tę sprawę do końca.

Myślicie też o przywróceniu handlu w niedzielę?

Z naszych badań wynika, że Polacy chcą uwolnienia handlu w niedzielę. Państwo nie ma prawa mówić ludziom, co mają robić, a czego nie robić. Jeżeli ktoś wybiera niedzielę w kościele, przy obiedzie rodzinnym w domu, ma prawo. Ale jeżeli ktoś wybiera niedzielę w sklepie, w kinie, w galerii, to też ma mieć do tego prawo.

Zwolennicy obecnej regulacji mówią, że pracownicy marketów też chcą mieć wolne.

To stworzymy takie prawo, które tych ludzi zabezpieczy finansowo. Dajmy w zamian dzień wolny albo potrójną stawkę. Nie bądźmy hipokrytami, bo wiele osób w niedziele pracuje – chociażby  w centrach logistycznych. Przecież to, co kupujemy w poniedziałek w sklepie, przyjechało do niego w niedzielę. I ktoś to w nocy musiał rozładować. Naprawdę, nie meblujmy ludziom życia.

Czytaj więcej

Co z Polską 2050 i PSL? Bartosz Romowicz: Trzecia Droga się nie wypaliła

Minister Pełczyńska-Nałęcz mówi także o ograniczeniu najmu krótkoterminowego.

W moim miejscu zamieszkania najem krótkoterminowy ma dość duże znaczenie. To powoduje, że ceny mieszkań horrendalnie wzrastają i bardzo trudno wynająć mieszkanie na dłuższy okres. To  musimy uregulować. Wydaje nam się, że uregulowanie najmu krótkoterminowego może doprowadzić do tego, że ludzie, którzy mają przeciętne dochody, będą mogli pozwolić sobie na mieszkanie.

To już nie meblowanie ludziom życia. Każdy może niech sam zdecyduje, co zrobi ze swoim mieszkaniem.

Nie mówimy o zakazie, ale o mądrym uregulowaniu rynku. Nie może też być tak, że osoba fizyczna wynajmująca na krótki okres, płaci mniej za odpady komunalne niż każdy inny przedsiębiorca i ma inny reżim sanitarny niż ten obowiązujący w hotelach.

Podczas konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia przepraszał wyborców za to, że nie wszystkie obietnice zostały zrealizowane. Pan też czuje, że należy przeprosić?

Polityk powinien umieć przeprosić. Jeżeli jakiegoś zobowiązania nie dowieźliśmy, to musimy zrobić wszystko, żeby je dowieźć, a naszym wyborcom powiedzieć, przepraszamy. I obiecać, że postaramy się, żeby to było zrobione jak najszybciej.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?